تاریخ ایرانتاریخ و اندیشه

تسخیر سفارت

به مناسبت 13 آبان سالروز اشغال سفارت آمریکا

اگر می پسندید به اشتراک بگذارید


کودتا همان قدر مصدق و حامیانش را از صحنه سیاسی دور کرد که مشروعیت سیاسی را از حکومت. سلطنت مشروطه با سرعت بیشتری مسیر مطلقه شدنش را طی می کرد. حال در نبود نیروهای چپ و لیبرال مسلک، مخالفان سیاسی به رادیکال های مذهبی می پیوستند. عجیب نبود از بطن مشروطه عرفی جمهوری اسلامی پدید آمد. انقلابیون خاطره کودتای 25 مرداد 32 را به یادداشتند. آن ها به چشم دیدند که رفتن شاه به تنهایی کافی نیست بلکه امکان یک کودتای دیگر وجود دارد. تسخیر سفارت آمریکا بیش از معنای دیپلماتیک، ریشه های تاریخی داشت!


انقلابیون که خواستار استرداد شاه بودند با بی پاسخ ماندن خواستشان راه را بر بستن سفارت دیدند. جایی که یک بار توانسته بود به خوبی نقشه بازگشت شاه را اجرایی کند. ایشان که از استرداد شاه ناامید بودند نگران از حفظ انقلاب به سفارت آمریکا هجوم بردند. در 13 آبان سال 1358 دانشجویان پیرو خط امام با اشغال سفارت آمریکا، 66 دیپلمات این کشور را به گروگان می گیرند. به این امید که کارکنان سفارت را با شاه مبادله کنند و او را به محاکمه بکشانند.

جدا از انگیزه های پیدا و پنهان سیاسی نیروهای انقلابی یا حتی بین المللی، یک امر قویا روشن بود؛ احساسات ضد آمریکایی. از کودتای 28 مرداد 32 که بسیار تلاش شد آن را قیام ملی بخوانند تا اعطای کاپیتالاسیون یا مصونیت قضایی به اتباع آمریکایی، ایشان را در بدنه ی جامعه ی ایران منفور ساخته بود. رویای برکناری مصدق به کابوس تسخیر سفارت آمریکا بدل شده بود. وقتی آمریکایی ها نتوانستند از طرق دیپلماتیک این بحران سیاسی را حل کنند به سراغ گزینه نظامی رفتند.

عملیات پنجه  عقاب بوسیله نیروهای ویژه ارتش این کشور آغاز شد اما دیری نپایید که در طوفان شن کویر ایران غرق شد. این بار روند تغییرات مانند 25 سال پیش به نفع غرب پیش نمی رفت. تنها مرگ شاه زمینه مذاکرات بین طرفین را فراهم کرد. نهایتا با میانجی گری الجزایر دو کشور به حل بحران رضایت دادند. گرچه عهدنامه 1981 الجزایر توانست به بحران گروگان گیری پایان دهد اما اختلافات دو کشور همچنان به قوت خود باقی مانده بود.

Save

Save

Save

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا