جامعهمسایل اجتماعی

گرد یاس

درباره ی فضای یاس و ناامیدی در کشور

بزرگترین روز در زندگی شما و من وقتی است که مسئولیت کامل نگرش خود را قبول کنیم. آن روزی است که ما واقعا بالغ می شویم.

جان کالوین مکسول

نویسنده آمریکایی

 [author title=”نویسنده” image=”https://www.sarandmonthly.com/wp-content/uploads/2018/03/سپهر-ساغری.jpg”]سپهر ساغری[/author]

 قتل، جنایت، دزدی، نوسانانت ارزی، تحریم، حقوق زنان و بسیاری موضوعات دیگر حرف یومیه نشریات داخل و خارج کشور است که عموما جز گرد یاس پاشیدن ثمره ی دیگری ندارند. شاید این مهم مطرح شود که رسانه رسالتی جز بیان آنچه در جامعه می گذرد ندارد. راقم این سطور می پذیرد اما می پرسد آیا همه ی اخبار کشور بد و ناخوشایند است؟

در این کشور حدودا 84 میلیون نفری، هیچ اتفاق مثبتی رخ نمی دهد که شایسته انعکاس در رسانه ها باشد؟ به عنوان نمونه چه تعداد از هموطنان با گلاب زهرا[1] به عنوان یک کارآفرینی اجتماعی، مدرسه سازی بنیاد مصلی نژاد[2]، نقش آفرینی بنیاد جمیلی[3] در توسعه اکوسیستم کارآفرینی، زنجیره امید[4] و یا حتی فعالیت های اجتماعی چون آوای ماندگار دروازه غار[5] آشنا هستند؟

چه اتفاقی افتاده است که بد گفتن یا گله کردن در اینستاگرام و تلگرام به روشنفکری تفسیر می شود؟ وقت آن نرسیده از خود بپرسیم ثمره این همه حرف چه بوده است؟ از میان ما شهروندان این کشور، چه تعداد با مفهوم توسعه یا تاریخ و روند آن آشنایی داریم؟ چه تعداد با علم و اطلاع از شرایط حاک بر کشور، آستین بالازده و با خود گفتیم: به زعم خویش گامی برای بهبود شرایط برمی دارم؟

 

می توانیم اگر بخواهیم

بیراه نیست بگوییم در میان دو موج متفاوت سرگردانیم. در خارج از کشور عموما هر چه از کمی ها و کاستی ها است مخابره می شود و در داخل بویژه از سوی رسانه های رسمی، عموما موفقیت ها و دستآوردها مطرح می شود. در این شرایط تکلیف چیست؟ آیا می توان پذیرفت شرایط کشور تماما به سیاهی آن چیزی است که از خارج گفته می شود و یا سپیدی که از داخل القا می گردد؟

باید پرسید اتخاذ رویکرد سیاسی نسبت به حوادث و اخبار کشور جز تزریق استیصال و درماندگی چه سودی به همراه داشته است؟ جز هر چه بیشتر سرخورده کردن بدنه جامعه ای که به دلایل مختلف از فساد در داخل و تحریم ها از خارج روزگار می گذراند، دستآوردی داشته است؟

بر همین منوال رسانه های رسمی نیز عموما تلاش می کنند تا دستآوردها را بزرگ تر و کاستی ها را کوچک تر جلوه دهند. اگر رویکرد نخست عامل درماندگی و سرخوردگی باشد رویکرد دوم موجب از بین رفتن اعتماد و نهایتا انفعال اجتماعی خواهد بود. با این حال اگر در مقام یک ناظر سوم به شرایط کشور بنگریم به گزینه سومی می رسیم.

نه رویکرد نخست که آشکار اهداف سیاسی را دنبال می کند عامل تغییر مثبت در کشور خواهد بود و نه مشی رسانه های رسمی، بدنه جامعه را با خود همراه خواهد کرد. چاره ای جز بیان نیک و بد شرایط کشور و طرح آن با مردم نیست. در حقیقت برای عبور از شرایط کنونی می بایست به بررسی تجارب دیگر ملل دنیا نظیر آلمان و ژاپن بیشتر توجه کنیم.

به بیانی دیگر مطالعه تاریخ توسعه یکی از مهم ترین عوامل برون رفت از بن بست روزمرگی کنونی است. چندان اغراق نیست بگوییم بخش اعظم بدنه ی جامعه ی ایران هیچ گونه شناختی نسبت به تاریخ کشور و یا دیگر نقاط دنیا ندارد. خروجی چنین سطحی از فقر اطلاعاتی، ارزیابی های شتاب زده ای است که  در عبارت مشهور “این کشور درست شدنی نیست” رخ می نماید.

به بیانی دیگر بررسی تاریخ و در حقیقت تجربه زیستی کشور خودمان و ملل توسعه یافته ای چون آلمان و ژاپن، مسیر و نگرش سومی است که مغفول مانده است؛ راهی به غیر از درماندگی، پرگویی و فیگور روشنفکری گرفتن و البته شرایط را مطلوب و ایده آل نشان دادن! راه سوم راه رویارویی با واقعیات و تلاش برای بهبود است.

اکثر ملل دنیا تجربه تقریبا مشترکی از فقر، فساد، استبداد، نابرابری جنسیتی، بحران محیط زیستی و … داشته اند و البته هنوز هم دارند، اما آنچه ایشان را از یکدیگر متمایز می کند  اتخاذ رویکرد علمی و مسئولانه نسبت به مسایل اجتماعی است. در یک جامعه، فقر را با تقدیر و سرنوشت توجیه می کنند و در جامعه دیگری تلاش برای رفع محدودیت و محرومیت ها را ارزش می دانند.

در یک فرهنگ هر آن چه رخ می دهد را به دست های پشت پرده و عوامل بیگانه نسبت می دهند و در یک فرهنگ مسئولیت سرنوشت خود را شخصا به عهده می گیرند. در یک کشور توسعه نیافته حرف بر عمل تقدم دارد. در مقابل در یک کشور توسعه یافته عمل بر حرف ارجحیت دارد. این تفاوت در رویکردها تفاوتی عظیمی بین ملل دنیا ایجاد کرده است. اگر به واقع به دنبال تغییر شرایط هستیم چاره ای جز مطالعه ی تجربه ملل دیگر و مدل کردن آن برای کشور خود و ورود به وادی عمل نداریم.

پانویس ها


[1]– برای اطلاعات بیشتر بنگرید به  www.zahrarosewaterco.com

[2]– برای اطلاعات بیشتر بنگرید به  www.mossalanejad.com

[3]– برای اطلاعات بیشتر بنگرید به  www. jamilicharity.com

[4]– برای اطلاعات بیشتر بنگرید به  www.zanjirehomid.com

[5]– برای اطلاعات بیشتر بنگرید به  www.avayemandegar.com

هاست و دامنه ایران سرور

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا