اقتصاد و کارآفرینی

سوزان برگرزدوتر؛ از مادری تا کارآفرینی

مصاحبه با سوزان برگرزدوتر بنیان­گذار آزمایشگاه برنامه­ نویسی استکهلم و برنامه iGotch

زهرا ناگهی
مترجم:
زهرا ناگهی

اگر می پسندید به اشتراک بگذارید

سوزان برگرزدوتر مدرسه را ترک کرده بود و نمی­ دانست که با زندگی خود چه کار کند. اولین فعالیت تجاری که راه­اندازی کرد، با شکست شدیدی روبه­ رو شد. اما هیچ­ وقت از تلاش دست بر نداشت. از میز آشپزخانه خود، بدون هیچ دانش قبلی از فناوری اطلاعات یا برنامه­ نویسی، شروع کرد. سوزان برنامه­ ای نوشت که در اپ استور (App Store)، جز بهترین اپلیکیشن ها محسوب می شد. در زندگی همه­ ی ما لحظه­ های طلایی وجود دارد، لحظه­ هایی که ما را می­ سازد. سفر هیجان انگیز سوزان – از زمانی که ترک تحصیل کرد تا زمانی که یکی از موفق­ ترین کارآفرینان حوزه فن­آوری در اسکاندیناوی شد را دنبال کنید. اگر سوزان به انجام آن موفق شد شما هم می­ توانید

 سوزان برگرزدوتر، کارآفرین زنجیره ­ای، سرمایه­ گذار و سخنران بین­ المللی است. او بنیان­گذار آزمایشگاه برنامه نویسی استکهلم و برنامه iGotch،[1] نوآور و سرمایه­ گذار SBDM و همچنین شریک سرمایه­ گذاری در شرکت Milky way cap[2] است. غریزه و استعداد ذاتی سوزان برگرزدوتر[3] به او کمک کرد تا شرکت­ هایش را گسترش دهد و اپلیکیشن 5:2 که یک برنامه رژیم غذایی سالم است را طراحی کند.

اپلیکیشنی که برای چندین هفته برنامه شماره یک اپ استور بود. او در سال­ های 2017 و 2018 به عنوان قدرتمندترین زن بنیان­گذار در سوئد انتخاب شد. سوزان برگرزدوتر عضو چندین انجمن، سخنران بین­ المللی و مشاور فعالی است که کارگاه­ های آموزشی در زمینه کارآفرینی و سرمایه­ گذاری برگزار کرده است. سوزان برگرزدوتر نویسنده کتاب لحظه­ های طلایی است. کتابی که پشت پرده زندگی او را به عنوان صاحب کسب ­وکار تجارتی و احساسات و هیجاناتی که در آغاز مسیر موفقیت داشت را آشکار می­ کند.

 

چه عواملی باعث می شود کاری که می خواهید را انجام دهید؟

من تجربه­ های جدید در زمینه صنعت و سرمایه ­گذاری را دوست دارم. هیچ ­وقت از یادگیری خسته نمی­ شوم به همین دلیل است که همیشه به ایجاد دوستی ­های جدید ادامه می­ دهم. اما تمام این ماجراها با دخترم آغاز شد که برای درس ریاضی نیاز به کمک داشت و من برنام ه­ای برای او درست کردم. با وجود اینکه برنامه­ نویس نیستم.

 

چگونه در صنعتی که هستید رشد کردید؟

من سخت کار کردم و هیچ وقت تسلیم نشدم، حتی زمان­ هایی که خیلی احتیاج  داشتم همه چیز را کنار بگذارم. بنیان­گذاری یک شرکت فن­آوری بدون داشتن تجربه، خیلی سخت است. به دفعات احساس ­کردم، شاید این کار من نیست. اما همان­طور که قبلا گفتم به کار و تلاش ادامه می­ دادم. همچنین برقراری ارتباط با افرادی که مهارت­ هایی دارند – که من از آن ها بی­ بهره هستم- خیلی مهم است و به رشد من کمک کرد.

 

چرا مسئولیت یک شرکت نوپا/ استارت آپ را قبول کردید؟ به­ خصوص به این دلیل که شاید برای شما یک چالش سخت باشد.

اولین شرکت فن آوری/ برنامه ­نویسی که ایجاد کردم از یک نیاز سرچشمه گرفت. مشخصا به یک مشکل ریاضی برخورد کرده بودم. به همین ترتیب زمانی کارگاه بازی را تأسیس کردم که متوجه­ کمبودی درمورد بازی­ های مبتنی بر مکان شدم. البته این به پیش از پیدایش بازی­ های مبتنی بر مکان چون پوکمون بازمی گردد.

 

آیا مشاور یا راهنمایی در این صنعتی  داشتید؟ اساسا مشاور چه کمکی می کند؟

بله، زمانی که شروع کردم مشاوری داشتم که راه­گشای خیلی چیزها بود. با این حال امروز خودم مشاور هستم و حقیقتا متوجه تفاوت ­هایی در نحوه ایجاد شرکت، زمانی که شما یک مشاور دارید، شدم.

 

چطور یک فرد مناسب با خودتان (از نظر اندیشه و رفتار) پیدا کردید و در نهایت چگونه شما را راهنمایی می کرد؟

زمانی که من شروع به ساخت استودیو بازی کردم، با شخص سرمایه­ گذاری ملاقات کردم و از او درخواست کردم که آیا این امکان وجود دارد در مورد همکاری صحبت کنیم و به من مشاوره بدهد. او در ایجاد درآمد برای شرکت واقعا همراه خوبی بود.

سوزان برگرزدوتر
سوزان برگرزدوتر

اکنون به عنوان یک مشاور، چگونه افراد با استعداد را انتخاب می­ کنید و باعث پرورش و رشد آن ها می­ شوید، چگونه حمایتشان می­ کنید؟

من همیشه در تلاش برای پیدا کردن افرادی هستم که نقطه مقابل من هستند. احتیاج دارم افرادی را در کنار خودم داشته باشم که استعدادهایی دارند که من آن ها را ندارم. این نکته مهم است که آن ها به همان روشی که من به آن ها گوش می­ دهم به من گوش می­ دهند. پرسیدن سوال عیب نیست. هم­چنین این نکته ضروری است که آن ها می­ دانند چه زمانی مواردی که باعث مغرور شدن آن ها می­ شود را از بین ببرند و اگر یک راهبرد جواب ندهد باید به سوی گام بعدی پیش برویم.

  

آیا تا به حال از تنوع حمایت کردید؟ آگاهانه یا ناآگاهانه؟

من از تنوع در همه چیز حمایت می­ کنم. به نظر من تنوع موضوعی مهم برای رشد است.

 

چه چیز باعث می­ شود که شما در صنعت خودتان رهبری موفق و عالی باشید؟

شما احتیاج دارید که به دیگران گوش دهید و این احساس را به آن ها بدهید که شما آن ها را می ­فهمید. اگر شخصی احساس کند که شما او را می­ فهمید، در کاری که انجام می ­دهد مفیدتر و بهتر عمل می ­کند. این نکته هم ضروری است که مسئولیتی که شما به عنوان یک رهبر عهده ­دار آن هستید را با شرکت در میان بگذارید و معمولا شامل شخصی می­ شود که با او کار می ­کنید. باز خورد بدهید و بازخوردهایی که به شما می­ دهند را دریافت کنید. وقتی که به موفقیت مهمی دست می یابند، از آن ها قدردانی کنید.

 

توصیه ای برای دیگران دارید؟

  • افرادی را در کنار خود داشته باشید که مهارت­ هایی دارند که شما ندارید.
  • فقط به دنبال پول نباشید. به دنبال ارزش در روابط جدید باشید – تمام تجربه­های جدیدی که در این راه بدست می­آورید و روابط جدیدی که ایجاد می­کنید و یا با دیگر کارآفرینان ارتباط برقرار می­کنید، ارزش محسوب می شوند.
  • چیزهایی که باعث مغرور شدن می­ شود را از بین ببرید. ایده­ های جدید خود را با دیگران آزمایش کنید. اگر به اندازه کافی خوب نبود ایده­ ی دیگری را امتحان کنید.

راه های ارتباطی با سوزان برگرزدوتر

در لینکدین       www.linkedin.com/in/susannebirgersdotter 

در اینستاگرام   sussane-birgersdotter  

  

پانویس ها


[1]– برای کسب اطلاعات بیشتر بنگرید به www.wordhelp.com

[2]– برای کسب اطلاعات بیشتر بنگرید به www.milkywaycap.com

[3]– متن حاضر ترجمه و تلخیصی است از:   www.asianentrepreneur.org     Women on Top In Tech – Susanne Birgersdotter, Founder of Stockholm App Lab and iGotcha

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا