اقتصاد و کارآفرینی

تلاش برای تغییر

معرفی کتاب خلق مدل کسب و کار اثر الکساندر استروالدر و ایو پیگنیور

آیا شما دارای روحیه کارآفرینی هستید؟

آیا دائم در اندیشه ارزش آفرینی و ایجاد کسب و کار کارهای جدید یا بهبود و تحول سازمان خود هستید؟

آیا شما در حال تلاش برای یافتن راه های جدید به منظور کنار گذاشتن روش های قدیمی و منسوخ در مسیر پیشبرد کسب و کار خود هستید؟

اگر به هر یک از این سوالات پاسخ “بله” داده اید، به گروه ما خوش آمدید!

کتابی که در دست دارید، مخصوص افراد بلندپرواز، تغییر دهندگان قاعده بازی و چالشگرانی است که به مقابله با مدل های کسب و کار از کارافتاده برخاسته و به طراحی سازمان های فردا می پردازند. این کتاب راهنمایی است برای خلق مدل کسب و کار.

خلق مدل کسب و کار، الکساندر استروالدر و ایو پیگنیور، ترجمه غلامرضا توکلی، بابک وطن دوست، حسام الدین ساروقی و بهامین توفیقی، انتشارات آریاناقلم، صص 2 و 3

 

 

در صحبت های روزمره، بسیار از ما ایرانیان از فناوری های نوین و توسعه استقبال می کنیم. در سفرهای زیارتی یا سیاحتی تحت تاثیر شهرهای بزرگ، فروشگاه های متنوع، قیمت های مناسب، تکریم حریم خصوصی و … قرار می گیریم و با افسوس و نوعی حسرت از آن یاد می کنیم.

با این حال می توان کمی عمیق تر به موضع بنگریم. به عنوان نمونه چرا ترکیه به نقطه کنونی رسید؟ چگونه شد که در افغانستان رسانه های خصوصی و مستقل تاسیس شدند؟ کره جنوبی چه مسیری را انتخاب کرده است؟ دلیل تغییرات در سنگاپور و تایوان چه بوده است؟

مطمئنا می توان از جهات مختلف، پاسخ های متعددی به این دست پرسش ها داد با این حال حلقه وصل همه این موارد یک واژه است؛ فرهنگ. بر اساس آنچه که از تاریخ قابل استنباط است، فرهنگ عمومی هیچ کشوری از ابتدا مترقی و توسعه محور نبوده است.

با این حال تحت تاثیر فعالیت های فرهنگی (نظیر گسترش صنعت چاپ)، اقتصادی (پدید آمدن فعالیت های مستقل از دستگاه قدرت)، اجتماعی (شکل گیری سازمان های مردم نهاد) و … رفت رفته دگرگونی های عظیمی به وجود آمد. این دگرگونی ها گواه خواست عمومی به منظور تغییر و بهبود وضع کنونی بوده است.

 

در حقیقت اصلاحات چه از بالا و بوسیله نخبگان سیاسی رهبری شود و چه از پایین از سوی بدنه جامعه محقق شود، در یک سرفصل مشترک اند؛ نقش مردم. اگر فرهنگ عمومی مطالبه ای نداشته باشد تغییرات کلان دست بالا کوتاه مدت خواهند بود. نمونه بارز این مهم در تاریخ معاصر کشورمان انقلاب مشروطه است.

قانون اساسی که ملهم از قوانین اساسی بلژیک و فرانسه به رشته تحریر درآمده بود، در کش و قوس اختلافات انقلابیون به گوشه ای رانده شد و هرج و مرج شدید در کشور، برآمدن سردارسپه را به یک خواست عمومی برای رهایی از آشوب سراسری مبدل ساخت. به بیانی روشن تر به جهت اینکه فرهنگ عمومی و ساختارهای اقتصادی و اجتماعی موجود کشش لازم برای پذیرش این تغییرات را نداشت، قانون اساسی در حد خطی بر کاغذ باقی ماند تا اینکه نهایتا با وقوع انقلاب 57 با قوانین شریعت جایگزین شد.

به هر روی، بحث در این مختصر مشخصا بر سر تغییر در نگرش عامه، اهمیت استقلال اقتصادی و ضرورت ورود به عرصه ی کارآفرینی است. اگر دو پیش فرض خواست عمومی جهت دست یابی به اصلاحات و استقبال از دانش و فناوری روز را قطعی بدانیم، در آن صورت ارایه راهکار عینی ضروری است. در همین راستا کتب متعددی به چگونگی پیاده سازی یک کسب و کار پرداخته اند. بی تردید یکی از بهترین و مهم ترین این منابع، کتاب خلق مدل کسب و کار اثر الکساندر استروالدر و ایو پیگنیور است.

“خلق مدل کسب و کار کتابی مرجع، عملی و الهام بخش برای تمام کسانی است که برای بهبود مدل کسب و کار و یا طراحی مدل کسب و کار جدید تلاش می کنند. خلق مدل کسب و کار با ارایه تکنیک های عملی و نوآورانه که توسط شرکت های پیشرو در سطح جهان به کار گرفته می شود، نحوه تفکر شما را در مورد مدل های کسب و کار متحول می کند. شما در این کتاب خواهید آموخت که چگونه به گونه ای نظام مند به شناخت، طراحی و پیاده سازی مدل کسب و کار جدید پرداخته و یا مدل قدیمی را تحلیل و احیا نمایید. خلق مدل کسب و کار برای کسانی است که آماده کنار گذاشتن تفکر قدیمی و حرکت به سمت مدل های جدید و نوآور ارزش آفرینی هستند: مدیران اجرایی، مشاوران، کارآفرینان و رهبران تمام سازمان ها.”

کتاب خلق مدل کسب و کار، ترجمه غلامرضا توکلی، بابک وطن دوست، حسام الدین ساروقی و بهامین توفیقی بوسیله انتشارات آریاناقلم در 286 صفحه به چاپ رسیده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.