اقتصاد و کارآفرینی

اوبر در خودرو خلاصه نمی‌شود

مصاحبه ای با دارا خسروشاهی مدیرعامل اوبر

سال گذشته اوبر متحمل ضرر 5/4 میلیارد دلاری شد که برای شرکتی جهانی با ده‌ها هزار کارمند و میلیون‌ها راننده رقم چشمگیری است. اوبر سال 2017 را با  6 میلیارد دلار درآمد و 13% کمتر از سال گذشته، به پایان رساند. این نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری‌های جدید با هزینه‌های این شرکت ادامه پیدا نکرده است و اوبر با چالش‌های قانونی و نظارتی در آمریکا و خارج از آن روبه‌رو است. در حالی که  Lyft رقیب Uber سهم خود را افزایش داده است؛ اما سال را با 30% درآمد بازار و پشت سر اوبر 70 درصدی به پایان رساند. خسروشاهی می‌گوید قصد دارد اوبر را به یک شرکت چندگانه تبدیل کند که مردم را به دوچرخه، اتوبوس و خودرو‌های کرایه‌ای مرتبط می‌کند. این کمی گیج کننده است. به نظر می‌رسد دوچرخه و اتوبوس قضیه را از مأموریت اصلی که ایجاد یک کسب و کار سودآور و غیر وابسته به سوبسید‌های حمایتی است منحرف می‌کند. آیا این شرکت واقعاً افراد را در پهپادهایی قرار داده و آن ها را صدها مایل در ساعت بین شهر‌ها با سرعت جا‌به‌جا می‌کند؟ به گفته خسروشاهی آینده اوبر محدود به خودرو نخواهد بود. در ادامه گزیده‌ای از مصاحبه با دارا خسروشاهی را می‌خوانید.

این نوشتار ترجمه ای است از

Uber CEO: our future won’t just be cars

www.theverge.com

 

ترجمه

مریم گلشن

برای رفتن به کنفرانس “خودروهای پرنده در لس آنجلس” که در آنجا قرار مصاحبه‌ای با دارا خسروشاهی مدیر عامل اوبر داشتم، از تاکسی لایفت[1] استفاده کردم. راننده از مقصد من متعجب شد و در حالی که می‌خندید گفت: “خودروهای پرنده”؟ از خودرو‌های بدون راننده باید بهتر باشد.

حق با راننده بود. به نظر می‌رسد این روزها پروژه خودرو‌های پرنده زودتر از خودرو‌های بدون راننده به نتیجه برسد. چرا که در ماه مارس گذشته خودرو بدون راننده اوبر در هنگام آزمایش تصادف کرد و این ضربه بزرگی به برنامه خودرو بدون راننده این شرکت بود. بازرسان فدرال مشغول بررسی علت حادثه هستند؛

اما مرگ Elaine Herzberg که با خودروی بدون راننده اوبر تصادف کرد، این شرکت را مجبور کرد که برنامه آزمایش خود را در سراسر کشور متوقف کند. در این خصوص خسروشاهی در پایان کنفرانس Elevate در مصاحبه با بلومبرگ گفت آزمایش‌های مستقل احتمالا طی چند ماه آینده از سر گرفته خواهد شد. خسروشاهی صرف نظر از یافته‌های بازرسان فدرال در حال برنامه‌ریزی برای آینده است.

این نمونه‌ای از یک فرد 48 ساله است که همیشه به آینده می نگرد. خسروشاهی در تهران و در خانواده‌ای مسلمان و ثروتمند متولد شد. او و خانواده‌اش پیش از انقلاب ایران را ترک کردند. ابتدا به جنوب فرانسه و سپس به شمال نیویورک رفتند. پس از دوره‌ای حضور در صنعت بانکداری، در سال 2001 مدیر عامل Expedia شد، این کسب و کار را در مقیاس انبوه توسعه داد و با 6/94 میلیون دلار درآمد سالانه تبدیل به یکی از برترین مدیران کشور شد.

خسروشاهی با در دست گرفتن هدایت Uber در سال 2017، بر روی دو مسئله متمرکز شد: عذرخواهی به خاطر خطا‌های “تراویس کالانیک” مؤسس اوبر و انجام مجموعه اقداماتی که منجر به توسعه اوبر به کسب و کاری فراتر از یک برنامه خدمات خودرو می‌شود. اگرچه خدمات خودرو هسته اصلی این کسب و کار باقی خواهد ماند اما خسروشاهی پتانسیل بزرگی بیرون از دنیای خودرو می‌بیند.

احتمالا درباره مشکلات اوبر در سال 2017 شنیده‌اید. این شرکت هر روز با یک اتهام و رسوایی جدید روبه‌رو می‌شد؛ اما اکنون خسرو شاهی تلاش می‌کند تا اوبر را به شرکت موفق‌تری تبدیل کند. او پیشرفت‌های خوبی در این زمینه داشته است. از جمله خرید شرکت Jump به قیمتی در حدود 150 تا 200 میلیون دلار که در زمینه اجاره دوچرخه فعالیت می‌کند.

اوبر هم‌چنین اقداماتی جهت افزودن امکان کرایه خودرو و وسایل حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس و قطار به برنامه خود انجام می‌دهد. هم‌چنین داده‌های بیشتری از الگو‌های ترافیکی خود را با شهر‌ها به اشتراک می‌گذارد تا در بلند مدت همکاری خوبی با آن ها داشته باشد.

تاکسی پرنده اوبر
تاکسی پرنده اوبر

طرح خودروی پرنده برای شما به عنوان مدیر عامل به جا گذاشته شده است. چه چیز شما را متقاعد کرد که این طرح ارزش حمایت دارد؟

 چندین مسئله مرا متقاعد کرد. یکی اینکه آینده اوبر تنها محدود به خودرو نخواهد بود. ما باید حوزه فعالیت خود را از ماشین‌ها به حمل و نقل گسترده‌تر توسعه دهیم. حمل و نقل دو بعدی جوابگوی شهرها نیست و این موجب شد که ما درباره راهکاری فکر کنیم که در سه بعد و به صورت چند منظوره عمل کند.

بنابراین تغییر از نظر من حرکت از یک پلتفرم بزرگ اجاره خودرو به یک پلتفرم حمل و نقل شهری A به B است. زمانی که من با تیم خود راهکار‌ها و طرح‌های مختلف حمل و نقل شهری در 30-20 سال آینده را بررسی کردیم به این نتیجه رسیدیم که افزودن یک بعد دیگر به حمل و نقل شهری ضروری است.

 

خرید Jump بسیار جالب بود. چه چیزی در چشم انداز آینده آن می‌بینید؟

آنچه ابتدا باید انجام داد آن است که باید همه چیز را در کنار هم قرار داد و سپس به گسترش آن اندیشید. این یکی از ویژگی‌های اوبر است که ما به طور خاص آن را تقویت می‌کنیم. یعنی پیدا کردن محصولی که بازار بسیار خوبی دارد و توسعه جهانی آن به گونه‌ای که هیچ شرکت دیگری آنرا انجام نداده باشد.

 

آیا نگران پیچیدگی اپلیکیشن نیستید؟ ارائه گزینه‌های متعدد مشتریان را گیج نمی‌کند؟

بله، بله و بله. چالش همین جا است و در گام اول باید به سمت حل آن حرکت کنیم. به هر حال ما در حال تکمیل کار خود هستیم. هیچ کدام ساده نیست. لحظه‌ای که شما تلاش می‌کنید هماهنگی ایجاد کنید به طور قابل ملاحظه‌ای شانس خطا افزایش می‌یابد؛ اما فکر می‌کنم با گذشت زمان این مسئله حل می‌شود. ما تنها شرکتی هستیم که تمام حالت‌های مختلف حمل و نقل را دریک تجربه لذت بخش برای مشتری گرد هم آورده‌ایم.

شما یک برنامه تهاجمی برای پروژه خود دارید و قصد دارید آزمایش آن را در سال 2020 آغاز کنید و محصول را در سال 2023 تجاری سازی کنید. چقدر مطمئن هستید که به این هدف می‌رسید؟

 اولین چیزی که باید انجام دهید این است که هدف را مشخص کنید و به آن هدف باور داشته باشید، سپس شرکای خود را در مقابل آن هدف قرار دهید. یکی از دلایلی که من الآن اینجا هستم این است که می‌توانم چهره به چهره با یک نفر صحبت کنم و بگویم آیا می‌توانیم تا سال 2020 آن را بسازیم؟ و تاکنون پاسخ مثبت بوده است. ما شرکایی داریم که سخت کار می‌کنند و پتانسیل این کار را درک می‌کنند. ما یک نقشه راه برای تولید انبوه محصولی ایجاد کرده‌ایم که برای همه شهروندان در دسترس باشد، نه محصولی که فقط برای ثروتمندان باشد.

 

خوشحالم که بین ثروتمندان و ثروتمندان مضحک تفاوت قائل هستید.

بله تفاوت وجود دارد!

من با افراد زیادی درباره این نوع از حمل و نقل عمومی صحبت کرده‌ام. آن ها وقتی درباره این ایده می‌شنوند آنرا باور نمی‌کنند. احساس آن ها این است که تنها راه جابه‌جایی میلیون‌ها مسافر در شهر‌های شلوغ، اتوبوس و قطار‌ است. به ویژه از سوی سیلیکون ولی تأکید بر روی بهینه‌سازی فردی بر خلاف سیستم‌های بهینه متعادل است. نظر شما در این باره چیست؟

اپلیکیشن اوبر
اپلیکیشن اوبر

ما به طور کلی این مسئله را پذیرفته‌ایم. شما می‌خواهید شرایط مختلفی بیابید. رازی بدین صورت وجود ندارد که شما بگویید آها! من راه حل را اینجا پیدا کردم. به عنوان مثال در مکزیکوسیتی ما در حال آزمایش وسایل نقلیه‌ای با ظرفیت بالا هستیم.

اگر شما به لاگوس در نیجریه نگاه کنید وسایل نقلیه با ظرفیت بالا بخشی از حمل و نقل شهری متراکم است، چیزی که از زمان‌های بسیار قبل وجود داشته و بر اساس یک زمان‌بندی و قیمت‌گذاری پویا نبوده است. بنابراین چیزهای زیادی هست که باید بهتر شود و می‌تواند بهتر شود.

اما زمانی که ما درباره پلتفرم اوبر و رفتن از نقطه A به B صحبت می‌کنیم، معتقدیم که اتوبوس‌ها و قطار‌ها در این زمینه نقش دارند. ما نمی‌خواهیم یک پلتفرم عمودی کامل بسازیم. Elevate یک نمونه کامل از آن است. ما خودمان آنرا نمی‌سازیم. ما باید استاندارد‌ها را تعیین کنیم و با شرکای خود همکاری ‌کنیم.

ما باید برای این استاندارد‌ها مذاکره کنیم و ورودی‌های بسیاری دریافت کنیم تا در نهایت این شبکه شبیه به آنچه باید، باشد. ما همکاری با نهاد‎ها، شهرها و تنظیم‌کنندگان را در نظر می‌گیریم تا در نهایت اتوبوس‌ها، قطار‌ها و مترو‌ها در برنامه اوبر قرار گیرند.

 

آیا فکر نمی‌کنید وسایل نقلیه الکتریکی پرنده و Elevate به سرمایه زیادی نیاز دارند؟ اوبر سال گذشته 5/4 میلیارد دلار ضرر کرد.

 به خوبی از آن آگاهم.

امیدوارم همین طور باشد. آیا این روش مناسبی برای استفاده از منابع سرمایه‌ یک شرکت است؟

ما شرکتی نیستیم که مالک خودرو‌ها باشیم. شرکای راننده ما، صاحبان خودرو‌ها هستند. بنابراین ما انتظار نداریم که از سرمایه برای تولید این وسایل نقلیه استفاده کنیم. ما شرکای فوق العاده‌ای داریم مانند  Embrear[2] و استارت آپ‌هایی که بر روی محدودیت‌های طراحی و ویژگی‌های این وسایل نقلیه کار می‌کنند. بنابراین از نظر سرمایه، ما نمی‌دانیم سرمایه از کجا می‌آید و فکر نمی‌کنیم که این مدل ما را ملزم کند که تأمین کننده سرمایه باشیم.

 

بنابراین اوبر در حال ایجاد تقاضا برای محصول است، سپس شرکای شما و تولید کنندگان تجهیزات اصلی به میدان می‌آیند…

ما تقاضای انبوه ایجاد می‌کنیم به صورتی که بازار انبوه و ظرفیت برای این تقاضا ایجاد شود و تولید آن از نظر اقتصادی به صرفه باشد. لایه هماهنگی مهمی باید وجود داشته باشد؛ بنابراین نقش ما در این اکوسیستم ایجاد تقاضا و هماهنگی است. ما با بازیگران بسیاری در زمان تولید و طراحی مشارکت می‌کنیم.

 

از دنیای اکسپدیا ‌آمده‌اید که مردم را با سفر به یکدیگر مرتبط می‌کرد. نظر شخصی شما درباره حمل و نقل هوایی درون شهری چیست؟ آیا ارتباط شخصی با این موضوع برقرار کرده‌اید؟ یا اینکه صرفا پروژه‌ای تجاری است که آنرا انجام می‌دهید؟

ارتباط‌های شخصی در این زمینه داشته‌ام که این مسائل را بسیار جذاب کرده است. اما آنچه مرا در زمانی که اکسپدیا بودم به ادامه کار وا می‌داشت این بود که اکسپدیا دموکراسی را وارد سفر می‌کرد، پنجره‌ را رو به جهانی می‌گشود که برای همه باز شده بود و این قدرت انتخاب را به مصرف کننده می‌داد که انتخاب خودش را داشته و آژانس مسافرتی خودش باشد.

نتیجه این بود که افراد بیشتری سفر می‌کردند، ماجراجویی می‌کردند و افراد بیشتری با زمینه متفاوت به هم مرتبط می‌شدند. من معتقدم این ارتباط چیز‌های خوبی ایجاد می‌کند. آنچه اوبر انجام می‌دهد ایجاد حرکت و ارتباط در شهر‌هایی است که روز به روز متراکم‌تر می‌شوند.

اوبر این کار را به روشی راحت و مقرون به صرفه انجام می‌دهد، چه شما بتوانید ماشین تهیه کنید یا نه، در جای خوبی زندگی کنید یا در جای بد زندگی کنید. تاکسی‌های جهان در مرکز شهر رفت و آمد می‌کنند و اگر شما در Queen باشید و بخواهید تاکسی بگیرید…

ایجاد امنیت، وابستگی، سفر ارزان و در دسترس برای همه بسیار اهمیت دارد. ما در این باره بسیار صحبت می‌کنیم. اگر ما بخواهیم همکاری صحیحی با شهر داشته باشیم نمی‌توانیم فقط در مرکز منهتن عمل کنیم که تراکم جمعیت بیشتری دارد و شبکه سود‌آور‌تر است.

ما باید همه جا برویم. ما در Bronx و Queens هستیم و آنچه در این مورد جالب است آن است که به صورت تصادفی فرصت‌های تجاری جذابی برای ما به وجود می‌آید. بنابراین این ایده درباره ما وجود دارد و ما شرکتی نیستیم که فقط در مرکز شهر باشیم. ما قصد داریم شرکتی باشیم که خدماتی برای تمام شهر فراهم می‌کنیم.

از نظر ایمنی چگونه این اطمینان را ایجاد می‌کنید که خودرو چند صد فوت در هوا و صد‌ها مایل در سراسر شهر حرکت کند در حالی که هزاران نفر پایین روی سطح زمین هستند؟ ریسک این کار بالاست و اخیرا هم که شاهد تصادف خودروی اوبر بودیم .

صنعت هوایی یکی از بهترین رکورد‌ها را از نظر امنیت در جهان دارد و ما می‌خواهیم  این کار را با کمک بسیاری از بازیگران در صنعت هوایی از جمله FAA، NASA و دپارتمان حمل و نقل شهر‌های مختلف انجام دهیم. ما می‌خواهیم این محصول را با سرعت بیشتری در مقایسه با سایر بخش‌های هوانوردی توسعه دهیم. اما نمی‌خواهیم که در بحث ایمنی توازن ایجاد کنیم. ما هم اکنون با متخصصانی کار می‌کنیم که امنیت در شاخه هوانوردی را درک می‌کنند، به گونه‌ای که هیچ مکانیسم حمل و نقل دیگری آنرا انجام نداده است.

 

 فکر می‌کنید در نهایت یک سرویس بدون خلبان می‌شود؟

می‌تواند این طور باشد اما فکر نمی‌کنم در زمان راه‌اندازی این اتفاق بیفتد.

 

فکر می‌کنم اصطلاح Autopilot توسط شرکت دیگری به علامت تجاری تبدیل شده است

 درسته؟

 

آیا فکر می‌کنید لازم است که اوبر در مورد چگونگی انجام آزمایش‌های مستقل شفاف باشد؟ آیا این نیاز را احساس می‌کنید که جهت آشکار‌سازی باید فراتر از آنچه فدرال و تنظیم کنندگان از شما می‌خواهند بروید؟

در حال حاضر تمرکز من بر روی شفافیت نیست. من با تیم فناوری‌های پیشرفته در حال یک بررسی از بالا تا پایین هستم تا اطمینان پیدا کنم هر گزینه‌ای که ما داریم، هر پتانسیلی که داریم برای آن است که بتوانیم به امن‌ترین روش ممکن به عقب بازگردیم. ما مجموعه‌ای از متخصصان را گرد هم آورده‌ایم؛ اما تمرکز ما بر روی آشکار سازی نیست. تمرکز بر روی انجام کار درست است به گونه‌ای که من راضی شوم.

 

فکر می‌کنید رئیس پیشین ستاد ایمنی حمل و نقل ملی را وارد می‌کنید؟ این موجب ایجاد چیزی شبیه به بررسی مستقل تمام این موارد نیست؟

بررسی نه تنها در تمام فرایند‌های ما بلکه در تمام فرهنگ ما وجود دارد. چرا که شما می‌توانید یک فرایند را  برای نقطه خاص زمانی بهینه‌ کنید. فرهنگ به شما این اجازه را می‌دهد که بدانید روزنه‌ها کجا هستند. آیا این فرایند‌هایی که شما قرار داده‌اید از طرف دیگر سقوط می‌کنند یا نه.

من به دنبال هدایت فرایند و به ویژه راهنمایی در مورد فرهنگ هستم. حرکت به سمت ایمنی بسیار بزرگ‌تر از مستقل بودن و یا حتی Elevate است. این واقعا امنیت بر روی پلتفرم اوبر است. وقتی که شما 50 میلیون سفر روزانه دارید، افراد خوب و بد در پلتفرم خود دارید و حوادث مرتبط با ایمنی را خواهید داشت.

از پایان سال گذشته اولویت اول ما برای شرکت ایمنی است و می‌تواند دسته‌ای از اقدامات مختلف باشد که انجام می‌دهیم. شما می‌بینید که برخی از آن ها در محصولات ما آمده است. دکمه 911 که بررسی راننده را بهبود بخشیده است. این ابتدای راه است. ما به عنوان یک شرکت کار بر روی آن را به روشی مشخص آغاز کرده‌ایم و این یک تمایز واقعی برای ماست. به هر حال مزیت آن این است که برای همه خوب است.

 

نظر شما درباره چالش‌های مربوط به فناوری و مقرراتی که اوبر امروز با آن ها رو‌به‌رو است چیست؟ شما مشکلاتی در زمینه استقلال دارید. شما در کالیفرنیا احکامی درباره اقتصاد گیگی و چگونگی طبقه‌بندی پیمانکاران مستقل بوسیله ی شرکت‌ها را دریافت کرده‌اید. این موارد برخی از این چالش‌های بزرگ هستند.

من مشغول هستم. آنچه در مورد اوبر متفاوت است این است که ما تنها یک شرکت دیجیتال نیستیم. ما شرکت دیجیتالی هستیم که هر روز دنیای واقعی را لمس می‌کند و ما آنرا در مقیاس انبوه انجام می‌دهیم. شما دکمه‌ای را فشار می‌دهید و یک ماشین به نمایش در می‌آید.

این‌ها برای هماهنگی بخش دیجیتال تراکنش با بخش فیزیکی است که شامل ترافیک و تصادفات است. این یک چالش واقعی است که این دو را گرد هم می‌آورد. ما آنرا به طور منحصر به فردی در جهان انجام می‌دهیم؛ اما در مقیاس گسترده‌ای که هرگز پیش از این دیده نشده است.

زمانی که این اتفاقات رخ داد، شما باید با رگولاتور‌ها و شهر‌ها صحبت کنید. آیا سرعت شما کم شده است؟ بله ما مهمان شهر‌هایی هستیم که در آن ها کار می‌کنیم و باید راحت باشیم چرا که باید با آن قوانین بازی کنیم. ما می‌خواهیم در شکل‌گیری آن ها نقش داشته باشیم. بنابراین اگرچه نمی‌توانم بگویم که خوش بین هستم اما درک می‌کنم که این کار مهمی است و ما قصد داریم در آن نقش داشته باشیم.

طبق احکام دادگاه عالی کالیفرنیا، چگونگی طبقه بندی رانندگان اوبر تغییر می‌کند؟

 قطعا این پتانسیل وجود دارد. این بخشی از یک داستان متفاوت بود، چراکه به نظر می‌رسد شرکت، کارمندان دائمی گرفته و سعی کرد تا مجددا آن ها را به صورت موقت طبقه‌بندی کند. زمانی که من از رانندگان می‌پرسیدم چه چیزی را درباره اوبر دوست دارند، اولین پاسخ آن ها این بود که من رئیس خودم هستم. من هر وقت که بخواهم از شما استفاده می‌کنم.

هر چه که بخواهم انجام می‌دهم. این برای ما یک بهانه‌ای به منظور صرفه‌جویی در هزینه‌ها نیست. این ویژگی شرکت ما است که همکاران راننده ما رئیس خود هستند. بنابراین دقیقا نمی‌دانم این قوانین چه ارتباطی با ما دارند. این می‌تواند ما را مجبور به تغییر کند. اما من فکر نمی‌کنم که ما حداقل در مراحل اولیه در قانونی که من خوانده‌ام قرار بگیریم. باید ببینیم چه اتفاقاتی می‌افتد.

پانویس ها


[1]– شرکتی فعال در حوزه تاکسی های اینترنتی

[2]– شرکتی برزیلی فعال در حوزه هوافضا   www.embraer.com

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.