تاریخ ایرانتاریخ و اندیشه

چون کوهی در باد

معرفی کتاب تکاوران نیروی دریایی در خرمشهر به مناسبت 3 خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر

اگر می پسندید به اشتراک بگذارید

روز 31 شهریور عراق با دوازده لشکر، شامل پنج لشکر زرهی، پنج لشکر مکانیزه و دو لشکر پیاده از غرب و جنوب به ایران حمله و تجاوز کرد. هر لشکر زرهی دارای 9 گردان زرهی و هر گردان هم دارای 54 تانک بود. در همان روز من داشتم کارهای تسویه‌حسابم را انجام می‏‌دادم. تا آن روز هم فرمانده گردان یکم تکاوران بودم و هم جانشین فرمانده منطقه دوم دریایی بوشهر. بازنشسته شده بودم و می‌‏توانستم با خیال راحت به تهران بروم و از دوران بازنشستگی‌‏ام در تهران یا حتی خارج از ایران لذت ببرم
تکاوران نیروی دریایی در خرمشهر (خاطرات ناخدا یکم هوشنگ صمدی فرمانده گردان تکاوران در خرمشهر) به کوشش سید قاسم یاحسینی، انتشارات سوره مهر، چاپ دوم، 1395
خاطرات جناب ناخدا هوشنگ صمدی
خاطرات جناب ناخدا هوشنگ صمدی

در سال های پس از جنگ ایران و عراق کتب متعددی پیرامون 8 سال ایستادگی ملت ایران به رشته تحریر درآمده است. با این حال نقش بسیاری از فرماندهان وظیفه شناس ارتش آن طور که شایسته و بایسته ی نام ایشان است مورد توجه قرار نگرفته است. بی شک یکی از این فرماندهان جناب ناخدا صمدی است که همراه همرزمانش 34 روز در برابر تجاوز دشمن بعثی ایستادگی کردند.

 در آشفتگی پس از وقوع انقلاب 57، رژیم بعثی با حمایت کشورهای عربی منطقه و قدرت های جهانی به ایران حمله ور شد. نبردی که به نظر به جهت تصفیه ارتش و بی نظمی موجود در کشور، ساده و کم هزینه برای متجاوزان تصور می شد به یک باره رنگ و بوی دیگری به خود گرفت.

صدام که جنگ با ایران را قادسیه می نامید معتقد بود در چند روز به تهران خواهد رسید اما در عمل، فرماندهی در شرف بازنشستگی لباس رزم به تن می کند و به همراه سربازانش و نیروهای مردمی در برابر متجاوز قد علم می کند؛ جناب ناخدا صمدی. خاطرات وی در قالب کتابی با عنوان تکاوران نیروی دریایی در خرمشهر به کوشش سید قاسم یاحسینی در 300 صفحه و بوسیله ی سوره مهر به انتشار رسیده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا