جامعهمسائل اجتماعی

من یک داوطلب هستم؟

درباره فعالیت داوطلبانه در ایران

سمیه امیری
نویسنده:
سمیه امیری

اگر می پسندید به اشتراک بگذارید

کارداوطلبانه به کاری گفته می شود که در ازای انجام آن دستمزدی از کارفرما دریافت نمی شود و هدف آن بالا بردن کیفیت زندگی دیگران است. کار داوطلبانه باعث بالا بردن سطح رفاه اجتماعی و اقتصادی در جامعه می شود. شاید مهم ترین هدف کار داوطلبانه این باشد که فرد علاوه بر کمک به دیگران می آموزد که زندگی، کنشی صرفا خودخواهانه و بی هدف نیست و کمک و مشارکت در بهبود سطح زندگی دیگر افراد جامعه منجر به رشد و کمال اجتماعی فرد می شود
www.iraniansocialworkers.ir مروری کوتاه بر تاریخچه کارهای داوطلبانه در دنیا

شاید برای خیلی از ما انجام کار بدون دریافت مزد مفهومی نداشته باشد و حتی اکثریت تجربه کار داوطلبانه به هیچ شکلی را نداشته باشیم با این حال مشارکت در فعالیت های داوطلبانه بویژه در کشورهای توسعه یافته به قدری دارای منزلت است که سابقه انجام آن یک امتیاز مثبت در رزومه های کاری بین الملل محسوب می شود. گستره کارهای داوطلبانه را می توان از آموزش، بهداشت، محیط زیست، نویسندگی، روزنامه نگاری،  تا خدمات اجتماعی و مراقبت از کودکان و…. در نظر گرفت.

در این راستا نمونه جلب مشارکت افراد برای حفظ محیط زیست و گونه های جانوری و گیاهی از نمونه فعالیت های داوطلبانه موفق در دنیا محسوب می شود. گفته می شود پیشینه کارهای داوطلبانه به قرن نوزدهم در کشورانگلستان بازمی گردد. بعد از آن در آمریکا در سال ۱۸۵۱ اولین سازمان ها در این زمینه شکل گرفتند. این سازمان ها کارهای مختلفی انجام می دادند از جمله اینکه هنگام جنگ های داخلی آمریکا، زنان کارهای دوخت و دوز را انجام می دادند. امروز داوطلبان بر حسب علاقه و مهارتشان در زمینه های مختلف فعالیت می کنند تا آنجا که روز پنجم دسامبر به عنوان روز کارهای داوطلبانه اعلام شده است.

در دنیای امروز اهمیت فعالیت داوطلبانه به حدی است که در سازمان ملل متحد سازمانی شکل گرفته است با عنوان جمعیت داوطلبان سازمان ملل متحدNations Volunteers  United که به اختصار UNV خوانده می شود و هدف آن توسعه صلح از طریق داوطلبی در سراسر جهان است. شعار اصلی داوطلبان UNV اراده آزاد، تعهد، تعامل و همبستگی است. با توجه به این توصیحات و تخصیص تنها دو دقیقه در روز به فعالیت های داوطلبانه در کشورمان، نگاهی اجمالی داشته ایم به این مهم در جامعه ایران.

 

تاثیرات فعالیت داوطلبانه

 کارهای داوطلبانه معمولا بر اساس انگیزه افراد برای کمک به دیگران شکل می گیرد اما می توان فواید زیر را نیز برای این قبیل کارها در نظر گرفت:

1- کار داوطلبانه شبکه انسانی ما را توسعه می بخشد

کار داوطلبانه به ما کمک می کند با جامعه ای که در آن زندگی می کنیم ارتباط بیشتری برقرار کنیم و از مسایل جامعه درک و دید وسیع تری پیدا کنیم و به این ترتیب شبکه اجتماعی و مهارت های اجتماعی خود را توسعه دهیم.

۲- بالا بردن اعتماد به نفس

انجام کارهای داوطلبانه به بالا بردن حس خود ارزشمندی درونی و اعتماد به نفس کمک می کند.

۳- پیداکردن کار و حرفه مورد علاقه

انجام کار داوطلبانه در زمینه مورد علاقه کمک می کند تا توانایی های خود را در این زمینه محک بزنیم و تجربه لازم را کسب کنیم. این تجربه می تواند در انتخاب زمینه شغلی به ما کمک کند.

۴- پیدا کردن هدف زندگی

گاهی احساس سردرگمی داریم و نمی دانیم چه کاری برای ما بهتر است اینجا کارهای داوطلبانه به ما کمک می کند تا زمینه های مختلف را تجربه کنیم. انجام کارهای داوطلبانه برای افراد در سنین مختلف مفید است و می تواند روزمرگی زندگی را کاهش دهد و مفهوم تازه ای به زندگی ببخشد.[1]

 

تلقی از فعالیت داوطلبانه در ایران
تلقی از فعالیت داوطلبانه در ایران

فعالیت داوطلبانه در ایران

بر اساس آمارها میانگین انجام فعالیت داوطلبانه در کشورمان کمتر از یک ساعت است این در حالی است که این میانگین در سطح جهان به طور متوسط سه ساعت و نیم در روز است.[2] حتی برخی آمارها نشان از تخصیص دو دقیقه در روز به اقدام داوطلبانه در ایران دارند.[3] این مهم شاید تا حدی ریشه در تلقی ما از اقدام داوطلبانه و مقدم بر آن فرهنگ کار داشته باشد:

منظور من از فی سبیل الله صرفا نگرفتن پول بابت تخصصی که داریم نیست (مثل وکلای قدری که نمایندگی سازمان های غیرانتفاعی را به رایگان به عهده می گیرند)، بلکه هرگونه فعالیت داوطلبانه ای را که انتخابی شخصی به شمار می رود شامل می شود چه این فعالیت مربیگری تیم فوتبال بچه هایمان باشد، چه شستن ظرف در غذاخوری خیریه، چه ارشاد نوجوانان در معرض ریسک در دبیرستان محلی و چه ایراد سخنرانی… فکر می کنیم چون دستمان را برای کمک کردن بلند کردیم، می توانیم در لحظات نامناسب دستمان را برای کناره گیری بلند کنیم. این گونه است که نیات ناب و خالص ما به نتایج راضی کننده تقلیل می یابند. این گونه است که شرافت و صداقتمان هدشه دار می شود.[4]  

با این حال در سال های اخیر اقداماتی در کشورمان صورت گرفته است که از آن جمله می توان به ” دبیرخانه ترویج کار داوطلبانه”[5] و استارتاپ “ایران داوطلبانه”[6] اشاره کرد. یکی از اهدافی که استارت اپ ایران داوطلبانه برای فعالیت های خود در نظر گرفته است به این صورت تعریف شده است:

از دیگر اهداف سایت ایران داوطلبانه می توان به تغییر سبک سفرها اشاره کرد، سفرهایی که با چاشنی تجربه و آموزش و مهارت افزایی صورت می گیرد و می تواند هیجان و لذت را به سفرها بازگرداند.[7] در گذشته عموما سفرها انگیزه های تجاری و سیاسی داشتند اما امروزه سفرها انگیزه کسب تجربه و فعالیت های خیرخواهانه پیدا کرده است و صفحات بسیاری در فضای مجازی با هدف به اشتراک گذاشتن این فعالیت ها و تجربه ها، راه اندازی شده است.

در گذشته نه چندان دور در کشور ما مساجد پایگاه اصلی فعالیت های داوطلبانه و مردمی بودند و مساجد نقش مهمی در مدیریت و هماهنگی کمک ها و نیروهای مردمی داشتند. این کمک ها عموما به تامین جهیزیه نوعروسان، آزادی زندانیان جرائم مالی، کمک به ایتام و مانند این معطوف می شد. امروزه با کمک فضای مجازی و امکان دسترسی به تجارب سایر جوامع می توان فعالیت های داوطلبانه را در جامعه توسعه داد. همان طور که پیش از این گفته شد شهروندان به خصوص جوانان در بستر فعالیت های داوطلبانه می توانند علاوه بر آموختن مهارت های زندگی توانایی و علایق خود را محک زده و حتی از این طریق با زمینه شغلی مورد علاقه خود آشنا شوند. توجه به این نکته حائز اهمیت است که توسعه فعالیت های داوطلبانه می تواند جدا از تاثیراتی که بر خود شهروند داوطلب می گذارد، نقش بسیار موثری در جلب مشارکت جوامع بومی کم تر توسعه یافته و رفع محرومیت ها داشته باشد.   

ایرانی ها روزشان را چگونه می گذرانند؟ اقدام داوطلبانه در ایران
ایرانی ها روزشان را چگونه می گذرانند؟

 

پانویس ها

[1]– مروری کوتاه بر تاریخچه کارهای داوطلبانه در دنیا   www.iraniansocialworkers.ir  

[2]– میانگین ساعت کارهای داوطلبانه در کشور روزانه زیر یک ساعت است  www.isna.ir

[3]-اینفوگرافی| ایرانی‌ها روزشان را چگونه می‌گذرانند؟ www.etemadonline.com

[4]– مارشال گلدسمیت و مارک رایتر، خلق رفتارهای ماندگار،  مترجم: محسن وراثی، انتشارات آریاناقلم، چاپ سوم، ص 264

[5]– جهت کسب اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به: www.voluntarywork.ir

[6]– جهت کسب اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به: www.iranvolunteering.ir

[7]– درباره ایران‌داوطلبانه  www.iranvolunteering.ir

 

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا