اقتصاد و کارآفرینیفرهنگ ایرانیفرهنگ و هنرما می توانیم

آرتیبیشن؛ پاسخی به چالش های دنیای هنر

معرفی استارتاپ آرتیبیشن

اگر می پسندید به اشتراک بگذارید

نظر به اینکه توسعه ارتباطات و رسانه بر حوزه‌های مختلف بشری تاثیرگذار بوده، کارکرد فن‌آوری‌های نوین اطلاعات و ارتباطات بر فرهنگ، هنر و رسانه و شناخت رویکردهای جدید در این حوزه اهمیت بسیار دارد؛ به عبارت دیگر، بدون همراهی با آنچه در نتیجه انقلاب فن‌آوری در حوزه رسانه‌های نوین فرهنگی اتفاق افتاده است نه تنها در زمینه فرهنگ و هنر به موفقیت‌های چشم‌گیری دست نخواهیم یافت که در گستره فرهنگ عمومی نیز نخواهیم توانست به نقطه قابل قبولی دست یابیم.

کشور ما که از از دیرباز به هنرجویی و هنردوستی مشهور بوده و هنرمندان بسیاری را در رشته‌های مختلف هنری از نقاشی و خطاطی تا انواع گرایش‌های صنایع دستی به دنیا معرفی کرده است، در روزگار معاصر با افزایش تعداد هنرمندان جهانی روبرو شده است که نمایانگر پویایی و پیشرفت ایرانیان در تمامی عرصه‌های هنری است. با این وجود، قشر هنری کشور، خصوصا هنرمندانی که به تازگی پا به عرصه هنر نهاده‌اند، با چالش‌های گوناگونی روبرو هستند، از این جمله می‌توان به مساله‌ی معرفی و فروش آثار هنری در عرصه‌ی ملی و بین المللی اشاره کرد؛ چه بسیاراند هنرمندان و حتی استادانی که در خانه‌ها و انبارهایشان با آوار آثار هنری خود مواجه هستند و متاسفانه در فروش آن ها مستاصل‌اند.

این قضیه از چندین جهت قابل تامل است، از طرفی تعدادی از هنرمندان از تلاش برای فروش خسته شده‌اند و اعتقاد دارند مردم رغبتی برای خرید آثار هنری ندارند، از طرف دیگر عده‌ای نیز از حجم وسیع آثار کپی شکوه می‌کنند و از این که نمی‌توانند اصالت اثر خود را به رخ بکشند ناراضی می‌باشند، که این امر ناشی از نبود یک مجموعه‌ی کامل و جامع در زمینه هنرهای تجسمی‌برای گردآوری، نمایش و فروش آثار این عزیزان حکایت می‌کند. در این آشفته بازار تنها تعدادی واسطه هنری هستند که به درآمدزایی می‌پردازند.

لذا وجود مجموعه‌ای برای ارتباط بهتر عرضه‌کنندگان هنر به هنردوستان سال‌ها است حس می‌شود که در کنار حمایت از هنرمندان و تسهیل فرآیند فروش و عرضه آثار آنان بازار هنر را بیش از پیش مورد حمایت قرار دهد و ارتباط بهتر و موثری میان هنرمندان و علاقه‌مندان به آن‌ها ایجاد گردد. همچنین دستیابی مناسب به اطلاعات و اخبار هنری یکی دیگر از کمبودهایی که از اهالی هنر شنیده می‌شود. نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های زیادی در کشور برگزار می‌شود که به علت عدم اطلاع‌رسانی مناسب مورد حمایت و توجّه کمتری قرار می‌گیرند.

 

آرتیبیشن

آرتیبیشن
آرتیبیشن

در برابر موانع و چالش های ذکر شده چه می توان کرد؟ آیا فناوری های روز می تواند گره گشا باشند؟ مشخصا اینترنت می تواند به مدد جامعه هنری بیاید؟ بر اساس گزارش‌های موجود، پیش‌بینی‌های متخصصین بازار هنر حاکی از آن است که در سال‌های آینده محصولات هنری خاورمیانه نقش مهمی را در بازار هنر منطقه‌ای و جهانی ایفا خواهد کرد. با در نظر داشتن این واقعیت و نیز با توجه به کمبود بستر مناسب برای عرضه هنر در منطقه، مجموعه ما بر آن شد که سامانه «آرتیبیشن (Artibition)» را متشکل از وبسایتی به آدرس:

www.Artibition.net

و برنامه‌های موبایلی اندروید و iOS طراحی کرده و با برگزاری جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های گروهی و انفرادی مجازی، به هنرمندان گرامی خدمت کند. ”آرتیبیشن (Artibition)“ برگرفته از لغت ترکیبی Art Exhibition به معنای «نمایشگاه هنر» می‌باشد که از بهار 94 با یک تیم فعال 20 نفره شروع به فعالیت نمود.

روند اصلی کار در آرتیبیشن به این صورت می‌باشد که هنرمندان، صاحبین گالری و مجموعه‌داران آثار خود را به صورت رایگان برای فروش یا نمایشگاه مجازی قرار می‌دهند و علاقمندان به خرید آثار و تماشای آنان می‌پردازند.

از آنجایی که دید مدیران سایت نگاه بین‌المللی بوده و یکی از اهداف اصلی آن‌ها فروش و عرضه آثار در خارج از ایران است، سایت از ابتدا به صورت دو زبانه طراحی شده است و بزودی دو زبان فرانسه و عربی هم به سایت اضافه خواهد شد. در بخش بلاگ می‌توان فیلم‌های آموزشی از هنرمندان و آثار هنری، از آخرین اخبار هنر، جشنواره‌ها و حراجی‌ها، کتاب‌ها و مقالات هنری، برنامه گالری‌ها و … مشاهده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا