فرهنگ ایرانیفرهنگ و هنر

هویت، شادی و توسعه

معرفی کتاب جشن های ایرانی اثر آندرانیك هویان با توجه به اهمیت شناخت فرهنگ ایرانی

  در رابطه با جشن های ایرانی کتاب های متعددی نوشته شده است. شاید این مهم بتواند به بررسی بیشتر اهمیت شادی در فرهنگ ایرانی از زوایای مختلف کمک کند. مقوله ای که در نهایت به شناخت انسان ایرانی و تلقی او از جهان اطرافش می انجامد. بویژه اگر ایرانیان طالب آن باشند که وضع موجود را بهبود بخشند ناگزیراند تا خود را بهتر و بیشتر از پیش بشناسند.

شناخت کیستی یک ملت یا به تعبیری دیگر هویت یک ملت، گامی بزرگ در جهت وحدت ملی و اجماع عمومی جهت بهبود و اصلاح است. خاصه اگر اصلاحات را در حوزه سیاست محدود و محصور ندانیم و توجه به زیر ساخت های فرهنگی را اولویت قرار دهیم. به بیانی دیگر تغییرات بنیادین را که بلندمدت و سخت است بر خوشی های زودگذر و به تعبیری “بیلان محور” ارجح بدانیم.

کتاب جشن های ایرانی آندرانیك هویانکتاب جشن های ایرانی آندرانیك هویان
کتاب جشن های ایرانی آندرانیك هویان

در حقیقت با تکیه بر هویت می توان معتمد به نفس عمل کرد. اگر انسان احساس تعلقی به آب و خاک نداشته باشد نمی تواند در جهت بهبود آن گامی بردارد. بخشی از این احساس تعلق در شناخت و کسب آگاهی و بخشی دیگر نیز در مسئولیت پذیری قابل جستجو است.

جایی که شهروندان جدا از شناخت خود و مردمان دیگر آن سرزمین، با تکیه بر شناخت و آگاهی و نه تعصب و غرض ورزی، طرحی نو درخواهند انداخت. در این راستا شناخت آداب و رسوم و بویژه جشن ها می تواند ما را در دستیابی به این مهم یاری رساند. کتاب جشن های ایرانی اثر آندرانیك هویان یکی از چندین پژوهشی است که در زمینه یادشده با هدف معرفی فرهنگ ایرانی صورت پذیرفته است.

***

کتاب جشن های ایرانی به قلم آندرانیك هویان و با ویراستاری شهرناز اعتمادی، بوسیله مرکز نشر دانشگاهی در 120 صفحه به چاپ رسیده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید