تاریخ ایرانتاریخ و اندیشه

با این همه مقنع و سفیدجامگان هم چنان ایستادگی کردند

به مناسبت هجدهم خرداد زادروز استاد سعید نفیسی

اگر می پسندید به اشتراک بگذارید

با این همه مقنع و سفیدجامگان هم چنان ایستادگی کردند، زیرا که در میان دژ خود چشمه ی آب و درختان و کشت زارها و کشاورزان داشتند و وسیله ی زندگی برای نزدیکان مقنع از هر جهت آماده بود و سپهسالاران وی از همان درون دژ بدستیاری لشکریان خود حملات دشمن را دفع می کردند.

در میان این دژ، دژ کوچک تری بر بالای کوه بود که همان قلعه ی مقنع بود و کسی نمی توانست بر آن دست یابد. اما چون محاصره بسیار طول کشید و مردمی که در درون دژ نخستین بودند بجان آمدند و روزگار بر ایشان تنگ شد، ناچار سپاه سالارشان تسلیم سعید حرشی شد و دژ را بتصرف کسان او داد و لشکریانی که با او بودند پراکنده شدند.

هر کس دیگر جای مقنع بود همین که دژ نیرومند خویش را بدست تازیان می دید و پیروان خود را پراکنده می یافت، از پیشرفت کار خویش و دنبال کردن آن جنبش بزرگی که در چهار سال پیش بدان آغاز کرده و هزاران هزار مردم غیرتمند بزرگوار جوانمرد را با آن یار کرده و سرزمین پهناوری را جلوه گاه آن ساخته و بانگ آن جهان را فراگرفته بود، دست برمی داشت و یکسره نومید و مانند دیگران زنهار می خواست و بازمانده ی زندگی خود را بخورد و خواب و خشم و شهوت می گذراند.

اما هشام پسر حکیم بلخی که در میان جوانمردان مرو به جهان آمده و زیردست ابومسلم خراسانی پرورده شده و جوانمردان خراسانش به پشیوایی برگزیده بودند از این گونه مردان سست زبون نبود که بدین بادها از پای درآید و زندگی در ناکامی را به مرگ در کامرانی رجحان نهد. 

نه، پیشوای سفیدجامگان، از آن کسانی نبود که تن بفرمانبرداری از بیگانگان دردهد و پس از آن همه کامیابی ها و سالیان دراز پیشوایی بر غیرتمندترین مردان جهان متمدن امان نامه ای از بیگانه ای زشت و نابکار بستاند!

اتحاد، هوشنگ، پژوهشگران معاصر ایران، به نقل از ماه نخشب به قلم سعید نفیسی، فرهنگ معاصر، چاپ اول، 1381، صص 433 و 434

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا