اقتصاد و کارآفرینی

کارآفرینی از دیدگاه نوآوران

نگاهی به آموزه های کارآفرینان (قسمت چهارم)

زهرا ناگهی
مترجم:
زهرا ناگهی

اگر می پسندید به اشتراک بگذارید

در سه قسمت پیشین کارآفرینی از دیدگاه نوآوران، به بررسی دیدگاه جمعی از کارآفرینان برجسته جهان پرداختیم. در این قسمت به نقطه نظرات تعداد دیگری از این چهره های تاثیرگذار می پردازیم.[1]

 

تیم لارا، مالک شرکت ورزش‌های آبی هاوایی؛ چگونه راهنماها می‌توانند گردشگران را به طرفدار تبدیل کنند

تیم لارا، مالک ورزش‌های آبی هاوایی،[2] یک شرکت طبیعت‌گردی دارای مجوز سطح B، است.[3] این شرکت در جزیره‌ مائوئی واقع شده است. تیم فهرستی از فعالیت‌های انجام شده در آن شرکت را تهیه کرده است، همچنین مواردی را با ما به اشتراک می‌گذارد که به نظر می‌رسد هم یک فرصت است و هم یک وظیفه برای راهنمایان خود. ما این مخاطبان شیفته را داریم، اما این مهم برای یک بازه‌ زمانی است، از این رو می‌توانیم با استفاده از زمان به آن ها در درک عمیق‌تری از فرهنگ هاوایی کمک کنیم. این دقیقا همان کاری است که به دنبال آن هستیم. ژاک روسو می گوید: مردم از چیزی که دوست دارند، محافظت می‌کنند، درست است؟ پس اگر بتوانیم به مردم کمک کنیم تا عاشق این تجربیات شوند، در این صورت از آن محافظت می‌کنند.

 

آدریان چاندرا؛ نیاز به نظارت محیط‌زیستی در صنعت گردشگری

بودی سرف پلاس یوگا[4] یک شرکت دارای مجوز سطح B در یوویتا، کاستاریکا، است. آن ها به میهمانان خود یاد می‌دهند که چگونه موج‌سواری کنند، یوگا تمرین کنند و کمک می‌کنند تا با مناطق محلی کاستاریکا آشنا شوند. آدریان در این قسمت درباره‌ مسیر رشد و تکامل بودی سرف پلاس یوگا، به عنوان الگویی برای گردشگری پایدار، صحبت می‌کند، همچنین در مورد درک خود از تعهداتی که در کسب و کارهای صنعت گردشگری و حفظ منطقه‌ محلی به عنوان منبعی که  می‌توان از آن کسب درآمد کرد، به گفتگو می‌پردازد.”به عنوان یک شرکت گردشگری، شما باید از هر منبعی که باعث می‌شود تا افراد جذب شما و منطقه‌ گردشگری شوند، استفاده کنید. بنابراین، اگر آلودگی در این مناطق زیاد باشد، احتمالا دیگر کسی برای تفریح نخواهد آمد. از این رو، به نظرم یک فرمان اخلاقی و متعهدانه وجود دارد که بیان می‌کند، از چیزهایی که به ما سود می‌رساند، محافظت کنیم. اگر چه به نظرم این محافظت و مراقبت کردن بسیار خوب است، چون بیشتر از آنکه از آن به عنوان یک تجارت سود شخصی ببریم، ما در اینجا زندگی می‌کنیم.”

 

راس استودارد، مؤسس الیور راسل؛ موفقیت در کارآفرینی اجتماعی و درک ضرورت انجام کارهای مفید

برای اولین بار از طریق کتاب، چگونه یک کسب و کار اجتماعی آگاهانه بسازید، با راس آشنا شدم.[5] راس در این کتاب مفهوم مشارکت اجتماعی و کارآفرینی اجتماعی را معرفی می‌کند. در اواخر سال 2018 راس را در دفترش در بویزی[6]، ملاقات کردم و همان‌جا هم با او مصاحبه کردم. در طول این گفتگو متوجه‌ آگاهی، سخاوت و حمایت راس از مدل تجاری پایدار و اجتماعی خواهید شد. راس توضیح می‌دهد که چرا ایجاد یک تأثیر مثبت برای جبران خسارت از کسب درآمد مناسب‌تر است. او همچنین نحوه‌ مدیریت تعدادی از مشاغل در حال رشد و تأثیر مشارکت کردن را با ما به اشتراک می‌گذارد. “پول درآوردن برای من کافی نیست. در واقع کسب درآمد برای من به نوعی نتیجه‌ انجام کارهای خوب در دنیا است، می‌خواستم کسب و کاری راه‌اندازی کنم که جهان را به جهانی بهتر تبدیل کند.”

جسیکا کلنر
جسیکا کلنر

جسیکا کلنر از رسانه‌ بارک؛ پیدا کردن طرفدار برای سازمان‌تان از طریق بیان داستان‌های واقعی

با جسیکا در همایش‌های سطح B در نیواورلئان[7] آشنا شدم. جسیکا و سایر اعضای رسانه‌ بارک میزبان یک جلسه‌ کاری فوق العاده بودند. در این جلسات راهکارهایی برای شرکت‌های گروه B به اشتراک گذاشته می‌شد تا با به اشتراک گذاشتن داستان‌های خود و همکاری با سایر شرکت‌های گروه B، کار خود را شروع کنند. خوشبختانه جسیکا پس از این کنفرانس تأثیرگذار اجتماعی، برای مصاحبه به ما ملحق شد. جسیکا به سرعت درباره‌ موضوع داستان تعریف کردن و ساختن اجتماعی از افراد خوب و ارتباط برقرار کردن با آن ها صحبت کرد.

ما واقعا به تعریف کردن داستان‌های واقعی اعتقاد داریم، همچنین باور داریم که این روشی برای ساختن اجتماعی از افراد حامی یا حتی شروع یک جنبش است. صادقانه بگویم، این مهم فقط زمانی مؤثر واقع می‌شود که داستانی واقعی و جالب برای تعریف کردن داشته باشید. افراد زیادی در جهان هستند که می‌خواهند از کاری که ایجادکننده‌ یک تغییر است حمایت کنند، از شرکت‌هایی حمایت کنند که به شیوه‌ای خاص خود را اداره می‌کنند، از جنبش‌هایی حمایت کنند که موجب ارتقای سطح جهان می‌شود. با تعریف کردن داستان‌های حقیقی و واقعی است که می‌توانید افراد درست را پیدا کنید، افرادی که شما را حمایت می‌کنند، زیرا آن ها وجود دارند تا از شما حمایت کنند. فقط مشکل اینجاست که در حال حاضر چیزی درباره‌ شما نمی‌دانند.

کریس هاچینسون، مدیر عامل گروه ترباچت؛ پاداش رشد شخصی

گفتگویی که با کریس داشتم، الهام‌بخش بود- نمونه‌ای از یک رهبر واقعی، خودآگاه و اندیشمند است. کریس و گروه ترباچت به شدت به رشد شخصی متعهد است و توانایی‌های رهبری افراد و سازمان‌ها را گسترش می‌دهند. ما درباره‌ رهبرانی صحبت می‌کنیم که رهبر پرورش می‌دهند. برای رهبر شدن خودآگاهی لازم است و کریس تجربه‌ خود را در کتابی به اسم، راهنمای میدانی برای رهبری که کار می‌کند، به اشتراک می‌گذارد. “کار کردن با اتکا به خود، باارزش‌ترین کاری است که انجام می‌دهید. این مهم فقط در مورد شما صدق نمی‌کند، بلکه درباره همه‌ اطرافیان شما هم صادق است.”[8]

 

دیو فورتسون، مدیر عامل لوآکام؛ اهمیت اشتیاق و مقاومت کردن

دیو و شریک‌اش اریک و کل گروه لوآ[9] برای کاری که انجام می‌دهند، اشتیاق دارند و برای انجام آن زمان صرف می‌کنند. لوآکام یک آژانس در سانتا باربارا[10] است که در ایجاد جنبش‌های پیشرو تخصص دارد. آن ها از سازمان‌هایی حمایت می‌کنند که می‌خواهند جهان را برای تولید محصولات بهتر و خدمات‌رسانی بهتر، ارتقاء دهند. کار کردن با چنین افرادی، امتیازی عالی برای من محسوب می‌شود، افرادی که به منظور تقویت مشاغل بهتر کار می‌کنند، مانند تولید محصولات خوب. آن ها با چنان شور و شوقی ادامه می‌دهند تا مشتریان خود را تحت تأثیر قرار دهند. از فرهنگ کاری غنی و انعطاف‌پذیری نیز برخوردار هستند. دیو برخی از اصول اساسی شرکت‌اش را در اینجا به اشتراک می‌گذارد:

“شور و اشتیاق برای کاری که انجام می‌دهید باعث می‌شود تا در زمان‌های سخت و دشوار دوام بیاورید. اگر کاری که انجام می‌دهید را دوست داشته باشید، فرقی نمی‌کند که اوضاع اقتصادی خراب باشد، هفته‌ بدی را پشت سر گذاشتید، یا حتی یکی از مشتریان خود را از دست داده باشید. شما فقط به خلاقیت و ساختن ادامه خواهید داد تا زمانی که چیزی پیدا کنید که برای شما مناسب است. اما این نیز با اشتیاق و شوق تعریف می‌شود. فکر می‌کنم مقاومت، به اندازه‌ شوق و اشتیاق مهم است. شما به دیواری عظیم برخورد خواهید کرد و باید به راه خود ادامه دهید، می‌تواند در اطراف آن، از بالا یا پایین و یا از بین آن ها حرکت کنید… گاهی اوقات موفق می‌شوید و گاهی اوقات خیر. به طور مشابه، به نظرم موفق شدن هم به شوق و اشتیاق و هم به مقاومت بستگی دارد. اگر واقعا به کاری که انجام می‌دهید علاقه دارید و همچنان با ایمان و باور به کار خود ادامه می‌دهید، قطعا رشد بازار و پیشرفت را خواهید دید.”

 

پانویس ها

[1]– نوشتار پیش رو ترجمه و تلخیصی است از:

www.growensemble.com   50 Social Entrepreneurs Changing the World

[2]– Hawaiian Paddle Sports www.hawaiianpaddlesports.com

[3]– شرکت هایی که اصول زیست محیطی و اجتماعی را برابر استانداردهایی رعایت می کنند به شرکت های B موسوم اند.

[4]-Bodhi Surf + Yoga  www.bodhisurfyoga.com

[5]– Oliver Russell www.oliverrussell.com

[6]– پرچمعیت ترین شهر ایالات آیداهو آمریکا

[7]– شهری در لوئیزیانا آمریکا

[8]– Trebuchet Group www.trebuchetgroup.com

[9]– LOACOM www.loacom.com

[10]– شهری در کالیفرنیای آمریکا

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا