جامعهمسائل اجتماعی

کودکان کار؛ بی گناهان امروز، عصیانگران فردا

به مناسبت 12 ژوئن روز جهانی مبارزه بار کار کودکان

اگر می پسندید به اشتراک بگذارید

کودکان کار؛ بی گناهان امروز، عصیانگران فردا

12 ژوئن برابر با 23 خرداد سال روز جهانی مبارزه با کار کودکان است. روزی که از سوی سازمان بین المللی کار با هدف حساس سازی دولتمردان، کار فرمایان و جامعه برای جلوگیری و ریشه کنی کار کودکان، نام گذاری شده است. طبق تعریف سازمان جهانی کار، هر فعالیتی که از نظر ذهنی و جسمی برای کودکان خطرناک باشد و با گرفتن فرصت تحصیل از کودکان آن ها را مجبور به ترک تحصیل و یا تحصیل و کار به صورت همزمان کند، کار کودک نامیده می شود که در شکل حاد آن سبب جدایی کودک از خانواده شده و او را در معرض ابتلا به بیماری های خطرناک و سوء استفاده سود جویان قرار می دهد.

اما تبعات روحی و جسمی که کار در محیط های پر خطر وناامن برای این کودکان در پی دارد به مراتب از معیشت روزانه آن ها اسف بارتر است. این کودکان در محیط هایی خالی از محبت و عاطفه رشد می کنند  و همواره مورد تحقیر و سرزنش قرار می گیرند. به دلیل فعالیت در کار های طاقت فرسا و همچنین تنبیه کارفرمایان غالباً آسیب ها جسمی حادی را تحمل می کنند که حیات آن ها را تهدید می کند.

آزار جنسی و اعتیاد نیز از مهم ترین خطراتی است که امنیت این کودکان را همواره مورد تهدید قرار می دهد. این کودکان مجرم یا اسیر دست باند های مافیایی نیستند، آنان انسان هایی هستند همانند سایر افراد جامعه که برای غلبه آمدن بر مشکلات روزگار تن به دستفروشی، زباله گردی، تکدی گری یا کار در کارخانه ها و کارگاه ها داده اند. هر چه افراد جامعه نسبت به این کودکان بی تفاوت تر شوند حل این معضل سخت تر می شود. جامعه باید بداند که اگر این روند سرخوردگی و انزوای کودکان کار ادامه پیدا کند، در آینده ای نزدیک شاهد جمع کثیری از بزهکاران خواهد بود که سلامت جامعه را تهدید می کنند.

صد سال ره مسجد و میخانه بگیری         عمرت به هدر رفته اگر دست نگیری

بشنو از پیر خرابات تو این پند               هر دست که دادی به همان دست بگری

شیخ بهایی

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا