تاریخ ایران عصر پهلویتاریخ و اندیشه

دست های پشت پرده

معرفی کتاب جستارهایی درباره تئوری توطئه در ایران اثر یرواند آبراهامیان، احمد اشرف و محمدعلی همایون کاتوزیان

نویسنده

نغمه نیازی

تئوری توطئه یا توهم توطئه رویکردی افراطی و احساسی به تحولات در جامعه است که هر نوع تغییر یا دگرگونی را محصول دست های پشت پرده یا برنامه ای از پیش تعیین شده می داند. به عبارت دیگر جامعه صحنه ای است که بازیگران آن از سوی قدرت های خارجی تعیین شده اند و در مقابل همه ی عوامل عرصه ی سیاست، عروسک خیمه شب بازی و دست آموز بوده و صرفا به فرمان این نیروهای خارجی عمل می کنند و آنچه روی می دهد در واقع نمایشی در حال کارگردانی بوسیله ی بیگانگان است.

جستارهایی درباره تئوری توطئه در ایران
جستارهایی درباره تئوری توطئه در ایران

ساز و کار های دفاعی انسان را می توان از علل گرایش به تئوری توطئه دانست که تمایل دارد علت ضعف ها و کمبودهای خود را به دیگران نسبت دهد. در عرصه سیاسی و اجتماعی نیز قدرتمندان اغلب از این تئوری استقبال کرده و از آن برای توجیه ضعف های خود استفاده یا سواستفاده کرده و به همین بهانه راه نقد را بسته و با ایجاد نفرت از مخالفان مسیر را برای سرکوب ایشان هموار کرده اند. آنچه که انکار ناپذیر است مداخلات گوناگون قدرت ها در طی دوره های مختلف به طور مستقیم و غیر مستقیم در مسائل داخلی یک کشور است که خود این قدرت ها نیز به آن اذعان دارند اما رویکرد توطئه محور هیچ توجهی به عوامل زمینه ساز دگرگونی در داخل ندارد.

کتاب جستارهایی درباره تئوری توطئه در ایران با تکیه بر آرای سه تن از چهره های شناخته شده ی جامعه ی پژوهشی کشور، به ابعاد مختلف توهم توطئه می پردازد. در گفتار اول یرواند آبراهامیان پارانوید در فضای سیاسی ایران را مورد بررسی قرار می دهد. گفتار دوم بررسی تاریخی مفهوم توهم توطئه به قلم احمد اشرف را شامل می شود. در گفتار سوم محمدعلی همایون کاتوزیان، دیدگاه خلیل ملکی در باب تئوری توطئه به عنوان مخرب ترین مانع در برابر توسعه سیاسی و اجتماعی و سلب اعتماد در جامعه را مورد بررسی قرارداده است. این کتاب بوسیله ی یرواند آبراهامیان، احمد اشرف و محمدعلی همایون کاتوزیان به رشته تحریر در آمده است. کتاب جستارهایی درباره تئوری توطئه در ایران با گردآوری و ترجمه محمدابراهیم فتاحی در 192 صفحه بوسیله ی نشر نی منتشر شده است.

Save

برچسب ها
جشنواره" هنر برای همه"

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن