اقتصاد و کارآفرینی

امید گوگل

مصاحبه ای با امید کردستانی درباره گوگل

نویسنده
مترجم:
شیوا جلیلی

اگر می پسندید به اشتراک بگذارید

تو دو انتخاب داری: می توانی فرار کنی و مخفی شوی و دنیا را به خاطر مشکلاتت سرزنش کنی، یا اینکه ایستادگی کنی و تصمیم بگیری که شخص مهمی باشی
سیدنی شلدون نویسنده آمریکایی

 چند ماه پیش با امید کردستانی مصاحبه کرده بودم.[1] اکنون متن کامل آن را اینجا می نویسم. جادوگر تبلیغات تکنولوژی تیتان، امیدکردستانی که در گوگل فرمولی را تبلیغ کرد که فروش آن به سه میلیارد دلار رساند. در حال حاضر اون در دنیای تبلیغات بازنگری می کند.

 

تکنولوژی تیتان

شما راجع به “لری پیج” و “سرگئی برین”، بنیانگذاران معروف گوگل چیزهای بسیاری شنیده اید. اما یکی دیگر از شخصیت های معروف که “بنیانگذار کسب و کار” گوگل است، امید کردستان است که کارمند دوازدهم شرکت و معاون ارشد رئیس جمهور برای فروش جهانی و توسعه کسب و کار نیز هست. او شاید تنها مردی است که در این سیاره درآمد شرکتی را از صفر به 3 میلیارد دلار رسانده است. تبلیغات – بله، تبلیغات متنی ساده که در نتایج جستجوی گوگل ظاهر می شوند، 99 درصد از درآمد شرکت را تشکیل می دهند و فرمول هایش برای رسیدن موفقیت را آسان می کند. اما کاربران کافیست که برای خرید تبلیغات متنی با یک کارت اعتباری ثبت نام کنند. کردستانی، اکنون باید روابط خود را با آژانس هایی که بیشتر تحت کنترل کمپین های مشتریان خود هستند و با شرکای انتشاراتی که گوگل را به عنوان منبع اصلی درآمد آنلاین می شناسند مدیریت کند که یک تهدید درازمدت برای کسب و کارهای رسانه ای است.

 

آیا گوگل یک شرکت فنآوررانه است یا یک شرکت رسانه ای؟

ما کاملا تبلیغاتی هستیم، اما اجازه دهید مساله را به وضوح توضیح دهم. تفاوت بین ما و رقبای ما این است که ما از طریق کاربرد تکنولوژی نوآوری می کنیم. زاویه دید یک شرکت رسانه ای، محتوای بسته بندی یا موجودی تبلیغات است. ما به تبلیغات به عنوان اطلاعات تجاری نگاه می کنیم و این به مأموریت اصلی شرکت برای سازماندهی اطلاعات جهان باز می گردد. وقتی مردم در رسانه های دنیا این را می شنوند، می گویند: “این ها راجع به چی صحبت می کنند؟”

 

گوگل اخیرا محصولات بسیاری را معرفی کرده است، اما موتور درآمد و سود شما به وضوح بر اساس تبلیغات مبتنی بر متن است. چگونه شروع کردید؟

وقتی که من در سال 1999 به Google ملحق شدم، هنوز از سقوط داتکام نگرانی نداشتیم و پول زیادی برای انجام معاملات صرف کرده بودیم، همانطور که در Netscape – معاملات چند میلیون دلاری انجام دادم. در گوگل، همان مشتریان را فراخواندم و از آن ها خواستم یک آزمایش 1000 یا 5000 دلاری را برای متن های تبلیغاتی انجام دهند. ما ثابت کردیم که تبلیغات متنی در Google می تواند موفقیت آمیز باشد و با تجربه جستجو دخالت نداشته باشد که آن را تبدیل به یک علم کرد. ما تئوری حراج را برای به حداکثر رساندن ارزش ها اعمال کردیم – این بهترین راه برای رسیدن به قیمت مناسب برای تبلیغ کنندگان و برای گوگل  بود. “سرگئی برین” یک بار به من گفت که اگر تبلیغات متنی کار نکرد اشکال ندارد ولی Google  همیشه می تواند با یک کلیک به عنوان نگهدارنده زندگی باشد.

 

چقدر به انجام این معامله نزدیک شدید؟

 ابتدا ما درباره ساخت آگهی محصول خود بحث کردیم. “لاری” و “سرگی” معتقد بودند که ما می توانیم محصولی بهتر از پیشنهادات تبلیغاتی آنلاین ارائه دهیم اما می دانیم که اگر برنامه تبلیغاتی Google کار نکرد، می تواند جایگزین آن باشد. با این حال ترافیک و میزان کلیک تبلیغات را کنترل کردیم. به سرعت متوجه شدم که تبلیغات متنی کار می کند. مدل کامل بود، زیرا مردم تمایل داشتند تا 1000 دلار را امتحان کنند و ببینند آیا می توانند به اندازه کافی به هزینه ی بیشتر دست پیدا کنند.

 

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چقدر این اتفاق موثر واقع خواهد شد؟

من نه. این تفاوت بین لری و من است. لری گفت: “شما دیوانه هستید؟” من همیشه تصور می کردم که این نوآوری بزرگی خواهد شد. چیزی که در مورد این بنیانگذاران شگفت انگیز بود این بود که در دوران سخت تر، آن ها اعتماد به نفس خوبی داشتند که بتوانیم از این طریق چیزهای خوبی به دست آوریم. من بسیار خوش بین هستم، اما در دو استارتاپ ناموفق بوده ام. در Netscape بودم، جایی که بعد از رقابت، چالش های باورنکردنی داشتیم. بنابراین من می خواستم بیشتر پارانویایی برخورد کنم.

امید کردستانی و گوگل
امید کردستانی

 

آیا اکنون فشار یک شرکت دولتی را احساس می کنید؟

بله قطعا، ولی این سطح رشد خیلی بی سابقه است. کسب و کار ما متفاوت از کسب و کارهای سنتی است. من در کسب و کار نرم افزاری سازمانی مشغول به کار هستم، جایی که مشتریان به منظور به حداکثر رساندن تخفیف تا آخرین روز سه ماهه صبر می کنند. بنابراین شما به داشتن نیروی فروش حرفه ای برای صرفه جویی نیاز دارید. حراج و خرید، مزایده و مدل های قیمت گذاری با هم کار می کنند، این زیبایی کار ما است.

 

آینده تبلیغات را چطور پیش بینی می کنید؟

تبلیغات آنلاین به طور گسترده ای به تمام رسانه های منطقه گسترش خواهد یافت. شرکت ها هزینه های میلیارد دلاری در تلویزیون را صرف می کنند. همانطور که مصرف کنندگان بیشتر و بیشتر از تکنولوژی هایی مانند TiVo استفاده می کنند. من فکر می کنم قادر خواهیم بود فرم های بسیار مفیدی از تبلیغات هدفمند تر، قابل سنجش تر و مدل های جدید قیمت گذاری را داشته باشیم.

 

شما اکنون تبلیغاتی را برای یک شبکه وسیع از وب سایت های شخص ثالث به فروش می رسانید. آیا گوگل به آژانس تبلیغاتی تبدیل شده است؟

نه. در عمل، گوگل با هر نوع تبلیغی که می خواهد با ما کار کند، به طور مستقیم از طریق یک سازمان سنتی یا از طریق یک شرکت بازاریابی موتور جستجوی خاص، کار می کند. برای گوگل آژانس ها بسیار مهم هستند. آژانس ها قصد ایجاد و اجرای استراتژی های بازاریابی برای مشتریان خود را دارند. گوگل به آن ها کمک می کند تا این اهداف را اجرا کنند.

 

شما بعضی از تبلیغ کنندگان را که احساس نا امیدی می کنند، از دست داده اید، زیرا، آن ها می گویند نمی توانند کسی را در گوگل جذب کنند. در مورد این برداشت چه کار کرده اید؟

مردم به ما جعبه سیاه می گویند زیرا ما چیزها را خیلی ساده می کنیم. من یک سازمان عظیم برای این کار دارم. من عذر می خواهم اگر مردم بهترین تجربه را ندارند.

 

داستان های ترسناکی درباره فریب های کلیک شنیده ام. چه اتفاقی افتاده است؟

ما بهترین پژوهشگران را در این زمینه در کار قرار داده ایم. این بازی، دست کمی از یک بازی موش و گربه ندارد که مردم آن را پیچیده تر می کنند و سعی می کنند سیستم را شکست دهند اما در نهایت ما آن را پیدا می کنیم.

 

پانویس


[1]– متن حاضر ترجمه و تلخیصی است از  www.battellemedia.com   Titans Column: Omid Kordestani

 

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا