تیتر اولفرهنگ و هنرمعرفی کتاب

اتحادیه‌ ابلهان

نگاهی به کتاب اتحادیه‌ ابلهان اثر جان کندی تول

علی تیموری
نویسنده:
علی تیموری

اگر می پسندید به اشتراک بگذارید

" لب های پر و به هم فشرده‌اش از زیر سبیل انبوه و سیاهش توی چشم می‌زد، چین گوشه‌ لب هایش پر بود از نارضایتی و خرده چیپس. زیر سایه‌ آفتاب گیرِ سبز کلاه، چشمان متکبرِ زرد و آبی "ایگنیشِس" خیره شده بودند به مردمی که زیر ساعت فروشگاه هولمز انتظار می‌ کشیدند. در میان جمعیت دنبال نشانه هایی از بدسلیقگی در لباس پوشیدن می‌ گشت. ایگنیشس متوجه شد که بیشتر لباس‌ها به قدری نو و گران بودند که کاملا می‌شد توهینی به سلیقه و نجابت به حساب‌شان آورد. داشتنِ هر چیز نو و گران‌قیمت نشانه‌ خدانشناسی و عدم درک هندسه بود، حتی ممکن بود وجود روح را زیر سوال ببرد. خود ایگنیشس راحت و معقول لباس پوشیده بود."
اتحادیه‌ ابلهان، ترجمه پیمان خاکسار، تهران، چاپ نهم، سال 1395، نشر چشمه، ص 467

جان کندی تول[1] را می‌توان از جمله افرادی مانند ونسان ون ‌گوگ[2] و امیلی دیکنسون[3] دانست که پس از مرگشان به شهرتی قابل توجه دست یافتند. جان دانش‌آموخته رشته ادبیات انگلیسی بود و در مقطعی به تدریس در دانشگاه نیز پرداخت. زمانی که به عضویت ارتش آمریکا در آمد با ماشین تحریری که از دوستش قرض گرفته بود، کتابی نوشت که اکنون برخی از منتقدان آن را بهترین رمان کمدی قرن می دانند؛ اتحادیه‌‌ ابلهان! با این حال اتحادیه ابلهان زمان حیات نویسنده‌اش مورد قبول هیچ ناشری قرار نگرفت و 9 سال پس از خودکشی جان کندی تول در سن 32 سالگی و به واسطه‌ تلاش ‌های خستگی ناپذیر مادرش، کتاب چاپ شد. یک سال پس از آن “جان” توانست برنده جایزه پولیتزر[4] شود و در دنیای ادبیات بسیار مورد توجه قرار بگیرد. اتحادیه‌ ابلهان داستان پسری چاق و تنبل با سنِ سی و چند‌ساله است که تخصص و تحصیلاتش مربوط به قرون وسطاست و همواره سعی می کند زندگی را از دریچه‌ کتاب فلسفه‌ مورد علاقه‌اش ببیند.

“ایگنیشس جی رایلی” با مادر سالخورده اش در محله‌ا‌ی فقیرنشین زندگی می‌کند؛ به جز دوستی که برایش گاهی نامه می‌نویسد، دوست دیگری ندارد و علاقه‌ای هم به بودن در اجتماع ندارد و معمولا بدون مادرش از خانه خارج نمی‌شود؛ بنابراین ترجیح می‌دهد در اتاق خودش بماند و خود را سرگرم یادداشت های تاریخی و فلسفی کند یا به تماشای برنامه‌ مربوط به کودکان بنشیند. داستان از جایی شروع می‌شود که به علت تصادف مادرش مجبور به کار کردن در محیط‌های مختلف می‌شود تا بتواند بدهی مادرش را بپردازد و از فروش خانه جلوگیری کند که به دنبال آن ماجراها و اتفاقات متعددی رخ می‌دهد.

” در پایان اولین روز کاری‌ام احساس خستگی بسیار می‌کنم. هر چند، دوست ندارم به خود تلقین کنم که دلسرد یا افسرده یا مغلوب شده‌ام. آقای گونزالز، رئیس من، به وضوح عقب مانده است ولی بدون شک آدم دلپذیری است. دائما نگران است که مبادا با انتقاد از عملکرد کسی باعث رنجشش شود. در واقع می شود گفت او پذیرای هر چیزی هست و بنابراین به طرز خوشایندی به شیوه‌ عقب ماندگی خودش دموکرات است. “[5]

می‌توان میان شخصیت های اصلی کتاب اتحادیه‌ ابلهان و ناطور دشت[6] شباهت‌هایی  پیدا کرد که در واقع هر کدام به نوعی در انزجار از جریان حاکم در زندگی آن زمان به سر می‌برند. از عمده دلایل موفقیت کتاب اتحادیه‌ ابلهان، شخصیت پردازی قوی آن است. شخصیت های دیگر داستان که به نوعی در ارتباط با یکدیگر‌ند، بسیار جذاب و ماجراهای طنز و خواندنی‌ای دارند. اتحادیه‌ ابلهان، کمدی کلاسیکی است که در ذهن خواننده به واسطه‌ ماجراها، شخصیت‌هایش و ابتکاری که سعی در تلفیق فلسفه و طنز دارد، ماندگار خواهد شد به گونه‌ای که ممکن است در موقعیت‌های مختلف زندگی به یاد آن بیافتیم. منتقد روزنامه نیویورک تایمز، اتحادیه‌ ابلهان را در حقیقت ناشرانی می‌داند که با نپذیرفتن رمان جان کندی تول، ما را از داستان های بیشتر نویسنده‌ای نابغه محروم کردند.

 

پانویس ها

[1]– رمان نویس آمریکایی (1969-1937)

[2]– نقاش پُست ‌امپرسیونیسم هلندی  که آثار او تأثیر گسترده‌ای بر هنر سده 20 میلادی داشت. (1890-1853)

[3]– شاعر آمریکایی (1886-1830)

[4]– جایزه پولیتزر (Pulitzer Prize)، جایزه‌ای معتبر در آمریکا در بخش روزنامه‌نگاری، ادبیات و موسیقی است.

[5]– اتحادیه‌ ابلهان، ترجمه پیمان خاکسار، تهران، چاپ نهم، سال 1395، نشر چشمه، ص 100

[6]– نام رمانی از نویسنده آمریکایی جروم دیوید سالینجر

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا