اقتصاد و کارآفرینی

پخش زنده با پریسکوپ

گفتگو با کیوان بیک‌پور بنیانگذار استارتاپ پریسکوپ

زهرا طلایی
مترجم:
زهرا طلایی

اگر می پسندید به اشتراک بگذارید

نرم افزارهای متعددی به منظور پخش زنده به بازار ارایه شده اند با این حال یکی از موفق ترین این موارد پریسکوپ است که بوسیله کیوان بیک پور راه اندازی شده است
www.pscp.tv

پریسکوپ به‌عنوان برنامه‌ای برای کمک به افزایش جذابیت توئیتر معرفی شد که انتشار آن نیز با سروصدای زیادی همراه بود. ویژگی پخش زنده تا چند سال قبل مفهوم خاصی نداشت و امکان‌ناپذیر به نظر می رسید اما اکنون همه‌ ناشران بابت وجود چنین ویژگی بسیار راضی هستند.

در فستیوال جنوب از جنوب غربی[1] که در تگزاس برگزار شد، برنامه‌های “میرکت” و “پریسکوپ” به‌طور غیرمنتظره‌ای معرفی شدند که انقلابی در دنیای دیجیتال پدید آوردند و شاید به جرات دنیای رسانه را برای همیشه دگرگون کردند.

میرکت با شکست مواجه شد و کنار رفت اما پریسکوپ همچنان در حوزه پخش زنده، در بازار رقابتی دنیای دیجیتال و رسانه به پشت‌گرمی توئیتر حضور دارد. ایده این برنامه به این شکل است که باید گوشی خود را بچرخانید و فیلمی را برای کل دنیا پخش‌کنید.[2]

 

پریسکوپ استارتاپ پخش زنده

قابل تامل است که فیس‌بوک پس از موفقیت پریسکوپ، تصمیم گرفت بخش زیادی از منابع خود را صرف پیاده سازی پخش زنده کند. بیک پور اما در این مورد نگرانی ندارد. او در این باره می گوید:

نکته جالب درباره ذهنیت ما هنگام شروع طراحی برنامه این بود که پریسکوپ را به‌ عنوان اولین ابزار پخش زنده در نظر نگرفتیم. برنامه‌های زیادی قبل از پریسکوپ استفاده می‌شدند و بعد از پریسکوپ هم برنامه‌های زیادی برای پخش زنده ارایه شدند. واقعیت این است که کاربران ابزار مورد نظر را بر اساس رویکرد آن انتخاب می‌کنند و همین قابل توجه است.”

به طرز جالبی، فیس‌بوک هنگام پخش زنده امکاناتی مانند لایک و کامنت هم‌زمان را در اختیار افراد قرار داده، درست مانند کاری که پریسکوپ از قبل می‌کرد. همان‌طور که اقدامات فیس‌بوک نشان می‌دهد ابزارهای مختلف می‌تواند به ‌سرعت در بازار پخش زنده، دیده شود.

کمپانی‌های مختلف در حوزه رسانه در تلاش هستند تا در این حوزه برتر باشند. جذابیت اولیه این پدیده ممکن است ناشی از این واقعیت باشد که همه‌ افراد می‌توانند از آن استفاده کنند و لذت ببرند. بیک پور بیان کرده نگران تسلط و برتری رسانه‌ها نیست. او اضافه می کند:

در هنگام طراحی چشم‌انداز محصول، آگاهانه زمان زیادی صرف کردیم تا مطمئن شویم پریسکوپ همان ابزاری است که شما بتوانید جهان را از دید افراد ببینید. رسانه‌ها و ناشران نیز در پریسکوپ مهم هستند. اغلب اوقات آن‌ها محتوای مهمی را تولید می‌کنند که ما از آن‌ها استفاده می‌کنیم.

از نظر بیک پور هدف پریسکوپ مانند توئیتر، ایجاد فضایی برای شنیدن شدن افراد معمولی است.”ما به طیف گسترده موضوعاتی که شما انتخاب می‌کنید، علاقه داریم؛ مانند فیلم اولین قدم‌های کودکتان یا پخش زنده مسابقات ویمبلدون در سراسر جهان.”

بیک پور می‌گوید به‌زودی تغییراتی رخ می‌دهد که امکان استفاده از این برنامه به اشکال تازه‌تر را می‌دهد، دسترسی به پریسکوپ را افزایش می‌دهد و در عین‌حال استفاده از آن نیز راحت‌تر می‌شود. این تغییرات شامل زمان‌بندی جدید برای امکان مشاهده فیلم‌ در پریسکوپ است.

استارتاپ پریسکوپ
استارتاپ پریسکوپ

پیش از این، فیلم‌ها تنها 24 ساعت باقی می‌ماندند اما حالا برای همیشه در دسترس هستند تا راحت‌تر و بیشتر در اینترنت دیده شوند. تغییر مهم دیگر افزودن امکان پیاده‌سازی و نمایش برنامه به‌صورت استریم است. فیس‌بوک در حال حاضر این امکان را می‌دهد اما پریسکوپ و حتی توئیتر هم از این امکان برخوردار نیستند.

فیلم‌ها قابلیت پیاده‌سازی روی وب‌سایت دیگر را ندارند بنابراین قابلیت دستیابی به آن‌ها تنها از طریق همان برنامه یا لینک فیلم در آن برنامه، ممکن است. همه‌ این ویژگی‌ها به‌زودی در دسترس خواهند بود. با این حال برخی از این ویژگی ها از امکانات موجود در فیس‌بوک عقب تر هستند و برخی از امکانات فیس‌بوک بهترند.

در حال حاضر فیس‌بوک با اختلاف قدرتمندترین شرکت حوزه رسانه و پخش در جهان است. با این‌حال بیک پور از این مسئله هم نگرانی ندارد. او معتقد است: ما به محصول خود اطمینان داریم و این موضوع تا الان پریسکوپ را به جلو پیش برده است. تمرکزمان مانند قبل بر ایجاد محصولی است که محبوب باشد.

 

پانویس ها


[1]-South by Southwest festival (SXSW)

[2]– متن پیش رو ترجمه و تلخیصی است از گفتگو با کیوان بیک پور موسس استارتاپ پریسکوپ

PERISCOPE INTERVIEW: FOUNDER KAYVON BEYKPOUR ON HELPING CREATE THE LIVESTREAMING PHENOMENON   www.independent.co.uk

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا