جامعهمسائل اجتماعی

چه قدر خوبیم ما

معرفی کتاب چه قدر خوبیم ما اثر ابراهیم رها

اگر می پسندید به اشتراک بگذارید

چه قدر خوبیم ما، یکی از آثار ابراهیم رها طنزنویس معاصر است که با لحنی طنزآمیز به نقد ایرادات رفتاری جامعه ی ما می پردازد. وی در این اثر به موضوعاتی چون تعارف، دروغ، غرب ستیزی، فرهنگ رانندگی و یا خندیدن به نحوه سخن گفتن علی دایی می پردازد.

امروز در جایی خواندم دایی که برای چند بازی دوستانه به همراه اسطوره های تاریخ فوتبال جهان در اروپا به سر می برد، آن جا با هم تیمی هایش اسطوره های فوتبال ایتالیا را شکست داده اند و اجنبی های ضدانسان غرق در فساد و تباهی درشت در توصیف شماره ی ده سابق تیم ملی فوتبال ما نوشته اند ” پرنده ی تمام نشدنی گلزنی جهان”! بعد ما با استفاده از هوش و استعداد بی نظیرمان و با تمسک به همان هنری که نزد ایرانیان است و بس مهم ترین کاری که برای دایی انجام می دهیم درآوردن ادای حرف زدن اوست! کاپیتان سابق تیم ملی مان کمی اصطلاحا تک زبانی صحبت می کند و ما که این نکته را کشف کرده ایم از مجری مان در برنامه ی زنده تا گزارشگر و تحلیل کننده و … مان ادایش را درمی آوریم و یک دل سیر می خندیم تا دلمان خنک شود و تلافی تمام آن وقت هایی را که گل زده و با گلش به آسمان پریده ایم را درآورده باشیم و این جوری بی حساب می شویم و آرام می گیریم.

رها، ابراهیم، چه قدر خوبیم ما! انتشارات مروارید، چاپ پنجم، مهر 4931، ص 19

 

نویسنده تلاش کرده است ضمن پرداختن به موضوعات و مسایل روز جامعه ی ایران با تکیه بر زبان طنز از سختی و دافعه ای اثر بکاهد. موضوعات مورد بحث در کتاب وابستگی یا پیوستگی خاصی با یکدیگر ندارند و به نظر می رسد صرفا به عنوان عادات اجتماعی ما ایرانیان مورد نقد نویسنده قرار گرفته باشد. خود او در مقدمه ی کتاب چنین می نویسد:

کتاب چقدر خوبیم ما کتابی در حوزه طنز است. هست و نیست! یعنی زبانش طنز است، لحن طنز است، نگاه طنز است، اما سعی کرده ام شوخی شوخی حرف های جدی بزنم. این ها به گمانم جدی ترین حرف هایی است که طی تمام این سال ها که دستی بر قلم دارم و چندین کتاب از من چاپ شده و در چندین نشریه قلم

زده ام، روی کاغذ آورده ام”رها، ابراهیم، چه قدر خوبیم ما! انتشارات مروارید، چاپ پنجم، مهر 1394، ص 5

 

رها در این اثر خود تلاش کرده ضمن رعایت اختصار، پرهیز از قلمبه نویسی، نگاه همه جانبه ای به موضوع مورد بحث داشته باشد.

چه قدر خوبیم ما اثر ابراهیم رها
 چه قدر خوبیم ما اثر ابراهیم رها

ما مردم عین دسته گلیم. لااقل بخش اول این عبارت دو قسمتی را مطمئنم. رفتار ما، واکنش های ما، اطوار ما، برخوردهای ما … یکی از یکی بهتر. ما مردمانی زیبا، جادار، مطمئن هستیم که اعتماد به نفسمان یک جاهایی از آسمان را انشقاق داده است. حال من در این کتاب سعی کرده ام به زبانی که به هیچ جای هیچ کس مان برنخورد، رفتارهای اجتماعی و فراگیرمان را که تبعاتش صاف می رود توی … توی چشم خودمان مرور کنیم. اگر از دسته گل بودن خود، اطرافیان، فامیل، دوست، راننده ی خطی دور میدان یا سوپر مارکت محله تان به تنگ آمده اید (یا به هر چیز دیگه آمده اید) این کتاب را بخوانید.

***

این کتاب در 49 صفحه به وسیله انتشارات مروارید منتشر و 7500 تومان قیمت گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا