فرهنگ ایرانیفرهنگ و هنر

در تلاش برای عدالت آموزشی

معرفی پلتفرم آموزشی مکتبخونه

تقریبا هر روزه در مورد عدم اصلاح شرایط وضعیت کشور، مطالب متعددی را به قلم بخشی از صاحب نظران و البته بدنه جامعه ایران می بینم و می خوانیم. چه در قالب مقالات تخصصی و چه در حدود پست های تلگرامی یا اینستاگرامی. شاید بکار بردن واژه ناامیدی کمی برای بیان شرایط موجود در جامعه ایران تند به نظر برسد با این حال نمی توان کتمان کرد که دست کم بخشی از جامعه قویا منفعل و سرخورده شده است. در این شرایط و برغم مشکلات موجود می توان پذیرفت که هیچگونه فرصتی برای نقش آفرینی وجود ندارد؟

آیا ذکر موانع و محدودیت های متعدد و ترک صحنه می تواند پاسخ مناسبی به شرایط کنونی کشور باشد؟ آیا می توان هر آن چه در جامعه ایران می گذرد را منفی و سیاه دانست گویی که هیچ حرکت مثبت و سازنده ای در کشور صورت نگرفته است؟

به عنوان نمونه وقوع هرگونه خبر آتش سوزی، گرانی، قتل و مانند این به سرعت در میان ما خریدار پیدا می کند اما چه تعداد در مورد فعالیت های خیرین مدرسه سازی مطلبی خوانده ایم؟ چه میزان از مشارکت خیرین حوزه سلامت در ساخت و تجهیز بیمارستان های کشور مطلع ایم؟

شاید بی راه نباشد بگوییم که هم بدنه جامعه ایران و هم اکثریت فعالین حوزه مطبوعات به خواندن و نقل اخبار منفی عادت کرده اند. البته که نمی بایست معایب و محدودیت ها را نادیده گرفت با این حال چرا باید خبر فوت محمدرضا حافظی رئیس جامعه خیرین مدرسه ساز بیش از فعالیت او در این سال ها مورد توجه قرار بگیرد؟

آیا ما ایرانیان به بد شنیدن عادت کرده ایم؟ شاید این نوشتار بتواند آغازی باشد بر اتخاذ یک رویکرد متفاوت بویژه در میان نسل جوان تر که به امید و پشتکار توامان نیازمندند. با این هدف که در هر شرایط می بایست روحیه مبارزه برای تغییر را حفظ و تقویت کنیم.

مطمئنا در این صورت می توانیم در حوزه های مختلف اعم از اقتصادی، اجتماعی فرهنگی یا آموزشی موجب تغییر و اصلاح شرایط به معنی حقیقی کلمه باشیم. با این توضیح می توانیم به یک فعالیت ارزشمند در حوزه آموزش دانشگاهی و تخصصی در کشور اشاره کنیم؛ مکتبخونه.

مکتبخونه فعالیتی است که در ابتدا از دانشگاه صنعتی شریف آغاز گردید و رفته رفته دیگر دانشگاه های کشور را نیز با خود همراه ساخت. فعالیت این مجموعه در قالب تهیه فیلم از کلاس های دروس مختلف دانشگاهی در طیف گسترده ای از رشته های فنی، پزشکی، علوم انسانی و … است که به صورت رایگان در سایت و اپلیکیشن این مجموعه قابل مشاهده و دانلود است.

مطمئنا فعالیت هایی از این دست می توانند به مراتب فراگیرتر و با کیفیت بهتر ارایه شوند اما آنچه حایز اهمیت است ورود تعدادی جوان به عرصه کارآفرینی و نه صرفا به منظور درآمدزایی که با هدف پاسخ به یکی از چالش های جامعه ایران یعنی عدالت آموزشی است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.