اقتصاد و کارآفرینی

کار‌آفرینی و توسعه

نگاهی به کارکردهای کارآفرینی در جامعه

برای چه زندگی می کنیم، اگر قرار نیست زندگی را برای همدیگر کمتر دشوار کنیم؟

جرج الیوت

نویسنده انگلیسی

 

ترجمه

مریم گلشن

 

کار‌آفرینی نقش تأثیرگذاری در رشد اقتصادی و استاندارد زندگی یک کشور دارد. ممکن است فکر کنید شما به عنوان بنیان‌گذار یک استارت آپ یا صاحب یک کسب و کار کوچک سخت کار می‌کنید تا کسب و کار خودتان را توسعه دهید و زندگی خانواده خود را تأمین کنید؛ اما شما در واقع کاری فراتر از آن برای جامعه محلی، منطقه و کشور خود انجام می‌دهید. در اینجا به 7 نقش مهمی که کار آفرینی در توسعه اقتصادی یک کشور ایفا می‌کند اشاره می‌شود.

1- ایجاد ثروت و توزیع آن: با ایجاد کسب و کار، کار آفرینان بر روی منابع خود سرمایه‌گذاری می‌کنند و جذب سرمایه از سرمایه گذاران، وام دهندگان و عموم مردم صورت خواهد گرفت (در قالب وام، سهام و غیره). این امر ثروت عمومی را به گردش در می‌آورد و به افراد اجازه می‌دهد از  مزایای حاصل از موفقیت کار‌آفرینی و رشد کسب و کار بهره‌مند شوند. این نوع سرمایه‌گذاری مشترک که منجر به ایجاد ثروت و توزیع آن می‌شود یکی از الزامات و اهداف اساسی اقتصادی است.

2- ایجاد شغل: کار‌آفرینان بنا به تعریف این واژه ایجاد کنندگان شغل هستند[1] که در مقابل جویندگان شغل قرار دارند. به عبارت ساده‌تر وقتی شما یک کار‌افرین می‌شوید یک جوینده کار کمتر در اقتصاد وجود دارد و شما امکان استخدام برای چند کارجوی دیگر فراهم می‌کنید. این نوع از ایجاد شغل به وسیله کسب و کار‌های جدید یا موجود، یکی از اهداف اصلی توسعه اقتصادی است. به همین دلیل است که دولت هند ابتکاراتی مانند StartupIndia راه اندازی کرده است تا از استارت آپ‌های چدید حمایت کند و موارد دیگری مانند Make in the India که شرکت‌ها و سرمایه‌گذار‌های خارجی را جذب اقتصاد هند می‌کند. تمامی این موارد به نوبه خود فرصت‌های شغلی بسیاری ایجاد می‌کند و در تقویت استاندارد‌ها تا رسیدن به سطح جهانی کمک می‌کند.

3- توسعه منطقه‌ای متعادل: کارآفرینان، کسب و کار‌ها و واحد‌های صنعتی جدیدی راه‌اندازی می‌کنند که از طریق قرار گرفتن در مناطق کمتر توسعه یافته و محروم به توسعه منطقه‌ای کمک می‌کنند. رشد صنایع و مشاغل در این مناطق منجر به بهبود زیرساخت‌ها از جمله جاده‌ها، ارتباط ریلی، فرودگاه‌ها، تأمین برق و آب پایدار، مدارس، بیمارستان‌ها مراکز خرید و سایر خدمات عمومی و خصوصی می‌شوند که در غیر این صورت در دسترس نخواهند بود.

هر کسب و کار جدیدی که در مناطق کمتر توسعه یافته قرار می‌گیرد به طور مستقیم یا غیرمستقیم مشاغلی ایجاد می‌کند که از طرق مختلف به رشد اقتصاد منطقه‌ای کمک می‌کند. در هند دولت‌های مرکزی و ایالتی این نوع از توسعه منطقه‌ای را با ایجاد کسب و کار‌های ثبت شده در وزارت شرکت‌های کوچک و متوسط (MSME) ارتقاء می‌دهند.

4- تولید ناخالص داخلی و درآمد سرانه: وزارت شرکت‌های کوچک و متوسط هند از 36 میلیون واحد تشکیل شده است که امکان استخدام بیش از 80 میلیون نفر را فراهم می‌کند و عامل بیش از 37% تولید ناخالص داخلی کشور است. هر واحد جدیدی که به این 36 میلیون واحد اضافه می‌شود  امکان استفاده از منابع بیشتری مثل زمین، آزمایشگاه و سرمایه برای توسعه محصولات و خدمات را فراهم می‌کند که در نتیجه به درآمد ملی، محصول ملی و درآمد سرانه کشور اضافه می‌شود.  این رشد تولید ناخالص داخلی و درآمد سرانه یکی از اهداف ضروری توسعه اقتصادی است.

کارآفرینی و توسعه یافتگی
کارآفرینی و توسعه یافتگی

5- استاندارد‌های زندگی: افزایش استاندارد‌ زندگی مردم درجامعه هنوز یکی از اهداف کلیدی توسعه اقتصادی است. کارآفرینان نقش کلیدی در افزایش استاندارد زندگی در جامعه دارند. آن ها این کار را نه فقط به دلیل ایجاد شغل بلکه با توسعه و اتخاذ نو‌آوری‌هایی که منجر به بهبود در کیفیت زندگی کارمندان، مشتریان و سایر سهامداران در جامعه خود می‌شوند، انجام می‌دهند. برای مثال اتوماسیونی که هزینه‌های تولید را کاهش می‌دهد و تولید سریع‌تر را امکان‌پذیر می‌کند، یک واحد کسب و کار را مولد‌تر می‌سازد، در حالی که مشتریانش همان کالا را با هزینه کمتری دریافت می‌کنند.

6- صادرات: هر کسب و کار در حال رشد می‌خواهد کار خود را با صادارات و توسعه کسب و کار خود در بازار‌های خارجی آغاز کند. این بخش مهمی از توسعه اقتصادی است؛ چراکه دسترسی به بازار‌های بزرگ‌تری را فراهم می‌کند، موجب ورود ارز و دسترسی به آخرین فناوری‌های روز و فرایند‌های مورد استفاده در بازار‌های خارجی توسعه یافته می‌شود. یکی از مزایای مهم دیگر آن است که این توسعه منجر به کسب درآمد پایدار‌تر طی رکود اقتصادی در اقتصاد محلی می‌شود.

7- توسعه: توسعه اقتصادی همیشه منجر به توسعه جامعه نمی‌شود. توسعه جامعه نیازمند زیرساخت برای آموزش و پرورش، سلامت و سایر خدمات عمومی است. برای مثال شما نیاز به کارکنان تحصیل کرده و ماهر جهت جذب کسب و کار‌های جدید دارید. اگر موسسات آموزشی، مدارس فنی و فرصت‌های کارآموزی وجود داشته باشد، به ایجاد مجموعه‌ای از کارکنان آموزش‌دیده و ماهر کمک خواهد کرد.

بنابراین کارآفرینی نقش مهمی در آغاز جرقه توسعه اقتصادی از طریق شروع کسب و کار‌های جدید، ایجاد شغل و سهیم شدن در بهبود اهداف کلیدی مختلف مانند تولید ناخالص داخلی، صادرات، استاندارد زندگی، توسعه مهارت‌ها و جامعه دارد.

 

پانویس


متن حاضر ترجمه ای است از  www.evoma.com 7 Roles of Entrepreneurship in Economic Development of a Country

[1]– البته رسالت کارآفرینی نه ایجاد اشتغال که بهبود وضع موجود است با این حال کارآفرینی می تواند منجر به اشتغال زایی هم شود

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.