اقتصاد و کارآفرینی

فراموش کردم که بمیرم

مصاحبه ای با خلیل رفعتی خالق برند SunLife Organics

“ضعف های خودتان را کنار بگذارید و با کسی معاشرت کنید که توانمندی هایی دارد که شما فاقد آن هستید و ضعف های شما را پوشش می دهد. خیلی مهم است که انسان توانایی ها و نقاط قوت خودش را بداند و آن ها را تقویت کند ولی اینکه انسان ضعف هایش را بشناسد و بتواند کسی را پیدا کند که آن ضعف ها را پوشش دهد تا بتواند بر آن ها غلبه کند مساله ای حیاتی است.”

خلیل رفعتی

بنیان گذار شرکت SunLife Organics

 

مترجم

شیوا جلیلی

 

به جرات می توان گفت که اکثریت ما انسان ها تجربه کوتاه مدت یا بلندمدت زندگی در شرایط سخت را داشته ایم. جدا از اینکه بخواهیم به کیفیت و تعریف سختی بپردازیم یا حتی ارزش گذاری کنیم، توجه به یک مسئله بسیار مهم جلوه می کند؛ روحیه ایستادگی. شاید نگاهی کوتاه به تجربه خلیل رفعتی آمریکایی ایرانی تباری که از اعتیاد و کارتن خوابی به کارآفرینی و کاخ نشینی رسید، خالی از لطف نباشد.[1]

 

کدام نقطه لحظه حساس و تعیین کننده در زندگی شما بوده است؟

زمانی که 34 ساله بودم و نزدیک 8 ماه بود که ترک اعتیاد کرده بودم. مادرم با من تماس گرفت و گفت به سرطان مبتلا شده است. من در آن زمان خانه نداشتم، کاملا دچار شکست شده بودم، ترک تحصیل کرده بودم و محکوم به فساد بودم. هیچ راهی نبود که به مادرم کمک کنم. این زمان نقطه پایان زندگی من بود. به خانه یکی از دوستانم رفتم که فقط یک تشک داشت نه برق داشت و نه هیچ اسباب و اثاثیه ای. وقتی رسیدم روی زمین دراز کشیدم و گریه کردم. به این حقیقت تلخ رسیده بودم که من کاملا یک شکست خورده هستم. برای اولین بار بود که در زندگی ام خودم را کاملا مسئول اتفاقاتی می دانستم که برایم تا الان رخ داده بود. در همان لحظه یک قرار با خدا گذاشتم که هرگز چنین حسی بعدها برایم تکرار نشد.

 

از حقیقت های زندگی و خودت بگو که خیلی از مردم مشتاق هستند بدانند.

راستش من اصلا هیچ مهارتی ندارم و اصلا باهوش نیستم. هر وقت این جمله را می گویم واکنش مردم این است که خودت را دست کم نگیر. اما این واقعا فروتنی نیست واقعیت است. مردم در چالش هستند تا بپیذیرند که کسی که باهوش نیست هم می تواند موفق شود. بهرحال این حقیقت به خوبی ممکن است. من نه می توانم بخوانم نه می توانم بنویسم. دچار نارسایی خواندن هستم و همچنین بیش فعالی دارم. وقتی کلاس ششم بودم مدرسه را ترک کردم. ولی الان مدیرعامل یک شرکت موفق هستم.

sunlifeorganics
sunlifeorganics

ارزش های بنیادین کسب و کار شما چیست و چرا آن ها را انتخاب کردید؟

صداقت، درستکاری، هدف. ما برای خدمت به جامعه زندگی می کنیم. مردم، کمپانی SunLife Organics را دوست دارند چون ما تلاش نمی کنیم چیزی را به مردم بفروشیم. مثل کتاب “من فراموش کردم که بمیرم”. من این کتاب را برای کمک به مردم نوشتم. تلاش من فروش این کتاب نیست در واقع برایم خریدن یا نخریدن کتاب مهم نیست صرفا دوست دارم به مردم با خواندن این کتاب کمک کنم. به همین جهت نسخه های خیلی زیادی از این کتاب را چاپ کردم و رایگان در اختیار مردمی که توانایی خرید ندارند قرار دادم. در حقیقت توجه زیادی به خود شناسی می کنم.

 

از مربی محبوب خود چه چیزهایی یاد گرفتید؟

مربی محبوب من  Gus Nicolidas بود کسی که وقتی 12 ساله بودم اولین شغل زندگی ام را به من داد. من در رستوران در اوهایو ظرف می شستم. او همه چیز را به من می آموخت. به طور اتفاقی خیلی چیزها در آنجا یاد می گرفتم. Gus همیشه از من می خواست تا برایش کتاب و مجله و مطلب بخوانم. او ادعا می کرد که عینکش خراب است و نمی تواند خودش بخواند. بعدها فهمیدم که او ترک تحصیل کرده و خواندن بلد نیست. Gus خستگی ناپذیر بود و هر 7 روز هفته را با انرژی کار می کرد. Gus با همه خوب بود به خصوص با آن هایی که از نظر مالی ضعیف بودند. به صورت ناشناس هزینه لباس فرم های مدارس داخل شهر را پرداخت می کرد. هیچ کسی جز من و دخترش از این قضیه چیزی نمی دانست. Gus به من یاد داد که با همه مهربان باشم.

 

بزرگترین چالش شما در ابتدای شروع کسب و کار چه بود؟ چگونه بر آن غلبه کردید؟

در ابتدای کار هیچ پشتوانه و یا همراهی نداشتم. ایده های خیلی زیادی داشتم ولی نمی توانستم موفق شوم. سرانجام Hayley Gorcey را ملاقات کردم. کسی که شریک کسب و کار من شد. او برای راه اندازی مرکز ترک اعتیاد Riviera به من کمک کرد که در نهایت نتیجه بخش بود و موفق شدیم. بعد از آن تصمیم گرفتیم شرکت SunLife Organics را تاسیس کنیم که از یک آبمیوه فروشی شروع شد و به یک فروشگاه زنجیره ای مبدل گشت. او همچنین برای نوشتن کتابم کمک زیادی کرد.

 

بزرگترین اشتباهی که انجام دادید چه بود؟

حس تکبر. مانند یک مدیر عمل کردن و اینکه دیگران برای تو کار می کنند و تو رئیس آن هایی. این رفتار برای 30 سال پیش جواب می داد ولی در زندگی امروزه نسل بشر ممکن نیست.

 

یک کسب و کار خوب را چگونه ارزیابی می کنید؟

یک معامله همیشه روی برگه نوشته می شود. اما اگر کسی نتواند به کلمه ای از نوشته هایی که بر روی کاغذ آمده عمل کند آن معامله برای من نیست. من همیشه از ادعای بی جا اجتناب می کردم. مثلا “این تکنولوژی می تواند بحران افزایش دمای جهانی را پایان بخشد ” یا ” این سرمایه گذاری می تواند مانند خریدن آمازون با 10 دلار به ازای هر سهم باشد.”

خلیل رفعتی و کارآفرینی
خلیل رفعتی و کارآفرینی

کارهای روزمره شما برای موفقیت چیست؟

زندگی من هر روز از صبح حدود 5:30 آغاز می شود. حدود یک ساعت ورزش های مربوط به سلامت روان را انجام می دهم و سپس 25 دقیقه در کنار ساحل پیاده روی می کنم. سپس یوگا و ورزش های کششی را در سونای شخصی ام انجام می دهم.  برنامه عصر هم این گونه هست که از ساعت 6 یا 7 عصر تا 11 صبح روز بعد چیزی نمی خورم. و غذای پر کالری و میان وعده های سنگین هم مصرف نمی کنم. البته تا قبل ساعت 6 عصر غذا می خورم و ساعت نه و نیم شب در رختخواب هستم.

 

الان دقیقا چکار می کنید؟

در حال حاضر بر روی کتاب دومم کار می کنم. به خوبی در حال پیشرفت است ولی باید یک سری جزئیات به آن اضافه شود. کتاب اول من خیلی خوب بود و دوست دارم دوباره کتاب بنویسم. همچنین در تلاشم تا دو شعبه دیگر از شرکت SunLife Organics بازگشایی کنم؛ یکی در Rick Caruso در روستای Palisades و دیگری در Palo Alto در خیابان California. تلاش می کنم تا بتوانم شعبه های بیشتری را تاسیس کنم مثلا بیش از 10 فروشگاه در کالیفرنیا و 12 تا 15 فروشگاه در تگزاس که تا سه سال آینده امیدوارم این اتفاق بیفتد.

 

دو یا سه موردی که در آینده قصد انجامشان را دارید چیست؟

برنامه من این است که شرکت SunLife Organics را تا حد 100 مرکز خرید در آمریکا گسترش دهم و سپس آن را در سطح بین الملل گسترده تر کنم. همچنین می خواهم یک رستوران در Malibu باز کنم و بخش بزرگی از سهام شرکتم را بفروشم اما فکر می کنم این پروسه در این سال ها اتفاق نیفتد. همچنین دوست دارم تعاملاتم را گسترش دهم چون در این مرحله از زندگی ام کمی آسوده خاطر هستم و وقت آزاد دارم و چیزهای زیادی برای به اشتراک گذاشتن دارم. من از زندگی که دارم بسیار خوشحال هستم و همیشه بخاطر آن شکرگزارم و خواهم بود.

 

پانویس


[1]– متن پیش رو ترجمه و تلخیصی است از مصاحبه خلیل رفعتی بنیان گذار SunLife Organics”

www.entrepreneur.com

From Homeless Drug Addict to Millionaire: Khalil Rafati on How to Be Successful (Even If You Aren’t Smart)

برچسب ها
جشنواره" هنر برای همه"

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن