اقتصاد و کارآفرینی

صنعتی شدن و نیازهای غذایی

درباره جهان صنعتی و چالش تهیه وعده های غذایی قسمت اول

زهرا طلایی
مترجم:
زهرا طلایی

اگر می پسندید به اشتراک بگذارید

صنعتی شدن و افزایش حضور زنان در بازار کار، بر روی نقش های سنتی ایشان چون خانه داری، آشپزی و فرزندپروری تاثیر قابل توجهی برجای گذاشته است. نوشتار پیش رو با توجه به اهمیت ایجاد تعادل بین زندگی شخصی و زندگی کاری به راهکارهایی که جهان صنعتی برای تهیه وعده های غذایی در نظر گرفته است، می پردازد. تجاربی که می تواند ضمن ایجاد فرصتی برای ایده پردازی، کمک حال جامعه در حال گذار ایران باشد

اگر انتخاب غذا برای هر روز هفته از معضلات شما است، به‌طوری‌که مدت طولانی برای انتخاب در فروشگاه مواد غذایی مردد هستید یا انواع منو غذاهای بیرون‌بر را بدون هدف بررسی می‌کنید، وقت آن است که این رویه را تغییر دهید.[1]

اگرچه آماده کردن وعده‌های غذایی در آخر هفته جذاب به نظر می‌رسد، با این حال با وجود ضرورت حفظ تعادل بین مشغله‌های خانوادگی، کاری و اجتماعی، سخت به نظر می‌رسد. خدمات سفارش و تحویل غذا گزینه‌ای مناسب برای داشتن غذایی تازه و خوشمزه است و حتی ممکن است قیمت سفارش غذا از چیزی که تصور می‌کنید، کمتر باشد.

تحویل غذای از پیش آماده، یخ‌زده یا تازه درب منزل برای صرفه‌جویی در وقت و انرژی است. همچنین با وجود وظیفه مشکل تهیه مواد غذایی با رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک که در بیشتر موارد منجر به خرید مواد غذایی نه‌چندان مقوی می‌شود، مزیت‌های استفاده از سرویس‌های تحویل غذا دوبرابر می‌شود.

فارغ از نوع سلیقه غذایی و رژیم غذایی شما، سرویس سفارش غذایی متناسب با نیازهای شما وجود دارد. در میان لیست سرویس‌های غذایی، غذاهای متناسب با رژیم وگان، رژیم پائولو،[2]رژیم کتوژنیک، غذاهای مخصوص کودکان، افراد مسن، غذاهای رژیم لاغری یا رژیم سم‌زدایی بدن وجود دارد. در ادامه لیستی از بهترین سرویس‌های سفارش و تحویل غذایی آورده شده است.

 

Daily Harvest بهترین سرویس سفارش صبحانه[3]

صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی در روز است. Daily Harvest بیشتر به‌خاطر انواع اسموتی هایی که ارائه می‌دهد معروف است اما گزینه‌های مناسب دیگری برای صبحانه ارائه می‌دهد، از جمله اوت میل با میوه‌های تازه و مواد مغذی، دانه‌های چیا یا ظرفی از مخلوط گوشت و سبزیجات که تنها به گرم کردن نیاز دارد.

این سرویس به‌خاطر استفاده از میوه و سبزیجات همراه با طعم‌های خاصی که ارائه می‌دهد، معروف است. گزینه‌های منحصربه‌فردی مانند اوت میل جو دوسر و توت سفید و میوه اژدها[4] یا سیب‌زمینی شیرین و برنج وحشی[5] و مخلوط گوشت و سبزیجات به‌عنوان صبحانه به شما انرژی می‌دهد.

 

Freshly بهترین سرویس سفارش غذا[6]

اگرچه سرویس‌های تحویل غذای آماده به نظر گران و لوکس می‌آید، با استفاده از این سرویس می‌توانید غذاهای باکیفیت با قیمتی کمتر از سرویس ناهار بیرون‌بر، تحویل بگیرید. لیست غذاها معمولا تکراری نیست زیرا منو را به طور هفتگی تغییر می‌ دهند و بیش از سی نوع وعده غذایی ارائه می‌دهند.

این سرویس وعده‌های غذایی جدیدی مانند برنج بنفش چسبناک[7] و خوراک گوشت خوک ارائه می‌دهد. لازم به ذکر است که همه‌ غذاهای ارائه شده بدون گلوتن هستند. (Freshly گواهی تأیید از انجمن افراد مبتلا به عدم تحمل گلوتن[8] دارد.) نکته منحصربه‌فرد در مورد این سرویس سفارش غذا، تازه بودن هر وعده غذا است. شعار این سرویس این است: کافی است فقط غذا را گرم کنید و بخورید. البته اگر فورا قصد خوردن غذا را ندارید، می‌توانید آن را منجمد کنید.


Home Bistro بهترین سرویس سفارش غذا با تنوع و کیفیت بالا[9]

در Home Bistro برخلاف سایر غذاهای نیمه آماده، فرایند آشپزی با استفاده از مواد با کیفیت بسیار بالا صورت می‌گیرد. یکی از وعده‌های خوش طعم این سرویس شامل استیک پیکاتا[10] و سس لیمو و گیاه کبر، سیر و توپ سیب‌زمینی کبابی و سس چرمولا[11] است.

 

Veestro بهترین سرویس سفارش برای گیاه خواران[12]

این سرویس تنها غذاهای ارگانیک، غیرتراریخته و گیاهی ارایه می‌دهد و در داشتن رژیم گیاهی پرانرژی و متنوع‌تر به شما کمک می‌کند. با وجود منوی غذایی متنوع و خوشمزه این سرویس غذایی گیاهی، میل زیادی به مصرف گوشت نخواهید داشت.

غذاهایی مانند انچیدالا، کسرول، پاستا بلونز و پدتای به‌خاطر طعم خوشمزه بین افراد پرطرف‌دار هستند. Veestro امکان انتخاب غذای مورد نظر را با توجه ‌به نیاز غذایی و رژیم مخصوص مانند نیاز به مصرف پروتئین بالا، منع مصرف گلوتن و سویا در به‌راحتی در اختیار شما می‌گذارد.

 

Factor بهترین سرویس سفارش غذا برای رژیم کتوژنیک[13]

این سرویس که پیش از این با نام Factor75 شناخته می شد، سرویس سفارش غذای آماده پرطرف‌داری برای افراد متعهد به رژیم کتوژنیک یا افرادی که قصد بهبود روتین غذایی هفتگی خود را دارند، محسوب می شود.

 Factor وعده‌های صبحانه، نهار و شام را ارائه می‌دهد تا به‌راحتی به اهداف غذایی و رژیم کاهش وزن خود پایبند باشید. برای تنوع در رژیم غذایی می‌توانید انواع تنقلات، دسر و نوشیدنی‌های مخصوص رژیم کتوژنیک را نیز سفارش بدهید.


Nurture Life بهترین سرویس سفارش غذا برای کودکان[14]

اگر از جمله والدین پرمشغله باشید، احتمالا در اغلب موارد احساس می‌کنید زمان کافی در روز ندارید. با سفارش غذاهای آماده سالم و مقوی برای فرزند خود می‌توانید در زمان خود صرفه‌جویی کنید. Nature Life سرویس سفارش غذا مخصوص کودکان است که غذاهای مخصوص رده سنی نوزادان تا نوجوانان چهارده ساله را ارائه می‌دهد.

دستورهای غذایی این سرویس بوسیله متخصصان تغذیه و سرآشپزها به‌گونه‌ای تدوین شده که در عین مقوی بودن، طبق سلیقه غذایی کودکان نیز باشد. انواع سبزیجات به شکل‌های مختلفی در غذاهای این سرویس مورد استفاده قرار می‌گیرد، بنابراین نگران تعادل در رژیم غذایی کودک خود نباشید. غذای آماده منجمد نیز در بین منو غذایی این سرویس وجود دارد که مشکل تهیه وعده ناهار در طول هفته را حل می‌کند.

MamaSezz بهترین سرویس سفارش غذا برای رژیم وگان[15]

با استفاده از دستورهای غذایی گیاهی خاص و خوشمزه Mama Sezz، پایبندی به رژیم وگان راحت‌تر می‌شود. این سرویس مخصوص رژیم وگان است و وعده‌های غذایی خوشمزه‌ای مانند Gardener Pie (نسخه گیاهی شپردز پای) را ارائه می‌دهد.

شما می‌توانید طبق سلیقه غذایی خانواده خود غذاهای متفاوتی را انتخاب کنید یا اینکه یک بسته کامل غذا را سفارش بدهید. هر بسته غذاهای آماده شامل سه تا پنج غذا است که برای خانواده‌هایی که به دنبال غذای وگان آماده هستند، مناسب است، می‌توانید بخشی از غذای باقی‌مانده هر بسته را برای نهار فردا نیز مصرف کنید.

 

پانویس ها


[1]– متن حاضر ترجمه و تلخیصی است از :

The Best Meal Delivery Services For Every Diet & Preference  www.forbes.com   

[2]– رژیم غذایی پالئو یا پارینه سنگی بر اساس تقلید از رژیم اجداد شکارچی گردآورنده ما است. این رژیم شامل غذاهای کامل و فرآوری نشده است.

[3]– جهت کسب اطلاعات بیشتر: www.daily-harvest.com

[4]– میوه بومی مکزیک

[5]– برنج وحشی از خانواده برنج نیست. سختر از برنج است بنابراین پخت طولانی تری دارد. سرخ پوستان آمریکایی آن را با برنج معمولی مخلوط می‌کنند و می‌پزند.

[6]– جهت کسب اطلاعات بیشتر:   www.freshly.com

[7]– یکی از انواع برنجِ آسیایی است که پس از پخت دانه‌های برنج چسبندگی بیشتری نسبت به انواع دیگر برنج دارند.

[8]– Gluten Intolerance Group

[9]– جهت کسب اطلاعات بیشتر: www.homebistro.com

[10]– غذایی ایتالیایی که با گوشت گوساله یا مرغ آماده می شود.

[11]– یک خوشبو کننده است که در آشپزی الجزایر، لیبی، مراکش و تونس مورد استفاده قرار می گیرد. این گیاه به طور سنتی برای طعم دادن به ماهی یا غذاهای دریایی استفاده می شود اما می توان از آن در گوشت یا سبزیجات دیگر استفاده کرد.

[12]– جهت کسب اطلاعات بیشتر:  www.veestro.com

[13]– جهت کسب اطلاعات بیشتر: www.factor75.com 

[14]– جهت کسب اطلاعات بیشتر: www.nurturelife.com

[15]– جهت کسب اطلاعات بیشتر: www.mamasezz.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا