جامعه

چرا عقب مانده ایم؟

معرفی کتاب تاملی بر عقب ماندگی ما اثر حسن قاضی مرادی

یکی از مهم ترین دغدغه های جامعه ایران بویژه پس از برخورد با دنیای توسعه یافته، چه در نوع غربی آن مانند فرانسه و آمریکا و چه از نوع شرقی آن چون ژاپن، عقب ماندگی کشور بود. اگر تلاش های قائم مقام، عباس میرزا و بعدها امیر کبیر را نخستین گام ها برای نجات کشور از منجلاب درماندگی مفروض بداریم در آن صورت باید بگوییم نزدیک به دو سده است که در تکاپوی بهبود شرایط زیستی خود در تلاش و تقلاییم.

با این حال هنوز آن چه مطلوب ما بوده است محقق نشده و همچنان در جامعه ایران چند دستگی و اختلافات عمیق سیاسی و عقیدتی پابرجا است. گروهی برای پهلوی سینه می زنند دیگرانی در غم فقدان مصدق سوگ وارند و هستند دیگرانی که نظام دینی را ماحصل خون شهدا و عنایت خدا می دانند.

از دیگر نحله های فکری خاصه آنان که سر جدایی از ایران دارند می گذریم با این حال پر واضح است در این شهرآشوب اختلافات، توسعه، که نه لزوما به وحدت و یگانگی اما ضرورتا به اجماع بر سر منافع ملی و به تبع آن اتحاد و انسجام نیازمند است، مغفول مانده است.

آثار بسیاری در باب عقب ماندگی و انحطاط اجتماعی و سیاسی ما ایرانیان به رشته تحریر درآمده است که یکی از برجسته ترین این آثار، پژوهش «دیباچه ای بر نظریه انحطاط ایران» اثر دکتر جواد طباطبایی است. نویسنده در این کتاب کوشیده است تا از منظر اندیشه سیاسی با سنجش برخی تحولات سیاسی، اجتماعی و فکری جامعه ی ایران، در دوره ی صفویان تا قاجاریان، طرحی از نظریه انحطاط ایران به دست بدهد؛

انحطاطی که از نظر ایشان از دوره دوم حکومت صفویان به بعد بر ایران سیطره یافت. حسن قاضی مرادی در کتاب «تاملی بر عقب ماندگی ما» تلاش می کند با بررسی آرای دکتر طباطبایی، به دو پرسش زیر پاسخ دهد:
1- آیا شرحی که ایشان از تحولات اندیشه ی سیاسی در این دوره به دست می دهد با واقعیت این دسته تحولات در ایران سازگار است یا خیر؟
2- آیا اساسا از منظر تاریه اندیشه و یا تاریخ اندیشه سیاسی می توان به نظریه پردازی درباره ی انحطاط فراگیر ایران در این دوره پرداخت و آیا ایشان صرفا از این منظر به طرح مولفه های خود از نظریه انحطاط پرداخته و توانسته است در کل اصلا انحطاطی را که برای ایران قایل شده نظریه پردازی کند؟

***

کتاب تاملی بر عقب ماندگی ما به قلم حسن قاضی مرادی در ۲۴۶ صفحه بوسیله نشر دات با قیمت ۱۴۵۰۰ به چاپ رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا