جامعهمسایل اجتماعی

مردمان موثر

معرفی کتاب هفت عادت مردمان موثر اثر استفان کاوی

  در میان ما ایرانیان گله کردن از اوضاع و شرایط بسیار مرسوم است. تقریبا اکثریت جامعه ایرانی هر گونه تغییر و تحول ناخوشایندی را به غیر نسبت می دهد و خود را مبرا از مسئولیت می داند. همان قدر که در ورزش، داور عامل شکست ما بوده است در عرصه سیاسی دول بیگانه دست اندرکار بوده اند.

“اساسی ­ترین عادت عامل بودن است. عامل بودن یعنی مسئولیت کار خود را برعهده گرفتن، ملامت نکردن اوضاع و شرایط یا اشخاص و… نقطه مقابل عامل بودن، واکنشی بودن است. مردمان موثر عاملند، یعنی مسئول هستند و رفتارشان حاصل تصمیم و انتخاب آگاهانه خودشان است.”[1]

استفان کاوی در کتاب هفت عادت مرمان موثر ضمن برشمردن عواملی چون مسئولیت پذیری، اندیشه طراحی رابطه برد – برد، تعیین هدف، درک متقابل و … به تشریح ساخت فکری مردمانی می پردازد که می توانند موثر و عامل تغییر باشند.

آنچه کاوی در این کتاب برمی شمرد می تواند به مردمان جوامع در حال توسعه دیدی متفاوت ببخشد. در حقیقت کتاب هفت عادت مردمان موثر، صرفا ذکر تیتروار یک سری از ویژگی ها و تشریح هر یک نیست. بلکه با تکیه برچارچوبی عینی، نگرش مخاطب را نسبت به خود و محیط پیرامونی به چالش می کشد. از این رهگذر مخاطب، به ویژه مخاطب ایرانی، بر خلاف عادت خود نه با مقصر دانستن زمین و زمان که با عاملیت خویش آشنا می شود.

استفان کاوی
استفان کاوی

“یکی از بهترین راه ها برای تشخیص میزان عامل بودن خود، این است که ببینیم وقت و انرژی خود را صرف چه چیزهایی می کنیم. می توانیم حلقه نگرانی خود را از حلقه چیزهایی که درباره آن ها نگرانی به خصوصی نداریم جدا کنیم. با نگریستن به امور درون حلقه نگرانی خود در می یابیم که چه چیزهایی بیرون از اختیارمان قرار دارند و در مورد کدام چیزها می توانیم کاری انجام دهیم. دسته اخیر در دایره کوچکتری به نام حلقه نفوذ قرار می گیرند. با تمرکز بر این حلقه می توان آن را گسترش داد تا جایی که حتی بزرگتر از حلقه نگرانی شود. بدین ترتیب است که همواره به نگرانی ها پاسخ مناسب خواهیم داد.”[2]

 کتاب هفت عادت مردمان موثر اثر استفان کاوی ترجمه ی الهام خرسندی بوسیله نشر هورمزد در 536 صفحه و با قیمت 29 هزارتومان به چاپ رسیده است.

 

پانویس ها


[1]– کاوی استفان، هفت عادت مردمان موثر، ترجمه: الهام خرسندی، ناشر: هورمزد، چاپ سوم 1396

[2]– همان

برچسب ها
جشنواره" هنر برای همه"

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن