جامعهمسایل اجتماعی

سیمای یک ایرانی

معرفی کتاب ما ایرانیان اثر مقصود فراستخواه

دروغگو، دزد، شارلاتان، بی مسئولیت، وقت ناشناس و ده ها صفت ریز و درشت و البته عمدتا مذموم دیگر، فقط بخشی از دیدگاه ما ایرانیان نسبت به یکدیگر را تصویر می کند. دیدگاهی که برخاسته از تجربه همزیستی طولانی مدت ناخوشایند ما ایرانیان است.

تجربه ای چند هزار ساله که فراز و فرود بسیاری در دل خود دارد. نحوه تعامل مردم در هنگام بروز بحران ها چون زلزله یا حتی ایستادن در صف نان و اتوبوس، گواه نادیده انگاری حق دیگری و ترجیح منافع فردی است که در عین حال به زرنگی هم تعبیر می شود.

با این حال می توان به همه افراد یک جامعه یک خصیصه را نسبت داد؟ فرضا ایرانی ها کتاب خوان نیستند گذاره ی درست و قابل قبولی است؟ آیا گذاره ی اکثر ایرانی ها اهل کتاب نیستند بهتر حق مطلب را ادا نمی کند؟

بر همین منوال ما ایرانی ها احساسی هستیم عبارت قابل اتکایی است؟ مقصود فراستخواه در کتاب ما ایرانیان منتقد دیدگاه ذات انگارانه است. دیدگاهی که یک خصیصه اجتماعی را مانند یک ژن در شهروندان ذاتی و قابل تعمیم می پندارد.

در حقیقت این پژوهشگر در کتاب خود به نقد گذاره هایی چون ایرانیان چنین یا چنان اند، پرداخته است. از دیدگاه فراستخواه عوامل مختلفی بر شکل گیری شخصیت ما ایرانیان اثر گذاشته است و می بایست با رویکردی علمی و دور از احساس به کیستی انسان ایرانی بنگریم.

به بیانی دیگر اگر دغدغه تغییر و توسعه داریم ابتدا می بایست به شکلی درست و دور از تعمیم و نگرش های عامیانه و با تکیه بر روش های علمی و مستدل اندیشه و رفتار انسان ایرانی را تحلیل کنیم. سپس با تکیه بر این شناخت و با بهره گیری از تجربه جامعه ی جهانی، می توانیم مسیری به سمت توسعه و فردایی بهتر ترسیم کنیم.

***

کتاب ما ایرانیان در 237 صفحه بوسیله ی نشر نی به چاپ رسیده است.

هاست و دامنه ایران سرور

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا