اقتصاد و کارآفرینی

بازاریابی دیجیتال

نگاهی به چیستی و ضرورت بازاریابی دیجیتال(قسمت اول)

سروش نقی زاده
مترجم:
سروش نقی زاده

اگر می پسندید به اشتراک بگذارید

بازاریابی دیجیتال به کمپین های بازاریابی اشاره دارد که بر روی کامپیوتر، گوشی، تبلت و یا سایر دستگاه ها پیاده سازی می شود. بازاریابی دیجیتال اشکال مختلفی دارد مانند ساخت ویدیو، تبلیغ در وبسایت ها و پست های شبکه های اجتماعی. بازاریابی دیجیتال معمولا با بازاریابی سنتی چون تبلیغ در مجلات و بیلبوردها مقایسه می شود اما تلویزیون معمولا از زیرمجموعه های بازاریابی دیجیتال در نظر گرفته می شود.

بازاریابی دیجیتال یا بازاریابی آنلاین، تبلیغ برندها برای متصل کردن آنان به مشتری های بالقوه با استفاده از اینترنت یا سایر راه های ارتباطی دیجیتال تعریف می شود. این موضوع نه تنها شامل ایمیل، شبکه های اجتماعی مجازی و تبلیغات وب سایتی که استفاده از متن و پیام های چندرسانه ای به عنوان کانال تبلیغاتی هم می شود. به بیانی ساده تر، اگر کمپین تبلیغاتی، راهی برای ارتباط دیجیتال داشته باشد، بازاریابی دیجیتال محسوب می شود.[1]

 

بازاریابی دیجیتال در مقابل بازاریابی ربایشی[2]

این دو به راحتی با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند. بازاریابی دیجیتال از ابزارهای فراوان و مشابه بازاریابی ربایشی مانند ایمیل و محتوای آنلاین استفاده می کند. هر دو برای جلب توجه مخاطبین و تبدیل آنان به مشتری بکار گرفته می شوند با این حال نگاهی متفاوت به هدف و ارتباط آن با ابزارهای موجود دارند. بازاریابی دیجیتال برای تبدیل چشم اندازش به واقعیت، به ابزارها نگاهی مجزا دارد. استراتژی بازاریابی یک برند می تواند از چندین پلتفرم استفاده کند و یا تمام توجهش را بر روی یک پلتفرم بگذارد. بازاریابی ربایشی نگاهی کل گرا دارد. در ابتدا هدف را درنظر می گیرد و سپس به ابزارهای در دسترس نگاه می کند و تصمیم می گیرد که کدام یک می تواند به طور موثر پیام را به مشتری هدف برساند. مهم ترین نکته این است که نباید از بین این دو، یکی را انتخاب کرد بلکه این دو در کنار هم بهتر و موثرتر عمل می کنند.

 

 بازاریابی دیجیتال در [3]B2B و [4]B2C:

بازاریابی دیجیتال برای B2B همانند B2C موثر است ولی نحوه استفاده از آن در این دو کاملا متفاوت است:

  • مشتری های B2B روند تصمیم گیری طولانی تری دارند که موجب افزایش طول قیف فروش می شود. استراتژی هایی که بر ساخت رابطه تاکید دارند، برای این مشتری ها بهتر کار می کنند در حالی که مشتری های B2C به پیشنهادها و پیام های کوتاه مدت بهتر پاسخ می دهند.
  • تراکنش های B2B بر پایه منطق و شواهد است که همان چیزی است که یک بازاریاب دیجیتال B2B خبره ارائه می دهد. B2C معمولا بر پایه احساسات و با تمرکز بر احساس مشتری خود خرید انجام می دهد.
  • تصمیماتی که مشتری B2B می گیرد معمولا به نظرات چندین نفر نیاز دارد. در طرف مقابل مشتری های B2C، از ارتباطات شخصی و یک به یک با برند استقبال می کنند.

البته که برای هر قاعده ای، استثنایی هم وجود دارد. یک شرکت B2C با محصولات حرفه ای و ارزشمند چون ماشین یا کامپیوتر، محتوای جدی تر و آگاهی دهنده تر ارائه می دهند.

 

انواع بازاریابی دیجیتال

تخصص های بسیار زیادی در بازاریابی دیجیتال وجود دارد که انواع زیر نمونه هایی از آن هستند:

بهبود نتایج موتور جست و جو

بهبود نتایج موتور جستجو یا [5]SEO از نظر فنی یک ابزار بازاریابی دیجیتال است نه یک شکل از بازاریابی. سئو به نقل از The Balance بدین شکل تعریف می شود:” هنر و علم ایجاد صفحات وبسایت جذاب برای موتور های جست و جو.” بخش “هنر و علم” قسمت مهمی است. سئو یک علم است چرا که نیازمند تحقیق و سنجیدن فاکتور های موثر برای رسیدن به بالاترین جایگاه در نتایج است. امروزه، مهمترین فاکتورهایی که باید برای بهبود نتایج جست و جوی یک وبسایت در نظر گرفته شوند، شامل این موارد می شوند:

  • کیفیت محتوا و مطالب
  • میزان تعامل مخاطبین با سایت
  • تناسب و همخوانی با گوشی تلفن همراه[6]
  • تعداد و کیفیت لینک ها

استراتژی استفاده از این فاکتورها، سئو را به یک علم تبدیل می کند ولی پیش بینی ناپذیری دخیل در نتایج، آن را به یک هنر تبدیل می کند. در سئو هیچ قانون نوشته شده ای برای قطعی کردن بالا بودن نتیجه جست و جو وجود ندارد. گوگل الگوریتم های خود را به طور مداوم تغییر می دهد پس امکان حدسیات دقیق وجود ندارد. کاری که شما می توانید انجام دهید، بررسی دائمی عملکرد وبسایت خود و انجام تغییرات لازم است.

 

بازاریابی محتوا[7]

سئو عامل بزرگی در بازاریابی محتوا است، استراتژی که بر پایه انتشار، تناسب و اهمیت محتوای تولید شده برای مخاطبین هدف است. در هر استراتژی بازاریابی، هدف از بازاریابی محتوا جذب مخاطب و تبدیل آن ها به مشتری است. اما پیاده سازی آن به نسبت بازاریابی سنتی به مراتب متفاوت است. در بازاریابی محتوا به جای ایجاد تصاویر جذاب برای القای اهمیت و ارزش یک محصول یا خدمت، از طریق خلق محتوای مفید به صورت رایگان، خلق ارزش صورت می گیرد. بازاریابی محتوا مهم است و دلایل زیادی برای اثبات این حرف وجود دارد:

  • 84 درصد مشتریان از شرکت ها انتظار محتوای مفید و سرگرم کننده دارند
  • 62 درصد شرکت ها حداقل 5000 کارمند برای تولید محتوای روزانه دارند
  • 92 درصد بازاریاب ها معتقدند که شرکت آن ها از محتوا به عنوان عنصری ارزشمند یاد می کند

باید توجه داشت همان مقدار که بازاریابی محتوا موثر است، به همان میزان چالش برانگیز است. نویسنده محتوا باید بتواند محتوایی تولید کند که در نتایج موتور جست و جو امتیاز بالایی بگیرد و در عین حال مخاطبین آن را بخوانند، به اشتراک بگذارند و با برند، بیشتر کنش داشته باشند. وقتی که محتوا مرتبط و به روز باشد، می تواند رابطه ای قوی را با مخاطبین برقرار کند.

بازاریابی در شبکه های اجتماعی
بازاریابی در شبکه های اجتماعی

بازاریابی در شبکه های اجتماعی

بازاریابی در شبکه های اجتماعی به معنای هدایت ترافیک و افزایش آگاهی از برند با درگیر کردن مردم در مکالمات آنلاین است. از معروف ترین پلتفرم های این امر می توان به فیسبوک، توییتر، اینستاگرام، لینکدین و یوتیوب اشاره کرد. از آنجایی که بازاریابی شبکه های اجتماعی مخاطبین فعال را درگیر می کند، راهی محبوب برای جلب توجه به شمار می رود. از این رو محبوب ترین بستر محتوا برای 96 درصد بازاریاب ها B2C است و در بخش B2B هم نقش مهمی ایفا می کند. بنا به گفته موسسه بازاریابی محتوا[8]، امسال بازاریاب های محتوا، 61 درصد استفاده از شبکه های اجتماعی را افزایش داده اند.

بازاریابی شبکه های اجتماعی ضمن فراهم کردن دسترسی به آمارهای درون شبکه های اجتماعی، به فهم هرچه بیشتر مخاطبین برند کمک شایانی می کند. شما انتخاب کننده معیار های مهم برای اندازه گیری آمارها هستید، مثل انتخاب اندازه گیری مقدار اشتراک گذاری ها، نظرات و یا تعداد کلیک برای ورود به وبسایت! خرید مستقیم حتی می تواند هدف شما از استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی نباشد. بسیاری از برندها از این راه برای ایجاد مکالمه و گفتگو بین خود و مخاطبینشان و نه برای ترغیب به خرید، استفاده می کنند.[9]

 

پانوشت ها

[1]– مطلب حاضر ترجمه و تلخیصی است از:   Digital Marketing www.mailchimp.com 

[2]– Inbound Marketing

What Is Inbound Marketing?  www.hubspot.com

[3]– Business to Business به معنای فروش محصول با خدمت یک کسب و کار به کسب و کار دیگر است. مانند فروش قطعه ماشین به خودروسازان

[4]– Business to Customer به معنای فروش محصول یا خدمت یک کسب و کار به مشتری یا فرد حقیقی است. مانند ارائه خدمات پزشکی به بیماران.

[5]– Search Engine Optimization

[6]– Mobile friendly

[7]– Content Marketing

[8]– Content Marketing Institute

[9]– این امر بخصوص در مواقعی که مخاطبین هدف از سنین بالا هستند و یا محصولات به نوعی است که نمی توان به صورت هیجانی خرید کرد، رایج است.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا