فرهنگ و هنرمعرفی کتاب

در جستجوی توسعه

معرفي کتاب عقلانیت و توسعه یافتگی ایران اثر محمود سریع القلم

در حال توسعه، توسعه نیافته، جهان سومی و عباراتی مانند این جهت توصیف کشورهایی بکار می رود که در حوزه های مختلف اعم از اقتصادی، بهداشتی، سیاسی و … دچار کمبودهای قابل تاملی هستند. کشور ما نیز یکی از کشورهای در حال توسعه محسوب می شود. شکاف بین ایران و کشورهای غربی تقریبا از دوره ی قاجار خود را به وضوح نشان می دهد. شکست های متوالی در نبرد با بیگانگان و از دست دادن بخش قابل توجهی از قلمرو کشور، رفته رفته بدنه ی جامعه را نسبت به وضعیت خود دچار تردید کرد. اقدامات عباس میرزا و امیرکبیر در جهت نوسازی سیستم نظامی کشور یکی از نخستین اقدامات در نوع خود جهت بهبود وضعیت کشور محسوب می شود.

 

عقلانیت و توسعه یافتگی ایران اثر محمود سریع القلم
عقلانیت و توسعه یافتگی ایران اثر محمود سریع القلم

با این حال و با وجود گذشت بیش از 150 سال از نوسازی بخش های مختلف کشور، همچنان مسئله توسعه مورد بحث است. خاصه آن که مسئله توسعه فراگیر و چندوجهی است و به همین جهت همان میزان که عامل بهبود وضعیت جامعه می شود کسانی را با خسران روبرو خواهد کرد. برغم اختلاف نظرهای فاحش بین موافقان و مخالف توسعه در داخل، امواج سیل آسای آن از طریق ماهواره، اینترنت و دیگر وسایل ارتباط جمعی به بدنه جامعه ایران تزریق شده و می شود از این رو در سطوح دانشگاهی تحقیقات قابل تاملی صورت پذیرفته است. به عنوان نمونه می توان به محمود سریع القلم و کتاب تاثیرگذارش عقلانیت و توسعه یافتگی ایران اشاره کرد. این کتاب ثمره ی سال های مطالعه و تحقیق نویسنده پیرامون مسئله توسعه یافتگی است.

 

 

سریع القلم در پيشگفتار کتاب عقلانیت و توسعه یافتگی ایران مي نويسد:

“دغدغه پیشرفت، توسعه یافتگی و ثبات سیاسی ایران همچنان ادامه دارد. در حالی که بسیاری از کشورهای هم ردیف ما راه و افق های خود را پیدا کرده اند، ما هنوز در نزاع های فکری و سیاسی خود غوطه وریم.”[1]

سریع القلم در ابتدای کتاب خود به نوعی نقد جامعه و شخصیت انسان ایرانی را سرلوحه کار خویش قرار می دهد به ترتیبی که از ضرورت تحول در شخصیت ایرانی سخن به میان می آورد. سپس به مقوله توسعه در جهان سوم و نهایتا به بحث توسعه یافتگی در ایران می پردازد.

کتاب عقلانیت و توسعه یافتگی ایران اثر محمود سریع القلم در 483 صفحه تنظیم و بوسيله انتشارات نشر فرزان روز منتشر شده است.

 

پانویس


1- سریع القلم محمود، عقلانیت و توسعه یافتگی در ایران، نشر فرزان روز، چاپ اول، 1390، ص 9

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.