2اقتصاد و کارآفرینی

نوپای ناب

معرفی کتاب نوپای ناب اثر اریک ریز

نویسنده

مرضیه بنی هاشمیان

کتاب های متعددی به بیان روش ها و متدهای کارآفرینی پرداخته اند با این حال تعداد معدودی از آن ها توانسته اند از ادبیات دانشگاهی و تخصصی فاصله گرفته و در عین حال راهکارهایی ملموس و قابل اجرا توصیه نمایند. کتاب نوپای ناب نوشته اریک ریز[1] با بیانی ساده و خالی از تکلف با ارائه نمونه هایی از روند فعالیت استارتاپ ها اقدام به شرح مبانی کارآفرینی کرده است.

اریک ریز با توجه به سال های تجربه خود در صحنه کارآفرینی، روش نوینی ارائه داده است که به واسطه آن خواننده در می یابد که چگونه عوامل ضروری از غیر ضروری را تفکیک کند و در نتیجه کمترین اتلاف منابع و انرژی را داشته باشد.

روش نوپای ناب بر مبنای اصول تولید ناب که اولین بار بوسیله ی شرکت تویوتا ارائه شده است، تعریف می شود. فلسفه تولید ناب بر این اساس است که زمان اتلافی بین سفارش، تولید و ارسال محصول را با حذف انواع موارد غیر ضروری از بین ببرد. اریک ریز با بهره گیری از مفاهیم تولید خلاق، تفکر نوآورانه، روش های توسعه بازار و تجارب شخصی از استارتاپ ها، اقدام به ارائه مفهوم نوپای ناب کرده است. او در توصیف متدولوژی خود می گوید:

مفهوم کلیدی در نوپای ناب یادگیری است. آنچه باعث شکست یا موفقیت یک کسب وکار نوپا می شود توانایی یادگیری سریع است. منوال فعالیت در این روش این است که محصول تولیدی را با حداقل آمادگی لازم و قبل از این که کاملا آماده باشد ارائه داده و سپس به جای گوش کردن کامل به خواسته های مشتریان از تجربه ها و مشاهده رفتار واقعی آن ها با محصول نقاط قوت و ایرادات را یافته و برای توسعه، تغییر یا منحل کردن محصول، استراتژی و کسب و کار از آن ها استفاده شود. ایده را نمی توان بر روی کاغذ تست کرد به محض این که حداقل های قابل عرضه و ارائه طراحی شد باید پاسخ بازار به آن ایده را سنجید.

کتاب نوپای ناب
کتاب نوپای ناب

در صفحه 30 کتاب نوپای ناب می خوانیم:

“استارتاپ نهادی است که توسط انسان ها طراحی شده است تا محصولات و خدمات جدیدی در شرایط نامطمئن ایجاد کند. بر این اساس در می یابیم روش استارتاپ ناب علاوه بر کسب وکار های نوپا در تشکیلات اقتصادی، هر سازمانی که به دنبال نوآوری است و یا حتی دولت ها و سازمان های خیریه قابل اجرا می باشد، چرا که استارتاپ مفهومی فراتر از ایده، تکنولوژی یا محصول را در بر می گیرد و شامل مدیریت استعدادها، استخدام و ایجاد فرهنگ و… نیز می شود.”

کتاب استارتاپ ناب خلق شده است تا با تصورات معمول در کارآفرینی و استارتاپ مقابله کند. این کتاب نه برای افزایش درآمد که برای ایجاد کسب و کار پایدار نوشته شده است. نوپای ناب اثر اریک ریز با ترجمه ی محمدجواد احمدپور، در 258 صفحه بوسیله ی انتشارات پندار پارس چاپ شده است.

پانویس


[1]– Eric Ries

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا