فرهنگ و هنرمعرفی کتاب

قوی سیاه

معرفی کتاب " قوی سیاه " اثر " دکتر نسیم نیکلاس طالب

ماریا میری
نویسنده:
ماریا میری

اگر می پسندید به اشتراک بگذارید

تاریخ مبهم است. شما آنچه اتفاق می‌افتد را می‌بینید ولی آنچه را که باعث رخ دادن آن وقایع می‌شود را نمی‌بینید. نقصی اساسی در مشاهده شما از چنین وقایعی وجود دارد، چرا که شما آنچه را که درون جعبه قرار دارد و چگونگی عملکرد مکانیسم‌ها را نمی‌دانید. آنچه را که من ژنراتور وقایع تاریخی می‌نامم، از خود وقایع تاریخی متفاوت است. همان‌طور که ما نمی‌توانیم ذهن خدایان را تنها با دیدن اعمال آن‌ها بخوانیم. شما احتمالا در مورد مقاصد آن‌ها دچار سردرگمی می‌شوید.
قوی سیاه نسیم نیکلاس طالب، مترجم: مریم بردباری، ناشر: انتشارات کتیبه پارسی، سال چاپ: 1399، ص 36

نمی‌دانم آیا افسانه‌ قوی سیاه را شنیده‌اید یا خیر. برای آن‌هایی که چیزی از این داستان نمی‌دانند باید بگویم که در زمان‌های قدیم قوی سفید نمادی برای پاکی و صداقت بوده است. تا آن زمان هیچ‌کس هیچ قویی را با رنگی جز سفید ندیده بود. همیشه در تضاد رنگ‌ها، سیاه در مقابل سفید قرار دارد بنابراین مردم چون قویی با رنگ سیاه ندیده بودند و گمان می کردند که چنین موجودی وجود ندارد، قوی سیاه را نمادی برای شیطان و ناپاکی قرار دادند. تا اینکه روزی فردی قوی سیاهی را دید و تمام مردم را خبر کرد.

بعد از آن قوی سیاهی نمادی برای رخ دادن غیرمنتظره‌ها شد. در کتاب قوی سیاه، نسیم نیکلاس طالب قصد دارد تا به ما نشان دهد که نیازی نیست خودمان را درگیر اتفاقات تصادفی کنیم و برای آن‌ها دلیل و منطق سرهم کنیم. اتفاقات تصادفی، تنها یک تصادف هستند و تمرکز زیاد روی آن‌ها باعث می‌شود که تحلیل‌هایمان پیچیده و در اکثر موارد اشتباه از آب دربیایند.  این کتاب شاهکاری است که برای شما قانع کننده خواهد بود. زیرا نادانی را به نمایش گذاشته و می‌گوید نیازی نیست همه چیز را بدانید چون حتی اگر برای آن تلاش کنید موفق نخواهید شد.

کتاب قوی سیاه اثر نسیم نیکلاس طالب
کتاب قوی سیاه اثر نسیم نیکلاس طالب

مهم نیست که قوی سیاه یک رویداد مثبت و یا یک رویداد منفی باشد. نکته مهم آن این است که این رویداد غیرمنتظره و دور از ذهن بوده پس تلاش برای پیدا کردن دلیل آن بی فایده است. اگرچه رخ دادن آن غیر محتمل به نظر می‌رسیده ولی بعد از رخ دادن پیامدهای بسیاری داشته بنابراین نسیم نیکلاس طالب به صورتی نوآورانه و با شوخ طبعی به ما نشان می‌دهد که چطور رویدادهای قوی سیاه همه چیز را در مورد جهان ما توصیف می‌کند:

نادیده گرفتن شواهد خاموش از سوی ما روزانه افراد زیادی را به کشتن می‌دهد. دارویی را در نظر بگیرید که زندگی بسیاری از افراد را از بیماری‌های خطرناک نجات داده است، اما ریسک مردن افراد  کمی هم با تجویز آن دارو وجود دارد. آیا یک دکتر آن را تجویز کرده است؟ او به هیچ‌وجه قصد بدی نداشته است. وکلای شخصی که به خاطر عوارض جانبی دارو صدمه دیده است، از آن دکتر شکایت می‌کنند در حالی که زندگی‌های بسیاری که به وسیله این دارو نجات یافته است هیچ کجا ذکر نمی شود. تعداد جان‌هایی که نجات پیدا می کنند آمار هستند، ولی فردی که صدمه می‌بیند یک حکایت است. آمارها غیرقابل رویت هستند در حالی که حکایت‌ها برجسته هستند. خطر قوی سیاه نیز قابل رویت است.[1]

***

کتاب ” قوی سیاه ” اثر ” دکتر نسیم نیکلاس طالب ” یکی از دوازده کتاب اثر گذار بعد از جنگ جهانی دوم است. این کتاب با ترجمه ” دکتر مریم بردبار”، به وسیله انتشارات کتیبه پارسی به چاپ رسیده است.

 

پانویس ها

[1]– قوی سیاه نسیم نیکلاس طالب، مترجم: مریم بردباری، ناشر: انتشارات کتیبه پارسی، سال چاپ: 1399، ص 185

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا