اقتصاد و کارآفرینی

تلاش برای تغییر سبک رفت و آمد

مصاحبه با علی وهاب زاده هم بنیانگذار تاکسی هوشمندChariot

مسیرهای زیادی درChariot  وجود دارد. رانندگان بی نهایت دوستانه رفتار می کنند و این سفر را لذت بخش می کند. Chriot تمام مسیرها شامل دورترین معابر Richmond تا ارتفاعات Bernal و  Noe Vallyرا پوشش می دهد. در این اپلیکیشن هرجا که ایستگاه قرار گرفته است یک عکس دیده می شود. علی وهاب زاده بنیانگذار تاکسی هوشمند chariot است.

متن حاضر ترجمه و تلخیصی است از:
Interview: Chariot founder Ali Vahabzadeh on Changing Commuting for the Better
by Benjamin Schmidt
www.theknockturnal.com

سمیه امیری ترجمه و تلخیص: سمیه امیری

خدمات بی نظیر تاکسی هوشمندChriot [1] در حال متحول کردن روش رفت و آمد در نیویورک است. آن هایی که با سیستم حمل و نقل نیویورک آشنایی دارند می دانند که مناطقی در آن تحت پوشش حمل و نقل عمومی نیست.Chriot  در حال برطرف کردن این چالش است. Chariot از یک اپلیکیشن نسبتا قدرتمند بر روی IOS بهره می برد. در حال حاضر این سرویس در نیویورک، سیاتل، سانفرانسیسکو و آستین فعال است.

آدرس محل سکونت و محل کار خود را وارد کنید. اپلیکیشن بهترین مسیر ممکن را مشخص خواهد کرد. همچنین این اپلیکیشن داده های شما را برای ساخت و پیشنهاد مسیر های آینده، دریافت و تحلیل می کند. می توان تصور کرد که در آینده نزدیک، در بین اپلیکیشن های تحت وب، بیشتر حمل و نقل بوسیله مسیرهای پیشنهادی chariot انجام خواهم گرفت.

 

به عنوان سوال اول بفرمایید chariot چه کار می کند؟

Chariot  در حال ایجاد یک بستر جدید برای رساندن افراد به مقصد است که تاکسی هوشمند نامیده می شود. امروزه این به معنی کمک به رفت و آمد مردم در محیط های شهری است، اما فردا ممکن است به معنی اولین و آخرین رفت و آمد به ایستگاهای قطار شلوغ باشد. بنابراین ما می توانیم خطوط اصلی مانند قطارهای مسافربری، کشتی ها، پایانه های اتوبوسرانی را تغذیه کنیم. می دانیم که رفت و آمد برای مردم یک چالش بزرگ است که از مواجه با آن نگرانند. ما اینجا هستیم که ببینیم کدام شهرها درصدد حل این مسئله هستند.

علی وهاب زاده هم بنیان گذار تاکسی هوشمند Chariot

قصد ندارید یک تغییر چشم گیر ایجاد کنید؟ چون به زیرساخت و مقررات جدید نیاز دارید. به تعبیری، شما که از مردم نمی خواهید رفت و آمد خود را متوقف کنند؟

می دانید در حال حاضر چه تعداد مترو در ایالات متحده در حال ساخت است؟ فکر کنم دو خط مترو در حال ساخت است؛ “متروی خیابان دوم”در نیویورک و “متروی مرکزی” درست اینجا در سانفرانسیسکو. دلیل آن روشن است. هزینه کارگر و هزینه زندگی روزمره مردم، به طور چشم گیری افزایش پیدا کرده است.

بنابراین ساخت مترو از دیدگاه سیاسی نظر به اینکه قطار شهری هستند سخت به نظر می رسد. در حقیقت متروها پر هزینه ترین راه های مسافرت در هر مایل  هستند. بنابراینChariot  در طی هفت هفته، از ایده به سمت واقعیت حرکت کرد. من این نکات را یادآور شدم چون برای ما خیلی راحت است که یک مسیر را جمع سپاری کرده و به ما گفته شود که کجا یک توده بحرانی داریم. در نتیجه یک سرویس حمل‌ونقل پاسخگو[2]، قابل اعتماد و در دسترس ایجاد کردیم.

 

آقای وهاب زاده! به نظر شما چه شهری را می توانیم فوق العاده بدانیم؟

از نقطه نظر حمل و نقل، شهری که دولت، قانونگذاران و ذی نفعان متنفذ مانند کارفرمایان بزرگ، با هم یکصدا شده و به این نتیجه می رسند که” استفاده از خودروهای تک سرنشین کافی است، خودروها را خارج از مرکز شهر بگذارید.” شهری که قانون گذاران، شهروندانی را که از اتوبوس و Chariot استفاده می کنند مورد تشویق قرار داده و به نوعی شهروندان بی توجه را مجبور کنند که روش خود را تغییر دهند.

به نظرم می توان چنین شهری را فوق العاده نامید. حتی می توان این طور تصور کرد که وقتی جامعه میل و اراده انجام این موضوع را دارد، با پیاده سازی سیستم های نوآورانه و هوشمند در حوزه حمل و نقل، در حقیقت فضای خیابان ها را برای حضور دوباره عابران مهیا کرده اید.

 

پانویس ها


[1]–  برای کسب اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به:

Ford is shutting down its Chariot shuttle service

www.techcrunch.com

[2]– Demand-responsive system

برچسب ها
جشنواره" هنر برای همه"

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن