اقتصاد و کارآفرینیما می توانیم

رینو؛ بازیافت پسماند الکترونیک

مصاحبه با حامد مازندرانی زاده مدیرعامل شرکت رینو(قسمت دوم)

سپیده سعادت کیا
مصاحبه:
سپیده سعادت کیا

اگر می پسندید به اشتراک بگذارید

در قسمت نخست “رینو؛ بازیافت پسماند الکترونیک”، گفتگو با حامد مازندرانی زاده مدیرعامل شرکت رینو را آغاز کردیم. در قسمت دوم ادامه این گفتگو را با هم می خوانیم.

 

از چالش هایی که در  این مسیر با آن مواجه شدید و همچنان هستید، بفرمایید.

 استارتاپ اساسا یعنی چیزی که از قبل نبوده و شما می‌خواهید تاسیس کنید. به استارتاپ رینو نگاه کنید. مدت ها سازمان‌های دولتی و مردم عادت داشتند که پسماند الکترونیک‌شان را در زباله‌ها بگذارند و یا شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی مزایده بگذارند. مردم گوشی موبایلشان گوشه خانه بود و مشکلی هم با آن نداشتند. تغییر ذهنیت، تغییر فکر و نگرشی که چندین سال به همین شکل عمل کرده، کار خیلی سختی است و این مهمترین چالش ما بود، به ویژه در بخش‌های قانون‌گذاری و در بخش‌های دولتی اینکه نشان دهیم کار ما غیرقانونی نیست بلکه به کمک محیط زیست آمده ایم.

نکته دیگری که وجود دارد در همه جای دنیا بازیافت پسماندهای الکترونیکی موضوع هزینه‌بری است. به عبارت دیگر همان لحظه اول که یک وسیله الکترونیکی مثل موبایل به شما فروخته می شود اگر به هزینه‌هایش نگاه کنید خواهید دید چندین دلار از شما بابت بازیافتش گرفته شده و به شرکت بازیافت کننده پرداخت شده است. اما متاسفانه در حال حاضر علی‌رغم اینکه قانون در کشور ما وجود دارد ولی اجرایی نمی شود. یعنی اینکه شرکتی که دارد به شکل صحیح و اصولی کار بازیافت انجام می دهد خودش باید بتواند از محل همین بازیافت درآمد کسب کند در حالی که در اغلب کشورهای پیشرفته دنیا به ازای هر وسیله الکترونیکی که مورد بازیافت قرار می گیرد عددی به عنوان Gate Fee به شرکت بازیافت کننده پسماند پرداخت می شود.

 

کرونا روی کسب و کار شما چه تاثیری گذاشت؟ تهدید بود یا فرصت؟

یک فرصت بود. کرونا برای ما فرصتی بود که بگوییم محیط زیست چقدر مهم است. یعنی اگر حواسمان به محیط زیست نباشد، آلودگی محیط زیست بلایی بر سر ما می آورد که بیرون آمدن از آن کاری بسیار دشوار و سختی خواهد بود. از طرفی کرونا باعث شد روند دیجیتالی شدن و استفاده از ابزار الکترونیکی شدت بگیرد و در نتیجه باید فکری به حال پسماندهای آن بکنیم. 

استارتاپ رینو
استارتاپ رینو

چقدر مردم و سازمان ها از رینو استقبال کرده اند؟

 استقبال مردم و سازمان‌ها تا الان فراتر از انتظار ما بوده است و به عبارت دیگر اصلا انتظار نداشتیم که سازمان‌ها این قدر از رینو استقبال کنند. به ویژه مردم بعد از اینکه مطمئن می شوند ما را شگفت زده می‌کنند و پسماندهای الکترونیکی خود را با طیب خاطر به ما می‌دهند و ما هم این اطمینان را به ایشان داده ایم که حافظ محیط زیست هستیم و به بهترین نحو پسماندهای آن ها را بازیافت می‌کنیم.

 

به نظر شما فرآیند فرهنگ سازی بین عموم مردم در حوزه تفکیک زباله و جمع آوری پسماند الکترونیک چقدر زمان بر خواهد بود و در صورتی که اکثریت پسماندهای الکترونیک خانگی، اداری، صنعتی و … جمع آوری گردد و وارد روند بازیافت شود تا چه حد می تواند ارزش افزوده اقتصادی و زیست محیطی داشته باشد؟

 فرهنگ سازی موضوع مستمری است. موضوعی نیست که یک بار انجام دهیم و تمام شود. آموزش دائمی و به قول معروف آموزش ضمن زندگی نیاز است،  بنابراین یک روند دائمی خواهد بود. ما در رینو فرهنگ‌سازی انجام دادیم به نوعی شروع به فرهنگ ‌سازی کردیم و باید بتوانیم هر چه بیشتر این فرهنگ را بین مردم جا بیاندازیم. برای شما یک مثالی می‌زنم که شرکت اپل از سری آیفون ۱۲، همراه با گوشی‌ها شارژر نمی دهد و می گوید از شارژرهای قدیمی تان استفاده کنید. ملاحظه بفرمایید عدد بسیار قابل ملاحظه‌ای در اثر این کار صرفه جویی شده است. شما اپل را در رقابت سنگین با رقبای خودش ببینید که هر لحظه و هر تصمیمی غلط ممکن است آن ها را از بازار عقب بیاندازد ولی تصمیم گرفته است که از منابع قدیمی در خانه‌های مردم به نحو احسن استفاده کند. 

 

لطفا در مورد کمپین بهاری خود توضیح دهید و اینکه چه بازخوردی گرفتید؟

 ما در اسفند ماه فراخوانی در صفحه اینستاگرام و سایت رینو اعلام کردیم که در خانه تکانی امسالتان پسماندهای الکترونیکی خود را با هزینه ما برای رینو بفرستید و عیدی بگیرید. در ابتدا این کمپین را در فضای بسیار محدودی تصور می‌کردیم که بتوانیم برگزار کنیم. خوشبختانه این کمپین بسیار دیده شد و مورد استقبال بی‌نظیر مردم و سازمان‌ها قرار گرفت. این موضوع نشان داد که مقدار بسیار زیادی از پسماندهای الکترونیکی در سال‌های گذشته در گوشه کنار خانه های مردم، بلااستفاده بوده است و حالا که می خواهند اقدام به خانه تکانی کنند اولین چیزهایی که می‌خواهند بازیافت کنند، پسماندهایی است که دیگر به کارشان نمی‌آید، تلویزیون‌ها، مانیتورهای قدیمی، موبایل‌های قدیمی، موبایل‌هایی که دیگر با فناوری جدید سازگار نیستند و یا موبایل هایی که امکان بازیابی آن وجود ندارد. بیش از 300 بسته از سراسر ایران بدست ما رسید و استقبال به گونه‌ا‌ی بود که به کمک سازمان‌های مردم نهاد چند نمایندگی جمع‌آوری در شهرهای تهران، کرمان، بیرجند، قائن و ماهشهر فعال کردیم.

 

در نهایت اگر درخواستی از مردم یا سازمان ها در این زمینه دارید بفرمایید.

 محیط زیست به دست خودمان ساخته می شود و به دست خودمان خراب می شود. اگر ما اقدامی برای محیط زیست انجام ندهیم از جای دیگری از سیاره دیگری کسی به کمک ما نخواهد آمد و با این دیدگاه که پسماند را اصطلاحا مانند زباله زیر فرش پنهان کنیم و از چشم خودمان دور کنیم، ماهیت پسماند از بین نخواهد رفت و مطمئنا روزی بر زندگی ما تاثیر خواهد گذاشت. با این تفاسیر همانطور که در ابتدا عرض کردم، رینو پاسخی به این سوال است که پسماندهای الکترونیک را اگر داخل سطل زباله نیاندازیم پس کجا بیاندازیم؟ امروز که رینو راه اندازی شده است از همه مردم خواهش می‌کنم به ما اعتماد کنند، رینو را به یکدیگر معرفی کنند و پسماندهای خود را با خیال راحت به رینو واگذار کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا