تاریخ دوره قاجارتاریخ و اندیشه

وزیـــری که باید شـــناخت

معرفی کتاب امیرکبیر و ایران به قلم فریدون ادمیت

نویسنده

نعیمه نیازی

پیشینه ی خدمات و مبارزات امیرکبیر در همان سه سال و نیم صدارتش چندان است که حتی به فهرست درآوردن آن کار ساده ای نیست، آدمیت در پیشگفتار کتاب امیرکبیر و ایران با بررسی سیر انتشار آن می نویسد:

«با امیرکبیر و ایران تحقیق تاریخ سیاسی اخیر ایران را بر اساس مدارک اصیل و اسناد دولتی آغاز نهادم. این کتاب سرگذشت‌‌نگاری به سنت مورخان ما نیست؛ شخصیت میرزا تقی‌خان را در سیر تحول تاریخ زمان مورد تحلیل قرار داده‌ام، به جریان‌های تاریخ و عوامل سازنده آن جریان‌ها، خاصه به بنیادهای اجتماعی ایران توجه داشته‌ام. کوشش کردم رابطه امیرکبیر را با اجتماع به‌ دست دهم و اثرش را در تاریخ بازنمایم؛ او را بشناسم و بشناسانم. آن شیوه نمودار مرحله مترقی تاریخ‌نگاری است و از با معنی‌ترین جهات تعقل تاریخی.

کتاب «امیرکبیر و ایران»، به‌ جز آخرین قسمت آن که شامل ارجاعات، یادداشت‌های حاشیه‌ای، ضمایم، فهرست‌ها و کتاب‌نامه است، در ده بخش تنظیم شده است. در نخستین بخش با بررسی «آغاز زندگی» سیر رشد میرزا تقی‌خان را از تولد در هزاوه تا خانواده، کودکی، جوانی، شخصیت، عادات و خصایل، پرورش در خاندان قائم‌مقام فراهانی بررسی کرده است. آدمیت در فصل دوم از ماموریت‌های سیاسی و دیپلماتیک در روسیه، ایروان و عثمانی می‌گوید که تاثیری عمیق در اندیشه‌های میرزا تقی‌خان داشته است.

«زمامداری» سومین بخش کتاب آدمیت است که چگونگی روند تحول فکری امیرکبیر و اصول حکومت و نظم میرزاتقی‌خانی را مورد بررسی قرار داده و از آشنایی با بنیادهای مدنی غربی، آگاهی از تنظیمات عثمانی، مجموعه عوامل مؤثر در پرورش شخصیت و اندیشه ی امیر، صدارت، کتابچه خیالات اتابکی (کتابچه‌ای که امیر در دوران تبعید نگاشت)، ناسیونالیسم و خیال کنستیتوسیون یا حکومت مشروطه می‌گوید.

سیاست‌های امیر در «امنیت داخلی» و «اصلاحات سیاسی و اجتماعی» و اقدامات میرزا تقی‌خان در حوزه دانش و فرهنگ، «سیاست اقتصادی»، «سیاست مذهبی» و «سیاست خارجی» از دیگر بخش‌های این کتاب است.کتاب امیرکبیر و ایران نوشته فریدون آدمیت در790 صفحه بوسیله ی نشر خوارزمی منتشر شده است.

برچسب ها
جشنواره" هنر برای همه"

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن