فرهنگ و هنرمعرفی کتاب

نخبگان در کنار یا در برابر جامعه؟!

معرفی کتاب نخبگان و جامعه اثر تی بی باتامور ترجمه علیرضا طیب

 

کتاب نخبگان و جامعه اثر بی تی باتامور ترجمه علیرضا طیب در نقد نخبه گرایی
کتاب نخبگان و جامعه اثر بی تی باتامور

“می بینم که در میان نوع بشر، دو گونه نابرابری وجود دارد. یک نابرابری که آن را طبیعی یا جسمی می نامم زیرا طبیعتا ایجاد شده است و به صورت تفاوت از نظر سن، سلامتی، قدرت بدنی و کیفیت ذهن یا روحیه می باشد و نابرابری دیگری که می توان آن را نابرابری اخلاقی یا سیاسی نامید زیرا وابسته به نوعی قرارداد (یا اعتبار) است و به واسطه توافق انسان ها ایجاد می شود یا دست کم اعتبار می یابد. این نابرابری دوم مشتمل بر اختلاف انسان ها از حیث امتیازات (اجتماعی) است که برخی از افراد به هزینه ی دیگران از آن بهره مندند؛ از قبیل امتیاز ثروتمندتر بودن، محترم تر بودن، قدرتمندتر بودن یا حتی مورد اطاعت محض بودن.”[1]

کتاب نخبگان و جامعه اثر تی بی باتامور استاد جامعه شناسی دانشگاه Simon Fraser در کانادا است. او در این کتاب تلاش می کند به نقد نخبه گرایی بپردازد و به نوعی آسیب شناسی تسلط یک جریان فکری و تک گویی را سرلوحه کار خویش قرار داده است.

باتامور در ابتدا به پیشینه لغوی نخبه یا الیت اشاره می کند و سپس نظرات دانشمندان مختلف در این باب را مورد ارزیابی قرار می دهد. در ادامه نقش و موقعیت نخبگان را با مخاطب به بحث می گذارد و مسئله برابری بین آحاد یک جامعه یا افتراق بین مردم عادی و نخبگان را بررسی می کند.

باتامور تغییرات اجتماعی سده اخیر را مورد واکاوی قرار می دهد و هشدار می دهد امکان بازنمایی قدرت گروهی اقلیت به نام طبقه نخبگان همواره وجود دارد. در حقیقت مخلص کلام او مشارکت عمومی در حل مسایل و مشکلات اجتماعی است و نه چیرگی یک گروه یا طبقه ولو در مقام نخبه.

کتاب نخبگان و جامعه در 8 فصل و 240 صفحه با ترجمه علیرضا طیب بوسیله ی انتشار شیرازه منتشر شده است.

پانویس


[1]– تی بی باتامور، نخبگان و جامعه، ترجمه علیرضا طیب، انتشارات شیرازه، چاپ دوم، 1381، ص 156

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

برچسب ها
جشنواره" هنر برای همه"

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن