جامعهزنانمسائل اجتماعی

بارقه های ناامیدی

در نقد انتظارات ورزشکاران عنوان دار

اگر می پسندید به اشتراک بگذارید

بزرگ ترین آوردگاه ورزشی جهان، فرصتی برای دوستی بین ملت ها و البته به رخ کشیدن اقتدار دولت ها! المپیک زمینه ای مناسب برای نشان دادن ظرفیت نیروی انسانی هر کشور نیز محسوب می شود. غلبه بر مشکلات داخلی و خارجی برای رسیدن به سکوی المپیک آرزویی است که بسیاری از ورزشکاران حرفه ای برای آن برنامه ریزی می کنند.

این بزرگترین رخداد ورزشی جهان بیش از آن که رنگ و بوی ورزشی داشته باشد رنگ و لعاب سیاسی دارد. دوپینگ گسترده در سیستم ورزشی روسیه نمونه ای از اهمیت جایگاه این رقابت ها برای دولت مردان و صاحب منصبین دارد. اما این اهمیت ریشه در علایق خود مردم هم دارد.

به بیانی دیگر صاحبین قدرت صرفا از آن چه محل توجه است به سود خود استفاده می کنند تا به این ترتیب وجه ی خود را تقویت کنند. اما پرسش مهم تری نیز در این بین قابل طرح است. آیا فساد صرفا دوپینگ است؟ و از آن هم مهم تر فساد به دستگاه قدرت خلاصه می شود؟ آیا جامعه و خود ورزشکار در انتخاب علایق و سطح انتظارات کاملا منطقی و دور از لغزش عمل می کنند؟

بی شک تکواندو از رشته هایی بوده و هست که انتظار کسب مدال های رنگارنگ در آن بسیار بالا است. با این وجود تیم ملی تکواندو کشورمان، توفیقی در آوردگاه المپیک کسب نکرد. نتایج دو از انتظار مردان تکواندوکار تحت شعاع درخشش دختری جوان قرار گرفت. کمیا علیزاده نخستین مدال آور زن تاریخ المپیک کشورمان شد. سیل تحسین و تقدیرها بانوی قهرمان را به عرش برد. آن چه او کرده بود شایسته ی این میزان توجه نیز می نمود. با این حال در لابه لای سیل تحسین ها و تقدیرها خبری تیتر اول شد.

کیمیا علیزاده: تحصیل برایم مهم تر از ورزش است

به گزارش خبرگزاری برنا از کرج، کیمیا علیزاده اولین مدال آور تاریخ ورزش بانوان کشور در المپیک در نشست شورای عالی ورزش استان البرز ضمن تشکر از هیات تکواندو استان البرز و تمامی کسانی که در این راه برایش زحمت کشیدند، اظهار کرد: اهمیت به ورزش پایه از خردسالی و نوجوانی در البرز مورد توجه قرار گرفته و به صورت جدی پیگیری می شود.

وی با اشاره به اینکه امید است کیمیاهای بیشتری از استان البرز در جهان بدرخشند، افزود: موضوع ادامه تحصیل برای من بسیار مهم است و علاقمندم در رشته فیزیوتراپی ادامه تحصیل بدهم. اولین بانوی مدال آور ایران در المپیک گفت: با توجه به یکسال عقب ماندگی ای که به سبب تمرینات فشرده ورزشی برایم ایجاد شد، از مسئولان درخواست می کنم شرایط لازم را برای ادامه تحصیلم مهیا کنند. وی با تاکید بر اینکه تلاش مداوم برای کسب رتبه برتر در تمام دوران تحصیلی نیز داشته ام، خاطرنشان کرد: معدل من از ابتدای سال تحصیلی کمتر از ۲۰ نبوده و این عقب ماندگی به سبب اردوها و تمرینات ورزشی بوده است. 1

زنان در جوامع سنتی در حال گذار نظیر جامعه ایران، مسیر سخت تر و به مراتب پر دست اندازتری نسبت به جوامع مدرن یا سنتی محض دارند. از آن جهت که نقش های سنتی نظیر همسرداری و فرزندآوری از ایشان مورد انتظار است و هم می بایست در صحنه اجتماعی نقش آفرینی کنند تا چرخ اقتصاد خانواده بچرخد! این دوگانگی چالشی بزرگ و بی تردید استرس زا است. از این رو شتاب در رسیدن به هدف می تواند موجب نادیده گرفتن زمینه های اخلاقی زندگی اجتماعی گردد. چالشی بزرگ که ساراسادات خادم الشریعه از آن سربلند بیرون آمد:

سرکار خانم سارا خادم الشریعه باسلام اقدام تحسین برانگیز و انسانی شما در رقابت های گرندپری شطرنج بانوان جهان در سال 2016 بار دیگر نام ایران اسلامی را در سرتاسر جهان بلند آوازه نمود و روحیه جوانمری، گذشت و فتوت در میادین و رقابت های بین المللی ورزش را ترسیم و به رخ جهانیان کشید. یقین دارم که این حرکت شما به عنوان کم نظیرترین حرکت در شطرنج جهانی همواره در یادها خواهد ماند و مایه افتخار ملت ایران و به ویژه بانوان وزرشکار ما خواهد بود. جامعه ورزش دانشگاهی تصمیم اخلاقی شما را ارج نهاده سرلوحه تمامی فعالیت های خود در عرصه های ملی و بین المللی قرار می دهد.»  2

ساراالسادات خادم الشریعه
ساراالسادات خادم الشریعه

چندی پس از درخواست کیمیا علیزاده برای تحصیل در رشته ی فیزیوتراپی، این بار نوبت به ساراسادات خادم الشریعه رسید که درخواست تحصیل در دانشگاه تهران را مطرح کند. کیمیا رشته و سارا دانشگاه محل تحصیل خود را انتخاب کردند جامعه که به سیمای ساده و معصوم کیمیا در هوگو عادت کرده بود، دختر قهرمان خود را پشت عینکی می دید که به او چهره ای دانشگاهی می داد.

کیمیا از تقدم تحصیل بر ورزش گفت اما توضیحی نداد که چرا تحصیل را برای شرکت در اردوها ترک کرده است؟ پرسش مهم تر آن که مقصود از آماده کردن شرایط برای تحصیل وی بوسیله مسئولین به چه معنا است؟ آیا در جامعه ی ما زن یا زنان دیگری نیستند که به جهت اولویت بودن  تحصیل ورزش حرفه ای را کنار گذاشتند یا اساسا دنبال نکردند؟ از نگاهی دیگر باید پرسید کسب عنوان در المپیک (و نه المپیاد علمی) چگونه می تواند صلاحیت علمی یک فرد را برای ادامه تحصیل فراهم آورد؟

از آن سوال برانگیزتر آن که بر چه اساس می توان سنجید که ایشان می توانند در رشته فیزیوتراپی تحصیل کنند؟ یا کسب رتبه در مسابقات شطرنج، ولو در سطح جهانی چگونه می تواند سبب احراز صلاحیت علمی برای ورود به دانشگاه، آن هم دانشگاه تهران را فراهم آورد؟

در هر دو مورد می توان معادله را به گونه ای دیگر مطرح کرد. آیا فردی به صرف ورود به رشته فیزیوتراپی در دانشگاه تهران، شایستگی پوشیدن هوگوی تیم ملی را کسب می کند؟ آیا می توان گفت دانشجویان دانشگاه تهران جملگی استادبزرگ شطرنج هستند؟ اگر بگوییم دو طرف این معادله با هم برابر نیستند به مانند این است که بگوییم دو به اضافه دو می شود چهار اما چهار، دو به اضافه دو نخواهد بود!

اگر این مهم حادث شود و این مفروضات را حقیقت بپنداریم می تواند موجب گرایش به ورزش نه به جهت ورود به این وادی که جهت تسهیل ورود به دانشگاه گردد! در واقع ورزش نه به مثابه هدف که به عنوان وسیله مورد توجه قرار می گیرد. به این ترتیب نه فقط کنکور که حتی ورزش قهرمانی هم استحاله خواهد شد.

پانویس ها


1- کیمیا علیزاده: تحصیل برایم مهم تر از ورزش است    www.bornanews.ir

2- درخواست خادم‌الشریعه برای تحصیل در دانشگاه   www.varzesh3.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا