تاریخ ایران عصر پهلویتاریخ و اندیشهفرهنگ و هنرمعرفی کتاب

تاریخ ایران مدرن

معرفی کتاب تاریخ ایران مدرن به قلم یرواند آبراهامیان

اگر می پسندید به اشتراک بگذارید

پیرامون تاریخ معاصر کشورمان تحقیقات گسترده ای بوسیله ی اندیشمندان و پژوهشگران داخلی و خارجی صورت گرفته است که هر یک اطلاعات قابل تاملی در اختیار مخاطب قرار می دهند. با این حال کمتر اثری با تکیه بر اسناد و منابع مختلف، توصیفات دقیق و آمار و ارقام شرایط سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ایران را مورد ارزیابی قرار داده است.

از این منظر نحوه نگرش یرواند آبراهامیان در آثارش و بویژه کتاب تاریخ ایران مدرن درخور توجه است. این رویکرد از آن جهت حایز اهمیت است که ذهن مخاطب تحت تاثیر کلی گویی قرار نگرفته و با تکیه بر گزارش های ریزبینانه، تحلیل های دقیق و همچنین اعداد و ارقام تصویر شفاف تر و قابل فهم تری از گذشته ی خویش به دست می آورد و به این ترتیب از لغزش و ابتلا به حب و بغض مصون می ماند.

کتاب تاریخ ایران مدرن اثر یرواند آبراهامیان
کتاب تاریخ ایران مدرن اثر یرواند آبراهامیان

به بیانی دیگر هیچ شخصیت یا جریانی دیو یا فرشته تصویر نمی شود. به عنوان نمونه در مورد شخصیتی چون رضاشاه مقالات و کتب بسیاری به نفع یا ضد او نگاشته شده است که طبعا تصویری یک سویه از او به دست می دهند. در این بین یرواند آبراهامیان در کتاب تاریخ ایران مدرن تصویری از غبار و بلوای پیش از برآمدن رضاخان به دست می دهد و اینگونه منطق ظهور وی را ترسیم می کند.

آبراهامیان ضمن پرداختن به ارثیه ی سردارسپه به میراثی که او در مقام رضاشاه برای ولیعهدش بجا گذاشت می پردازد. درگیری های متعدد سیاسی و اجتماعی را مختصرا بازگو می کند و بلوایی که به نام دموکراسی برپا شده بود را مورد تحلیل قرار می دهد.

“دولت جدید با برخوردهای متفاوتی مواجه شد. از دیدگاه برخی ایرانیان و همچنین ناظران خارج از کشور، این دولت نظم، قانون، انضباط، اقتدار مرکزی و وسایل رفاهی جدید مدرسه، راه آهن، اتوبوس، رادیو، سینما، تلفن و به عبارتی دیگر توسعه، انسجام ملی و مدرنیزاسیون را که بعضی آن را غرب گرایی می نامیدند، به همراه آورد. به باور برخی دیگر سرکوب، فساد، مالیات، بی هویتی و امنیت از نوع دولت های پلیسی رهاورد این دولت بود.”[1]

 کتاب تاریخ ایران مدرن گرچه مختص دوره پهلوی اول نیست اما در کلیت دید مناسبی به مخاطب خود درباره تحولات این دوره به دست می دهد. تاریخ ایران مدرن با ترجمه ی محمدابراهیم فتاحی در شش فصل و 352 صفحه بوسیله ی نشر نی منتشر شده است.

 

پانویس


[1]– یرواند، آبراهامیان، تاریخ ایران مدرن، ترجمه محمدابراهیم فتاحی، نشر نی، چاپ چهارم، تهران 1389، ص 169

Save

Save

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا