اقتصاد و کارآفرینی

بیزینس کوچ یک راهنما یا یک ضرورت؟

درباره اهمیت و ضرورت بیزینس کوچ برای کارآفرینان

استخدام بیزینس کوچ تصمیم حرفه ای من بود. البته اعتراف می کنم که کار دشوار و چالش برانگیزی بوده است چرا که به عنوان مدیرعامل یک شرکت موفق که روز به روز در حال پیشرفت و بزرگ تر شدن بود، نیازی به یک بیزینس کوچ نمی دیدم تا اینکه یکی از اعضای هیئت مدیره گوگل مرا متقاعد کرد و در نهایت از نتیجه شگفت انگیز کوچینگ کسب و کار، شگفت زده شدم!

اریک اشمیت مدیر عامل اسبق گوگل
www.alimeschi.com
 

لیلا راسخ نویسنده: لیلا راسخ

در شرایط فعلی کم نیستند کسانی که با توجه به شرایط نامطلوب اقتصادی و اجتماعی تمایل به شروع کسب و کار خود را دارند. از طرفی بدون شک سوالات متعددی برایشان مطرح بوده است؛ نمی دانم چه کنم تا مشتری ها مرا انتخاب کنند؟ اگر خودم شخصا سر کسب و کارم حاضر نباشم، باز هم کارم درست انجام می شود؟

چطور نیروی کار مناسب پیدا کنم؟ چگونه برای کارم تبلیغات لازم را انجام دهم؟ در کنار این دست پرسش ها مسایلی هم محل توجه است؛ هیچ گاه وقتی برای استراحت ندارم و مدام سر کار هستم. با وجود همه این تلاش ها، سود بالایی به دست نمی آورم. مسلما هر کسی قادر به پاسخگویی مناسب به این دست سوالات نبوده و نیست.

با این حساب چه کسی می تواند یک راهنمای کامل و کارآزموده برای شهروندانی باشد که هنوز در ابتدای یک فعالیت اقتصادی هستند؟ آیا صرفا یک تاجر موفق بودن کفایت می کند؟ یک صاحب فن بودن می تواند اثرگذار باشد؟ چنین فردی الزاما باید یک مدیر و رئیس هوشمند باشد؟ در اینجا حضور یک مربی و راهنمای کسب و کار ضرورت پیدا می کند. شخصی که در دنیای تجارت، بیزینس کوچ[۱] خوانده می شود.

 

بیزینس کوچ چیست؟

بیزینس کوچ ها یا مربیان کسب وکار، معمولا کارآفرینان با تجربه ای هستند که خودشان صاحب کسب و کار بوده و با بهره گیری از هوش، استعداد و مجموعه تجاربشان، نقشه راه صحیح کسب و کار را می شناسند و آن را با توجه به چشم انداز و هدف اقتصادی هر شخص، ترسیم می کنند. بیزینس کوچ ها با توجه به شرایط و وضعیت حاکم بر فضای کسب و کار و نیز دانش خود، به کارآفرینان جوان یاری می دهند.

فرآیندی که از آن به عنوان “بیزینس کوچینگ” یاد می شود.[۲] به جرئت تا بیست سال پیش هیچ فردی از بیزینس کوچینگ خبر نداشت با این حال امروزه در رسانه های معتبری چون نیویورک تایمز و سی  ان ان، از آن یاد می شود. گرچه در حال حاضر نیز اکثر مردم از آن اطلاعی ندارند.[۳]

تاریخچه بیزینس کوچینگ به دهه ۷۰ میلادی باز می گردد که “تیموتی گالوی” نویسنده آمریکایی، مجموعه ای به نام سری درونی[۴] منتشر کرد. در این کتاب مجموعه ای از ایده های جدید در مورد مربیگری (کوچینگ) و دستیابی به موفقیت در ورزش هایی چون اسکی، تنیس و دیگر حرفه ها مانند موسیقی را مطرح کرد که به قدرت درونی و نظم و انضباط فردی نیاز داشت. آنجا بود که مدل گالوی آنقدر محبوبیت پیدا کرد که بسیاری از غیر ورزشکاران هم در زندگی شخصی و حرفه ای خود آن را پیاده کردند.[۵]

تیموتی گالوی
تیموتی گالوی

 

ضرورت و اهمیت کوچینگ یا مربی گری

اهمیت و ضرورت کوچینگ یا مربی گر همانند نقش یک معلم یا راهنما در حوزه تجارت است. فرقی نمی کند که صاحب یک کسب و کار نه چندان بزرگ باشید یا بخواهید شرکتی چند ملیتی تأسیس کنید در هر صورت برای اینکه در کارتان به موفقیت برسید نیاز به این دارید که به درکی عمیق از توانمندی ها و نقاط ضعف و قابل بهبود خود دست یابید و نسبت به اهداف شخصی و کسب و کارتان آگاهی و بصیرت کافی داشته باشید.

با توجه به اینکه داستان موفقیت برای هر کسب و کاری منحصر به فرد است و قابل تعمیم به سایر کسب و کارها (حتی در همان حوزه) نیست، هر بیزینس یا کسب و کاری شرایط، امکانات و وضعیت خاص خود را دارد و روشی که باعث رشد یک بنگاه تجاری می شود ممکن است در مورد بنگاه دیگر کارایی نداشته باشد و چه بسا باعث صرف زمان و هزینه های بیهوده و بی بازگشت شود.

بر این اساس وجود یک کوچ یا مربی در تصمیم گیری های سرنوشت ساز، امری ناگزیر است تا مرحله به مرحله به راهنمایی های او اتکا کرد. شخصیتی که چشم انداز و اهداف شما را به خوبی درک می کند و در دستیابی به اهداف و ارتقای مالی بنگاه با دادن اطلاعات لازم و کاربردی، دیدگاهی واقع بینانه و محاسبه گر، یاریتان کند. با این تفاسیر مربی یا کوچ می تواند جلوی خسران ها و ضررهای اقتصادی بزرگ و اشتباهات احتمالی را بگیرد. به گفته بیل گیتس، “همه ما به افرادی نیاز داریم که به ما بازخورد بدهند.”[۶]

گرچه نمی توان بیزینس کوچینگ را در مشخص کردن و رسیدن به اهداف خلاصه کرد ولی به طور کلی می توان گفت که علاوه بر ایجاد انگیزه و تشویق، شما را در عواملی چون ترمیم نقشه راه موفقیت، انتخاب مناسب ترین افراد، انتخاب محیط ایده آل برای رشد و ترقی، باورهای صحیح، برنامه استراتژیک صحیح، ارتقای مهارت، رهبری، رسیدن به دیدگاه بهتر، پیشبرد اهداف و پرورش کارمندانی با بازدهی بالا، یاری می دهد.[۷]

برای مثال می توان به پژوهشی که در سال ۲۰۰۴ بوسیله موسسه Manchester consulting در مورد تاثیرگذاری کوچ در دنیای کسب و کار انجام شده، اشاره کرد. این تحقیق ضمن بررسی مراجعین ۱۰۰ کوچ نشان داد که ۶ برابر هزینه انجام کوچینگ توانسته اند به منافع مالی دست پیدا کنند.

همچنین در زمینه بهبود عملکردشان به موضوعات مختلفی اشاره شد: افزایش بازدهی ۵۳ درصد، افزایش کیفیت ۴۸ درصد، افزایش توان و قدرت سازمان ۴۸ درصد، بهبود روابط سازمانی ۷۷ درصد، بهبود روابط بین سرپرست و کارکنان ۷۱ درصد، بهبود کار تیمی ۶۷ درصد و افزایش رضایت کاری ۶۱ درصد.[۸]

با توجه به آنچه مطرح شد به نظر می رسد که در شرایط فعلی و رقابتی بودن فضای کسب و کار، تغییر کردن به جزء طبیعی سازمان ها تبدیل شده و سازمان ها به دنبال انعطاف و تطابق بیشترند. با وجود این تغییرات و نیازهای مکرر برای پیشرفت، اگر منابع انسانی و استراتژی ها یاری نکنند، تحول موفق نخواهد بود.

همین امر موجب شده تا همواره نیاز به این امر اساسی احساس شود که باید کوچ های حرفه ای به کمک نیروهای کلیدی سازمان ها بیایند.[۹] در نهایت در صورت علاقمندی به این حرفه می توانید دوره آموزشی تربیت کوچ حرفه ای را با ۱۲۰ ساعت دوره آموزشی مورد تائید ICF یا فدراسیون بین المللی کوچینگ[۱۰] برای تبدیل شدن به یک مربی حرفه ای بگذرانید.

این دوره به گونه ای طراحی شده است که این اطمینان حاصل شود تمام کوچ ها یا مربیان، حداقل صلاحیت های مورد نیاز طبق استانداردهای ICF را کسب کنند و در عین حال آکادمی کوچینگ فارسی زبانان[۱۱] آموزش ها و حمایت های تکمیلی را در قالب کوچینگ های گروهی و همین طور کمک به کوچ ها برای کشف مدل ها و فرآیندهای منحصر به فرد خود و نقاط قوتشان ارائه داده و در نهایت برای پیدا کردن جایگاه ویژه خود در بازار به دانشجویان و کوچ ها در این زمینه  یاری می رساند! باشد تا این حرفه راهگشای جوانان و کارآفرینان آینده ما و موفققیت اقتصادی در آینده نزدیک گردد.[۱۲]

 

پانویس ها


[۱]– Business coach

[2]– بیزینس کوچینگ   www.mbc.coach

[3]– بیزینس کوچینگ چیست؟ www.icoachtraining.com

[4]– lanner series

[5]– اریک اشمیت مدیر عامل اسبق گوگل www.alimeschi.com

 

[۶]– اریک اشمیت مدیر عامل اسبق گوگل www.alimeschi.com

[7]– همان

[۸]– بیزینس کوچینگ چیست ؟(همه چیز درباره کوچینگ کسب کار+۶باور اشتباه)  www.reself.net

[9]– همان

[۱۰]– International Coaching Federation

[11]– Farsi Coaching Academy

[12]– بیزینس کوچینگ چیست؟ www.icoachtraining.com

هاست و دامنه ایران سرور

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا