اقتصاد و کارآفرینیما می توانیم

استارتاپ های پزشکی در ایران

نگاهی به استارتاپ های پزشکی در اکوسیستم کارآفرینی ایران

جیران جمالی
نویسنده:
جیران جمالی

اگر می پسندید به اشتراک بگذارید

بازار سلامت ایران سالانه 25 تا 28 میلیارد دلار گردش مالی دارد و ما در شرایطی هستیم که در بخش درمان خدمات بسیاری ارائه می‌دهیم و اکثر خدمات درمانی موجود در جهان در کشور ما نیز وجود دارد و در بسیاری از خدمات نیز سرآمد هستیم. همچنین در حوزه‌هایی مانند سلول‌های بنیادین، نازایی و جراحی‌های پیشرفته در حوزه‌های مختلف نیز قادر به ارائه خدمت در بازار سلامت هستیم
www.ilna.news جلال نائلی رئیس اداره همکاری‌های اقتصادی بین الملل وزارت بهداشت گردش مالی بازار سلامت ایران 25 تا 28 میلیارد دلار است

مطمئنا نام بسیاری از استارتاپ های موفق ایرانی را شنیده اید. از این رو واژه استارتاپ برای بسیاری از ما ایرانیان چندان قدیمی نیست. برای مثال دیجی کالا بزرگترین شرکت خرده فروشی در ایران و از پربازدیدترین سایت ها در خاورمیانه است، کافه بازار بزرگترین بازار انواع اپلیکیشن های گوشی هوشمند در کشور است و اسنپ که الهام گرفته از بزرگترین شرکت تاکسیرانی دنیا “اوبر” است، اولین استارتاپ ایرانی در زمینه حمل و نقل عمومی است.

به این فهرست می توان استارتاپ های موفق دیگر چون دیوار، فیدیبو و … را هم افزود. با این حال شاید کمتر نام استارتاپ های پزشکی موفق را شنیده باشید. استارتاپ پزشکی یعنی کسب و کار که بتواند بخشی از مشکلات بیماران و عموم مردم را در حوزه ای خاص از روند پیشگیری، تشخیص، درمان و پیگیری یا فالوآپ برطرف کند. در واقع استارتاپ های پزشکی یا استارتاپ های حوزه سلامت، یک مشکل خاص در حوزه تشخیص و درمان را شناسایی می کنند و سپس درصدد رفع آن مشکل برمی آیند. باید توجه داشت که ایده محوری این نوع استارتاپ ها لزوما نباید پیچیده باشد. در ادامه به معرفی چند نمونه از استارتاپ های حوزه سلامت در کشورمان می پردازیم.

 

استارتاپ های حوزه سلامت ایران

گراویدا[1]

در پزشکی واژه گراوید معادلی برای حاملگی است و گراویدا معادلی برای انسان باردار. همانطور که از نام آن پیدا است استارتاپ گراویدا برای مراقبت از مادران باردار است. به گفته بنیان گذار این استارتاپ پس از برسی مشکلات حوزه زنان و زایمان متوجه شده اند که عدم پایش مستمر مادران باردار مشکلاتی برای مادر و جنین به وجود می آورد.

یکی از موضوعاتی که باعث بروز مشکل می شود چک نکردن به موقع نبض مادر و جنین است که می تواند خطرساز باشد. به همین دلیل گجتی را طراحی کرده اند که به وسیله آن از طریق اپلیکیشن، اطلاعات حیاتی مادر و جنین به صورت پیوسته در اختیار پزشک و تیم پشتیبانی قرار می گیرد.

در این اپلیکیشن تمرکز اصلی بر روی مادران با ریسک بالا است. مادرانی که دیابت یا فشارخون بالا دارند و یا دچار نقص ایمنی هستند. بر همین اساس امکاناتی را در گجت ایجاد کرده اند که اطلاعات مورد نیاز پزشک را از طریق اپلیکیشن منتقل می کند و پزشک می تواند بر اساس اطلاعات دریافتی وضعیت مادر و جنین را چک کند و در صورت نیاز او را به نزدیکترین مرکز درمانی ارجاع دهد.

این گجت به دو صورت دستبند و کمربند طراحی شده است. گجت دستبند برای دریافت اطلاعات مربوط به فشارخون و نبض است و گجت کمربند به شکم مادر بسته می شود و از طریق آن وضعیت ضربان قلب و پیوستگی حرکات جنین کنترل می شود. اطلاعات گجت ها با بلوتوث به اپلیکیشن منتقل می شود و پس از آن در اختیار پزشک و تیم پشتیبانی قرار می گیرد. نکته قابل توجه این است که گجت ها فروخته نمی شوند بلکه از طریق پزشکان به صورت امانی در اختیار مادران قرار داده می شود چون تنها 9 ماه به این گجت ها نیاز خواهند داشت.[2]

استارتاپ فن آسا
استارتاپ فن آسا

فن آسا

این استارتاپ  با  شعار “ساخت محصولاتی که زندگی شما را بهتر و آسان تر می کند”، قاشق هوشمندی را برای توانمندسازی بیمارانی که مشکلات مغز و اعصاب و پارکینسون دارند طراحی کرده است. بیمارانی که از لرزش شدید دست رنج می برند در بسیاری از فعالیت های روزمره خود با مشکل روبرو هستند. یکی از مهمترین مشکلات این افراد هنگام غذاخوردن پیش می آید. این قاشق خاص که نام آن را قاشق یار گذاشته اند، علی رغم لرزش دست بیمار، نمی لرزد.

زمانی که بدنه را به سر قاشق وصل می کنید سنسورهای تعبیه شده در این بدنه به صورت خودکار لرزش های دست را از حرکات ارادی دست بیمار که می خواهد قاشق را در دهان بگذارد تشخیص می دهد و با سیستم کنترلی که دارد لرزش ها را خنثی می کند و اجازه نمی دهد که لرزش دست به سر قاشق منتقل شود و غذا بریزد.[3] قاشق یار که بیش از هشتاد درصد، لرزش دست را از بین می برد با تنها یک بار شارژ کردن از زمان صبحانه تا زمان شام روشن باقی می ماند و قابل استفاده است.

 

اسمارت مدیکو[4]

استارتاپ اسمارت مدیکو با استفاده از داده های پزشکی و هوش مصنوعی به کمک افراد مبتلا به دیابت آمده است. افراد مبتلا به دیابت نیازمند چکاپ های مداوم در طی روز هستند و سهل انگاری در انجام این کار بسیار خطرناک است. این استارتاپ در راستای کنترل ساده و کاربردی هر آنچه مبتلایان به دیابت در طول روز نیاز دارند، طراحی شده است و به آن ها در رعایت سبک زندگی سالم کمک می کند.

به کمک اسمارت مدیکو افراد می توانند میزان چربی، کربوهیدرات و پروتئینی را که در طول روز مصرف می کنند، برآورد کنند. همچنین با دستور غذاهای ایرانی که در آن قرار داده شده است، به افراد در کنترل رژیم غذایی شان کمک می کند. علاوه بر این، موارد نوسانات قند خون افراد ثبت می شود و پس از آنالیز، در قالب نمودارهای مختلف نمایش داده می شود.

همچنین دوز مورد نیاز انسولین با توجه به اطلاعات ثبت شده بوسیله بیمار و آنالیز آن ها، پیشنهاد می شود. از طریق همین پلتفرم در صورت افت یا افزایش قندخون فرد، به او هشدار داده می شود و به پزشک مربوطه جهت کمک و رسیدگی به بیمار اطلاع رسانی می گردد.[5] افراد دیگر نیز می توانند از این اپلیکیشن استفاده کنند. مثلا کسانی که قندخون آن ها اصطلاحا لب مرز است یا افرادی که میزان کالری مصرفی شان یا میزان قند و چربی که در طی روز مصرف می کنند برایشان حائز اهمیت است.

استارتاپ نینیکس
استارتاپ نینیکس

نینیکس[6] و کیدک[7]

نئولایت یک استارتاپ خارجی در زمینه فناوری پزشکی و مراقبتی از نوزادان است. محصول این استارتاپ اولین دستگاهی است که اجازه  سازمان غذا و داروی آمریکا را دریافت کرده است. نئولایت امکان مراقبت از نوزادان دچار زردی را فراهم می کند. زردی برای 60درصد نوزادان در سراسر جهان اتفاق می افتد و هدف نئولایت کاهش مراجعات مجدد بیمارستانی به خاطر زردی است.[8]

از نمونه استارتاپ های بومی نزدیک به این استارتاپ می توان به دو استارتاپ مراقبت از نوزاد اشاره کرد: استارتاپ نینیکس و استارتاپ کیدک. دستگاه نینیکس دمای بدن، ضربان قلب، نرخ تنفس و وضعیت خواب نوزاد را پایش کرده و به واسطه یک نرم افزار موبایل به اطلاع پدر و مادر یا هر مراقب دیگر می رساند. کیدک نیز یک دماسنج دیجیتالی کوچک است که زیر بغل نوزاد قرار می گیرد.

به واسطه یک اپلیکیشن به موبایل وصل می شود و بر اساس زمان بندی دلخواه (از هر 15دقیقه تا هر 3 ساعت) به صورت منظم دمای بدن نوزاد را اندازه می گیرد. با استفاده از کیدک نیازی به بیدار ماندن والدین برای کنترل دما بدن نوزاد نیست، به محض بالارفتن دمای بدن نوزاد از سطح مشخص شده، کیدک با هشدار از طریق تلفن همراه والدین را بیدار خواهد کرد.

 

نوروچلنج[9]

این استارتاپ بر روی گجت های پوشیدنی مبتنی بر علوم شناختی  و هوش مصنوعی فعالیت می کند. از جمله محصولات این استارتاپ گجت و نرم افزاری است به نام “دستیار هوشمند مدیریت استرس” که برای تشخیص و مدیریت میزان استرس در افراد، به ویژه در ورزشکاران کاربرد دارد. این گجت های پوشیدنی به شکل هدست طراحی شده اند و هم اکنون سه مدل مختلف هدست در سایت این شرکت موجود است و در بازار عرضه می شود.

 

ای زی سنس[10]

این استارتاپ با تمرکز بر حوزه تشخیص و پایش وضعیت سلامت افراد، محصولاتی پیشرفته ای می سازد که یک نمونه جالب آن دستگاه تشخیص زودهنگام حمله قلبی است. این دستگاه در کمتر از 15 ثانیه در هر مکانی می تواند حمله قلبی را تشخیص داده و موجب ارجاع هرچه سریعتر بیمار به بیمارستان شود. از دیگر محصولات این شرکت می توان به کمربند هوشمند “ای زی بلت” و “کارتریج آزمایش های سنجش ایمنی” اشاره کرد.

 

فارمافور

این استارتاپ که متشکل از متخصصانی در حوزه های داروسازی، پزشکی، آمار و فناوری اطلاعات است، با به کارگیری فناوری اطلاعات در حوزه سلامت، به شرکت های دارویی و شرکت های بیمه درمان تکمیلی خدمات ارائه می دهد. فارمافور سامانه ای جهت ارزیابی نسخ دارویی به صورت آنلاین طراحی کرده است.

این سامانه شامل یک فارماکوپه دارویی جامع متشکل از 4 بخش اصلی اطلاعات دارویی، اطلاعات بیمه ای، قیمت و شرایط تجویز است که پس از الکترونیکی کردن نسخ، با برسی تمامی اطلاعات آن و مطابقت دادن با اطلاعات فارماکوپه، گزارش جامعی را در اختیار شرکت های بیمه قرار می دهد.[11]

 

پانویس ها


[1]– جهت کسب اطلاعات بیشتر بنگرید به:  www.gravida.ir

[2]– مهمترین استارتاپ های سلامت ایران را بشناسید www.medtourpress.ir

3- جهت کسب اطلاعات بیشتر بنگرید به www.Fanasa-solutions.com

4- جهت کسب اطلاعات بیشتر بنگرید به www.smartmedico.ir

5- مهمترین استارتاپ های سلامت ایران را بشناسید www.medtourpress.ir

[6]– جهت کسب اطلاعات بیشتر بنگرید به www.ninixco.com

[7]– جهت کسب اطلاعات بیشتر بنگرید به www.kidak.com

[8]– استارتاپ های موفق حوزه بهداشت و سلامت  www.rooziato.com

[9]– جهت کسب اطلاعات بیشتر بنگرید به www.neurochallenge.ir

[10]– جهت کسب اطلاعات بیشتر بنگرید به www.azsense.ir

[11]– معرفی استارتاپ فامافور  www.karahealth.ir

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا