جامعهمسائل اجتماعی

چسب هل، عامل یا معلول؟

پیرامون قوانین چسب هل و ظلم پذیری در جامعه ایران

اگر می پسندید به اشتراک بگذارید

بند ۸۶ کسانی که خانم هایشان بعد از ازدواج کار می کنند مصداق بی غیرتی بوده و برداشتن آن ها برای کارخانه ممنون می باشد. / بند ۹۰ کارکنان در زمان انتظار برای آمدن وسایل و یا ابزار نبایستی حتی یک دقیقه هم بیکار بمانند و باید یک پای خود را بالا نگه دارند /بند ۹۱ ویزیتورها وقتی به شهری وارد می شوند باید به محض اینکه مغازه اول باز شد آن جا باشند و تا بسته نشدن مغازه آخر نبایستی شهری که ویزیت می کنند را ترک کنند و همچنین بایستی برای ماموریت حتما لباس کار کارخانه را به تن داشته باشند
www.hayatkhalvat.com بندهای عجیب اساسنامه کارخانه چسب هل

برغم اسم کوچکش داستان های بزرگی در دل خود دارد. همه ماجرا از انتشار تصویری از کارخانه چسب هل آغاز شد. مردانی که به نماز ایستادند. سرهای به زیر افتاده، صفوف منظم و عبادتی که تازگی نداشتند اما بنری در حاشیه تصویر این بندگی را به چالش می کشید: خواندن نماز از مورخ 25/5/93 برای تمامی آقایان اجباری شد و در غیر این‌ صورت مشمول عکس العمل می‌شوند که حداقل آن جریمه 120هزارتومانی می باشد و یا اخراج می شوند و همچنین در وقت نماز کلیه آقایان باید بعد از شنیدن الله اکبر در نماز اقدام به وضوع گرفتن …

 تب انتشار این تصویر فروکش نکرده بود که دست به دست گشتن قوانین کارخانه، چون بنزینی بر آتش خشم مخاطبین فروریخته شد. تصاویر و قوانین واقعی بودند ما در مزرعه حیوانات جرج اورول نیستیم ما در میانه داستانی حقیقی ایستاده ایم. بسیار نوشته و گفته شد. موج جدیدی در رسانه های دیداری و نوشتاری ایجاد شده بود.

خلیل نظری مالک چسب هل
خلیل نظری مالک چسب هل

عموما نقدها معطوف به مدیریت یا به بیانی سوء مدیریت و نبود نظارت و بازرسی بازمی گشت. بخشی، مسئولین کارخانه چسب هل را آماج انتقادات قرار دادند حتی سایت کارخانه هم هک شد! اما در این حجم نظرات کارشناسی مسئله ای پنهان ماند: به گزارش فرارو؛ ماجرای کارخانه چسب هل از یک عکس آغاز شد. عکسی که بنا بر گفته اهالی شهر تبریز موضوع جدیدی نیست و بارها و بارها در بیلبوردهای تبلیغاتی این شهر، مشابه آن ها نصب شده است.[1]

در این دو خط چندین واژه و عبارت حایز اهمیت هستند: موضوع جدیدی نیست، بارها و بارها، مشابه آن ها!!! پرسش های متعددی در ذهن شکل می گیرد. موضوع جدید نیست؟ پس مسبوق به سابقه است؟ چرا این میزان دیرهنگام واکنش داده شد؟ خود شاغلین در کارخانه چگونه در برابر چنین قوانینی سکوت می کنند؟

بارها و بارها چنین تصویری در بیلبوردهای شهری نصب شده است؟ آیا بی راه است بپرسیم که مردمان یک جامعه چنین مسایلی را از نزدیک و در بیلبوردهای شهری می بینند و به سادگی می گذرند؟ چگونه است که به یک برنامه تلویزیونی یا کاریکاتور با خشم واکنش نشان می دهیم و در مواردی چون قوانین و شرایط کارخانه چسب هل سکوت می کنیم؟

 

ظلم پذیری عامل بقای چسب هل ها هستند

آیا تا به حال از خود پرسیده ایم ما مردم ایران مسایل پیرامونی خود را چگونه می بینیم و تفسیر می کنیم؟ روی دیگر این ماجرا کارگران و کارمندان کارخانه چسب هل هستند. بر پایه ی کدام موازین عقلی یا شرعی امکان پذیرش چنین قوانینی وجود دارد؟ مگر جز این است که قوانین متکی بر پایگاه فرهنگی و اجتماعی خود هستند و در غیر این صورت صرفا خطی بر کاغذند؟

این چگونه فرهنگی است که چنین مواردی را تاب می آورد؟ ممکن است عنوان شود که نیازهای اقتصادی افراد را مجبور کرده است! می پرسم نیاز اقتصادی بر کرامت انسانی مقدم است؟ اگر چنین است که می بایست الی الابد در چنین شرایطی زیست کرد دیگر چه جای نقد می ماند؟

در همین رابطه محسن ایزدخواه پژوهشگر حوزه کار و تامین اجتماعی مغفول ماندن حق اعتصاب و اعتراض را از زمره عوامل پدید آمدن مواردی چون کارخانه چسب هل می داند[2] اما پرسش مهم تری نیز مطرح است. حق اعتصاب مقدم بر آگاهی اجتماعی است یا موخر بر آن؟ آیا کارکنان چنین سیستم هایی اساسا منافع جمعی و کرامت انسانی خود را محترم می شمارند؟

آیا صرفا قانونی برشمردن حق اعتصاب و اعتراض امکان چانه زنی و امتیاز گرفتن از کارفرما را فراهم می آورد؟ به بیان صریح تر اگر مردمان یک جامعه تا این حد برای ارتزاق از حق خود چشم پوشی می کنند به صرف داشتن حق اعتصاب یک شبه متحول می شوند؟

از طرفی آگاهی اجتماعی اولویت یک زندگی اجتماعی است یا اعتصاب و شوریدن؟ اگر در فرهنگی زمینه پذیرش ظلم وجود داشته باشد جای نگرانی دارد از آن جهت که برخورد با مجموعه هایی چون کارخانه چسب هل صرفا پاک کردن صورت مسئله است و امکان پدید آمدن مجدد چنین بنگاه هایی وجود دارد. به بیانی ساده تر در چنین زمینه فرهنگی، چسب هل بیشتر معلول است تا عامل!

 

پانویس ها


1- زیر پوست ماجرای کارخانه «چسب هل» www.fararu.com

2- همان

Save

Save

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا