اقتصاد و کارآفرینیما می توانیم

استارتاپ های هوش مصنوعی در ایران

نگاهی به استارتاپ های حوزه هوش مصنوعی در اکوسیستم کار آفرینی ایران

جیران جمالی
نویسنده:
جیران جمالی

اگر می پسندید به اشتراک بگذارید

کافی است کلمه هوش مصنوعی را در گوگل جستجو کنید تا با پیشنهادهای متعدد و متنوع گوگل چون هوش مصنوعی در پزشکی، هوش مصنوعی در کامپیوتر ، هوش مصنوعی در کشاورزی، هوش مصنوعی در بورس و ... روبرو شوید. واقعیت این است که همان طور که ما انسان ها به حوزه های مختلف ورود کرده ایم، هوش مصنوعی نیز توانایی ورود به هر حوزه ای را دارد

روزانه بدون اینکه متوجه شویم از کاربردهای هوش مصنوعی بهره می بریم. شاید واژه هوش مصنوعی شما را به یاد ربات ها بیاندازد با این حال هوش مصنوعی به ربات ها محدود نمی شوند. از سیستم های تشخیص چهره تلفن همراهتان گرفته تا زمانی که ایمیلتان را باز می کنید و کامپیوترتان می تواند ایمیل های اسپم را از غیر اسپم تشخیص بدهد یا اینکه کامپیوترتان می تواند با شما شطرنج بازی کند و حتی شکستتان بدهد، همه نمونه هایی از کاربرد هوش مصنوعی هستند.

به زبان بسیار ساده با کمک هوش مصنوعی  می توانیم ماشینی طراحی کنیم که همانند انسان قدرت تصمیم گیری داشته باشد یعنی فکر کند و از همه مهم تر تصمیم بگیرد و سپس عمل کند. پیشینه هوش مصنوعی به سال های جنگ جهانی دوم باز می گردد.

در آن زمان نیروهای آلمانی برای ارسال ایمن پیام به نیروهایشان و جلوگیری از شنود دشمنانشان با کمک دستگاه انیگما[1]، پیام ها را به صورت رمزی ارسال می کردند. سپس آلن تورینگ انگلیسی با کمک دستگاه خود، انیگما را رمزگشایی کرد. این دستگاه که تورینگ نام آن را بامب[2] گذاشت، بر اساس “یادگیری ماشین” که زیرمجموعه ای از هوش مصنوعی است، ساخته شده بود.

در واقع انیگما و بامب هردو پیشینه یادگیری ماشین و هوش مصنوعی در تاریخ هستند. با این تفاسیر و با علم به توسعه روزافزون این فناوری در جهان، در نوشتار پیش رو به برخی از فعالیت های صورت گرفته در حوزه هوش مصنوعی، در کشورمان می پردازیم.

 

هوش مصنوعی در ایران

به گزارش ایرنا[3] ایران مقام نخست در منطقه غرب آسیا در حوزه هوش مصنوعی را داراست و نیز طی دو سال اخیر به مقام نهم جهان در این حوزه دست یافته است.[4] طی فعالیت های پژوهشی و دست آوردهای حدود 65 دانشگاه در کشور، ایران به این مقام دست یافته است.

برغم این مهم به گفته بسیاری در حالی که کشورهای زیادی از هوش مصنوعی در صنعت استفاده می کنند، کشور ما تاکنون به هوش مصنوعی بیشتر به عنوان موضوع علمی و پژوهشی نگاه کرده است با این حال رفته رفته شاهد حضور این فناوری مدرن در صنعت ایران نیز خواهیم بود.

ربات جراح سیناربات جراح سینا
ربات جراح سینا

ربات جراح سینا

شرکت نوآوران رباتیک و پزشکی سینا[5]، طراحی، ساخت و تولید تجهیزات پزشکی را در حیطه هایی چون آموزش، تشخیص، درمان (شامل جراحی و توانبخشی)، بازتوانی و مراقبت های پس از درمان با تاکید بر فناوری رباتیک پزشکی انجام می دهد. ربات جراح سینا که اولین ربات جراح ایرانی است شامل دو بخش اصلی کنسول جراحی از راه دور و ربات های جراح مستقر بر بالین بیمار است.

کنسول جراحی شامل مانیتور، دو ربات راهبر و پدال های هدایت زیر پایی است که جراح با نشستن پشت کنسول، تصاویر ارسال شده از ناحیه عمل را مشاهده می کند و ابزارهای جراحی و دوربین تصویربرداری را به صورت از راه دور هدایت می کند. ربات های مستقر بر بالین بیمار 3 ربات پیرو هستند که دوتا از آن ها حامل ابزار و یک ربات تصویربردار است و این 3 ربات پیرو، دستورات جراح را اجرا می کنند.

ربات راهبر، حرکت دستان جراح را دریافت می کند و با حذف لرزش ها و مقیاس گذاری، آن ها را به ربات پیرو انتقال می دهد تا با دقت بسیار بالا اعمال شوند.[6] ارتباط ربات های جراح مستقر بر بالین بیمار و جراح از طریق اینترنت برقرار می شود از این رو در دورترین نقاط کشور انجام جراحی امکان پذیر می شود.

این ربات جراح ایرانی قادر به انجام ظریف ترین عمل های جراحی است و تاکنون تست های حیوانی را با موفقیت پشت سر گذاشته است.

 

ویلچر الکترونیک و داشبورد هوشمند ماشین

این دو محصولاتی از تیم ” هوش مصنوعی و رباتیک ایرانیان” واقع در پارک علم و فناوری شیراز هستند. ویلچر الکترونیک برای افرادی طراحی شده است که کاملا فلج هستند. با وصل کردن کیت طراحی شده به هر ویلچر برقی، فرد روی ویلچر می تواند تنها با حرکات مردمک چشمش آن را کنترل کند.

این تیم کارآفرین ادعا می کند که در بخش ویلچر در دنیا رقیبی ندارد. محصول دیگر آن ها، داشبورد هوشمند ماشین است که برای خودرو های متداولی مانند 206 هشدار دهنده خطرات است.

این محصول در این راستا 15 سرویس مختلف ارائه می دهد که از مهمترین آن ها می توان به عیب یابی و ردیابی اشاره کرد. این محصول به عنوان هشتار دهنده، خطر خواب آلودگی راننده را نیز هشدار می دهد و به طور کلی تصادف را کاهش می دهد. قیمت هر دو محصول با توجه به ویژگی های آن ها از 5/2 میلیون تا 4 میلیون است.[7]

 

هنریتو

ایتوسافت یک مجموعه استارتاپی است که حدودا یک سال پیش فعالیتش را در زمینه استفاده از هوش مصنوعی برای تحلیل داده ها بر مبنای یادگیری ماشین آغاز کرده است و محصولاتی مانند گیمیتو، پروازیتو، داستانیتو و هنریتو را ارائه کرده است. هنریتو که یک استارتاپ از این مجموعه است یک پلتفرم فروش آنلاین صنایع دستی و کارهای هنری مثل مجسمه، دیوارکوب و … است.

هنریتو که در راستای حمایت از تولید ملی راه اندازی شده است، کسب و کارهای کوچک خانگی یا آثار هنری و کارهای دستی را در قالب یک پلتفرم جمع آوری کرده است. به هر کدام از کسب و کارها یک صفحه در سایت هنریتو اختصاص داده می شود تا محصولاتشان را برای فروش در این صفحه قرار دهند. مزیت هنریتو نسبت به استفاده از اینستاگرام این است که در هنریتو مشکل عدم وجود درگاه امن را نداریم و با اطمینان می توان خرید را انجام داد.

در هنریتو با کمک هوش مصنوعی سلیقه کاربر بعد از ورود به سایت و جستجو کردن در آن و دیدن محصولات مختلف، مورد ارزیابی قرار می گیرد و با توجه به رنگ مورد علاقه و محصولات مورد علاقه فرد، به آن شخص محصولاتی پیشنهاد می شود. هنریتو قصد دارد پردازش تصویر را نیز به بخش تحلیل داده ها اضافه کند.[8]

 

سمیا

این استارتاپ یک پلتفرم مدیریت کسب و کار هوشمند است و برای بهبود عملکرد افراد در یک کسب و کار طراحی شده است. اپلیکیشن سمیا قادر است گزارشی کامل و دقیق از کارکنان یک مجموعه تهیه کند این گزارش شامل: روزهای کاری، ایام مرخصی، اضافه کار، غیبت، ساعات کاری کارمندان و میزان تاخیر کارمندان است.

همچنین سمیا موقعیت مکانی کارکنان را در طول ساعات کاری به مدیران مربوطه ارائه می دهد. با کمک سمیا مدیران می توانند به راحتی عملکرد کارکنان خود را به صورت دقیق و لحظه ای نظارت کنند. همچنین کارمندان نیز می توانند برنامه کاری روزانه خود را مشاهده کنند و همینطور در جریان ساعات و ایام کاری در طول ماه گذشته، میزان مرخصی، غیبت و تاخیر خود باشند.[9]

 

پانویس ها

[1]-Enigma

[2]-Bombe

3- هوش مصنوعی ابزاری در خدمت انسان www.irna.ir

[4]– چین برترین کشور فعال در حوزه هوش مصنوعی است و بعد از آن به ترتیب آمریکا، هندوستان، انگلیس، ژاپن و آلمان در صدر این رتبه بندی جهانی قرار دارند.

[5]– جهت کسب اطلاعات بیشتر بنگرید به: www.sinamed.ir

[6] -ربات جراح سینا، اولین ربات جراح ایرانی  www.iranbmemag.com

[7]– بنیان گذار استارتاپ هوش مصنوعی و رباتیک ایرانیان:هنوز خیلی ها از نقش مهم هوش مصنوعی در افزایش فروش غافل اند www.icheezha.ir

[8]– مصاحبه با بنیانگذاران استارتاپ هنریتو  www.icheezha.ir

[9]– فهرست استارتاپ های حوزه هوش مصنوعی www.ecosystem.ir

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا