اقتصاد و کارآفرینی

کارآفرینی زنان؛ نبرد با فرهنگ

معرفی کتاب راه های توسعه کارآفرینی زنان در ایران اثر فیروزه صابر

مرضیه بنی هاشمیان
نویسنده:
مرضیه بنی هاشمیان

اگر می پسندید به اشتراک بگذارید

کارآفرینی مقوله ای است که با بهره‌گیری از نوآوری و منابع، می تواند عامل پیشرفت و توسعه ی پایدار گردد. در این مسیر، شناخت استعدادها و فراهم سازی بسترهای فرهنگی لازم، از مهم ترین عواملی هستند که باید از طرف جامعه و دستگاه قدرت مورد توجه قرار گیرد.

راه های توسعه کارآفرینی زنان در ایران
راه های توسعه کارآفرینی زنان در ایران

در این میان به ظرفیت های زنان توجه لازم نشده‌ است. ایشان برغم آن که سهم قابل تاملی از تحصیل کردگان دانشگاهی را به خود اختصاص داده اند، تا کنون نتوانسته اند جایگاه درخور توجهی در صحنه اقتصادی و اجتماعی در کشورمان به دست آورند.

از طرفی توسعه، در گرو مشارکت همگانی است. به این ترتیب حضور زنان در عرصه فعالیت های اقتصادی، صنعتی و اجتماعی بویژه در چارچوب کارآفرینی، ضرورتی انکار نشدنی است. با این حال در این عرصه ها نیز همواره موانع و مشکلات عدیده ای گریبان گیر زنان بوده است.

کتاب راه های توسعه کارآفرینی زنان در ایران در حقیقت عنوان پایان نامه کارشناسی ارشد خانم فیروزه صابر است که به بررسی موانع کارآفرینی زنان اشاره دارد. این کتاب در ابتدا به ارائه تعاریف و کلیاتی در باب کارآفرینی می پردازد و با مقایسه کارآفرینی در بین زنان و مردان از منظر اجتماعی و شخصیتی، سختی های این مسیر را برای زنان تشریح می کند.

در ادامه نویسنده با رجوع به کارآفرینی زنان در جهان بیان می دارد که اغلب مشکلات در تمامی کشورها وجود داشته و دارد. از این رو تلاش زنان در تغییر باورهای اجتماعی و اثبات توانمندی ایشان، چاره جویی صاحب نظران و سازمان های غیر دولتی برای ایجاد راه هایی جهت حذف یا کاهش موانع و همچنین سیاست های کلان دستگاه قدرت به منظور اشتغال زنان، مهم ترین عوامل تغییر اجتماعی محسوب می شوند. همانطور که در قسمتی از این کتاب می خوانیم:

در مطالعه انجام شده روی ۱۲۹ زن کارآفرین در آمریکا، تعدادی از ایشان ابراز داشتند که به علت زن بودن قادر به ورود به برخی از محافل اجتماعی نبوده اند. به نظر می رسد که در زمینه ایجاد شبکه های ارتباطی و تماس، مردان از امتیاز و امکانات بیشتری برخوردارند. این مسئله خاص در مورد زنان سیاه پوست تشدید می شود.[1]

دو بخش انتهایی کتاب به وضعیت کارآفرینی زنان در ایران اختصاص دارد. در این پژوهش ۲۰ زن کارآفرین مورد بررسی قرار گرفته اند. هدف از این مطالعه بررسی محدودیت ها و ابتکارات این زنان کارآفرین بوده است تا علاوه بر ارائه الگویی از تجارب، تدابیر و فایق آمدن آنان بر مشکلات، بتوان با بررسی تجارب سایر کشور ها و شناخت موانع کارآفرینی مورد مطالعه در ایران، الگویی برای توسعه ی کارآفرینی زنان بر اساس ارزش های فرهنگی و مذهبی در کشورمان ارائه داد.

بر این اساس در بخش پایانی کتاب نویسنده با گوشزد کردن وظایف جامعه، سازمان های غیر دولتی و دولت ها در قبال اهمیت کارآفرینی زنان، اقدام به ارائه راهکارهایی برای بستر سازی، حمایت گری و شکوفایی کسب و کار های نوین از جانب زنان می کند.

کتاب راه های توسعه کارآفرینی زنان در ایران، در 176 صفحه بوسیله نشر روشنگران و مطالعات زنان به انتشار رسیده است.

 

پانویس


[1]– صابر فیروزه، راه های توسعه کارآفرینی زنان در ایران: راهکارهای تواناسازی زنان در راستای برابری اقتصادی، اجتماعی و سیاسی در ایران، روشنگران و مطالعات زنان، چاپ پنجم، تهران، ص 31

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا