اقتصاد و کارآفرینی

گذر از هفت خان

درباره چالش هایی که زنان کارآفرین با آن روبه‌رو می‌شوند

خودت باش، به خاطر کسی که هستی، مطمئن باش … هرگز خودت را با عقیده یک مرد که یک رهبر چگونه باید باشد، تطبیق نده.”


هیلاری ژنگا، موسس و مدیر کارخانه تولیدی ترانکت
7 Challenges Women Entrepreneurs Face (and How to Overcome Them)
www.businessnewsdaily.com

زهرا ناگهی ترجمه و تلخیص: زهرا ناگهی

در حال حاضر بیش از 11 میلیون شرکت یا کسب و کار آمریکایی بوسیله زنان اداره می‌شود. براساس داده‌های سال 2017، در انجمن ملی صاحبان کسب و کار زنان، نزدیک به 9 میلیون نفر استخدام شده‌اند و 7/1 تریلیون دلار گردش مالی ایجاد شده است. اما این ارقام فقط بخشی از داستان را بیان می‌کنند. شرکت‌هایی که بوسیله زنان اداره می‌شوند هنوز در اقلیت هستند و مشکلاتی که زنان کارآفرین با آن مواجه می‌شوند بسیار گسترده و اغلب با مشکلات مردان کارآفرین متفاوت است. برای روشن کردن تعدادی از این تفاوت‌ها، اخبار روزانه کسب و کار[1] با مدیران زن، درباره چالش‌های مهمی که زنان کارآفرین با آن مواجه می‌شوند و چگونگی غلبه بر آن ها، مصاحبه کرده است.

 

  • بی اعتنایی به انتظارات اجتماعی

بیشتر کارفرمایان زن که در رویدادهای شبکه‌ سازی حضور دارند می‌توانند به این سناریو مرتبط باشند: به یک سمینار پرجمعیت می‌روید و می‌توانید تعداد زنانی که آمده‌اند را با انگشت‌های یک دست بشمارید. زمانی که زنان کارآفرین درباره تجارتی صحبت می‌کنند که اولویت آن با مدیران اجرایی مرد است، می‌تواند دلسرد کننده باشد. در چنین موقعیتی، زنان ممکن است احساس کنند که باید نگاهی کلیشه‌ای و مردانه نسبت به دنیای کسب و کار داشته باشند؛ رقابتی، تهاجمی و گاهی اوقات کاملا خشونت آمیز. اما مدیران موفق زن اعتقاد دارند که صداقت و خودباوری، کلید اصلی اجازه ندادن به انتظارات از پیش تعیین شده برای ایجاد تأثیر منفی روی شما است.

 

  • مقابله با دسترسی محدود به منابع مالی

بر اساس گزارشی از دانشگاه باب سون در سال 2014 که کمتر از 3 درصد از شرکت‌های مالی مدیران زن دارند. بونی کراتر، رئیس و مدیر اجرایی شرکت کامپیوتری فول سیرکل اینسایت[2] می گوید: «باید از طریق یک تیم عالی و برنامه تجاری، اعتماد به نفس خود را بسازید.» کراتر معتقد است “سرمایه‌گذاران معمولا به دنبال تجارت‌هایی هستند که ارزش سهام آن ها را به بیشتر از یک میلیارد دلار افزایش دهد.” او می افزاید: “به چگونگی انجام دادن آن فکر کنید.” اگر شما در پیدا کردن تیمی که بتواند یک کسب و کار را به خوبی اجرا کند، تخصصی دارید، سرمایه گذاران هم به چنین افرادی اطمینان دارند. [شما هم چنین] به یک بازار مناسب محصول احتیاج دارید.

فلنا هنسون، موسس گروه سرمایه‌گذاری زنان فرشته[3] و فضای کار اشتراکی هرا فاند و هرا هاب اظهار کرد: “راه دیگر برای غلبه بر این چالش، تلاش برای جذب تعداد بیشتری از زنان سرمایه گذار و مشارکت آن ها برای حمایت از یکدیگر است.” براساس گفته های هنسون، گروه‌هایی مثل گروه او، فقط به دنبال الهام دادن و تشویق سرمایه گذاران زن نیستند، بلکه به دنبال رشد و حمایت زنان کارآفرین دیگر از طریق تأمین سرمایه و کارگاه‌های استراتژیک نیز هستند.

گلوریا کلاب، مدیر اجرایی و موسس الیدا[4] و رایزن در برنامه فناوری یوکانن،[5] بیان کرد: “زنان خیلی محافظه کار هستند و در پیش‌بینی اغراق نمی‌کنند اما مردها اغلب اغراق می‌کنند.” کلاب توضیح داد که سرمایه‌داران که اغلب مرد هستند، فکر می‌کنند که کارآفرینان زن مشابه مردان عمل می‌کنند و تعداد خودشان را افزایش می‌دهند. بنابراین، آن ها تأمین سرمایه مالی را در سطح پایین‌تری از سطحی که درخواست شده بود، تقبل می‌کنند. زنان باید این پویایی را درک کنند و مطابق آن رهیافت خود را بدست آورند.

 

  • در تلاش برای جدی گرفته شدن

آلیسون گاترمن، مدیر اجرایی جلمر[6] می گوید: “به عنوان کارآفرین زن در یک صنعت که تحت تسلط مردان است، بدست آوردن احترام مثل یک مبارزه می‌ماند.” این موضوع به خصوص برای گاترمن سخت بود. کسی که با پیش فرض‌هایی مانند آلیسون به وسیله شهرت پدربزرگ و پدرش زندگی می‌کند، روبه‌رو شد. “من به شدت اشتیاق داشتم تا تمام تلاش خودم را انجام دهم تا به تنهایی بخاطر سخت کوش بودن و محترم بودن شهرت پیدا کنم. برای غلبه بر این چالش، باید یاد بگیرم تا اعتماد به نفس خودم را افزایش دهم و فکرهای منفی ذهن خود را شکست بدهم. نظرات منفی که در ذهن شما ساخته شده است، موجب توقف شما برای دسترسی به موفقیت می‌شود.” آلیسون گاترمن برای مبارزه با نظرات منفی، به گروه‌های مختلف زنان کارآفرین پیوست. این گروه‌ها مشاوران و همتایانی برای من مهیا می‌کنند که به من الهام می دهند. با بررسی توانایی‌ها و موفقیت‌هایم من را تحت تاثیر قرار می‌دهند و کمک می‌کنند تا با یادگیری از نظرات و تجربه‌های دیگران،  پیشرفت کنم.”

 

  • صاحب پیشرفت خود باشید

مولی مک دونالد، موسس و مدیر اجرایی سازمان موبایل لاکر[7] می گوید: “هنگامی که درباره شرکت صحبت می‌کنم… متوجه شدم که همیشه به جای کلمه «ما» از «من» استفاده می‌کنم. استفاده از ضمیر اول شخص برای صحبت درباره موفقیت‌ها این احساس را به من می‌دهد که دارم فخر می‌فروشم و نمی‌توانم این فکر را رها کنم که اگر شخصی متوجه شود، ارزش کاری که انجام می‌دهیم کم می‌شود. همان‌طور که کارم را گسترش می‌دادم، تلاش می‌کردم که صاحب کاری باشم که انجام داده‌ام.

به طور مشابه، شیلاندا دانون، موسس کار گروهی مجازی[8]، به زنان توصیه می‌کند که ارزش ایده‌های خلاقانه خود را شناسایی کنند. “به زنان دیگر پیشنهاد می‌کنم که دانش خود را به خوبی ارزش‌گذاری کنند.” شارون رولاند، کسی که به عنوان رئیس گانت[9] کار می‌کند، قبول دارد که اعتماد به نفس کلید موفقیت است، حتی زمانی که در برابر هیئت رئیسه‌ای که همگی مرد هستند، ایستاده‌اید. رولاند می گوید: “به توانایی‌هایم برای اداره کردن کار مطمئن هستم. من برای سوالاتی که می‌دانستم مطرح خواهند شد، آماده بودم.”

 

  • ایجاد یک شبکه حمایتی

داشتن یک شبکه حمایتی برای موفقیت کارآفرینان ضروری است، بنابراین جای تعجب نیست که 48 درصد از بنیان‌گذاران زن گزارش دادند که عدم دسترسی به مشاوران و رایزنان، رشد حرفه‌ای آن ها را محدود می‌کند. دانستن این مهم که کجا می‌توانید چنین حمایتی را پیدا کنید، همیشه آسان نیست. با این حال مواردی چون کنفرانس‌های برنده[10]، شبکه زنان و ژورنال‌های تجاری زنان[11] و بیز وُمن[12]– به خوبی جلسات و گروه‌های آنلاین که به صورت اختصاصی برای تجارت زنان ایجاد شده است، عمل می‌کنند.[13] هنگامی که حمایت‌کنندگان شبکه خودتان را پیدا کردید، از درخواست چیزی که واقعا از آن ها می‌خواهید نترسید. اغلب از آن ها درخواست کنید…. درباره چیزی که احتیاج دارید، واضح باشید. شما هیچ وقت نمی‌فهمید چه کسی ظرفیت کمک دارد. ادی سوآرتز، مدیر ارشد ریک هایر[14] می‌گوید: “اگر چیزی درخواست نکنید، چیزی بدست نمی‌آورید.”

رویداد همفکر
رویداد همفکر

 

 

  • ایجاد تعادل بین کار و زندگی خانوادگی

پدر و مادران کارآفرین مسئولیت دوگانه دارند؛ کارشان و خانواده‌شان. پیدا کردن راه‌کاری برای صرف کردن زمان برای هر دو مورد، کلید موفقیت برای بدست آوردن تعادل بین کار و زندگی است. برای “میشل گارت”، ارتباطات عمومی گارت، می گوید: “می‌دانستم که اگر به گروهی کار کردن ادامه بدهم، مجبور می‌شدم انتخاب‌های زیادی انجام بدهم که نمی‌خواستم چنین باشد. اما احتمالا کار کردن برای خودت آزادی بیشتر فراهم می کند تا برای شخص دیگری کار کردن.”

 

 

 

  • مقابله با ترس از شکست

شکست یک امکان خیلی واقعی در هر سفر تجاری است اما “کریستی پیل”، موسس و رئیس مدیا ماین فیلد[15]، به زنان توصیه کرد که اجازه ندهند حس عدم امنیت آن ها را از آرزو کردن دور نگه دارد. کریستی زنان را تشویق می‌کند تا در لحظه‌هایی که به خودشان شک دارند اقدام کنند از آن جهت که هر صاحب کسب و کاری با این لحظات روبه‌رو می‌شود و  قبل از شروع کارشان یا دست یافتن به موفقیتی بزرگ، انتظار عالی بودن را ندارند. بنا به گفته‌های اسوارتز،  شکست نباید به عنوان موردی منفی یا توجیهی برای رها کردن هدف‌هایتان دیده شود. “جاده‌ی موفقیت با از دست دادن‌ها، رویدادهای ناگوار و اشتباهات هموار می‌شود، اما تا زمانی که بینش مقصد نهایی خودتان را از دست ندادید، می‌تواند شما را به مقصد نهایی خودتان هدایت کند.”

سوارتز معتقد است: ایستادگی کنید، تمام بازخوردها را قبول کنید، صداهای منفی و افراد منفی باف را فیلتر کنید، از اشتباهات خود یاد بگیرید و سعی کنید دوباره آن ها را انجام ندهید. اما هر کاری که انجام می‌دهید، تسلیم نشوید.

 

پانویس ها


[1]-Business News Daily

[2]– Full Circle Insights

[3]– Female angle

[4]– Elidah

[5] -UConn’s Technology

[6]-Jelmar

[7] Mobile Locker Co.

[8]-Virtual Work Team

[9]-Gannett/USA TODAY NETWORK

[10] -WIN Conferences

[11]– EWomen Network

[12]– Bizwomen

[13]– در کشورمان رویدادهایی چون همفکر برای شبکه سازی برگزار می شود.   www.hamfekr.net

[14]– reacHIRE

[15]-Media Minefield

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن