اقتصاد و کارآفرینی

برخورد دو نسل

درباره تعارض بین نسلی در محیط کار

فاطمه احمدی
نویسنده:
فاطمه احمدی

اگر می پسندید به اشتراک بگذارید

مرکز سینتیک نسلی[1] مسئله نسل را این چنین تعریف می‌کند:

“… گروهی از افراد که در یک زمان و مکان متولد شده، خصوصیات، ترجیحات و ارزش‌های مشابهی را در طول زندگی از خود نشان می‌دهند.”[2] با این تعریف، مولفه “زمان” نکته مهمی در این دسته بندی است که دوره‌ای حدود سی سال را دربر می‌گیرد. زیرا معمول است در طی این دوران، کودکانی به دنیا بیایند، بزرگ شوند و با تشکیل خانواده از خود فرزندانی به جا بگذارند. این موارد ما را به این دسته‌بندی سوق می‌دهد:

 

نسل بزرگان[3]

متولدین ۱۹۱۰ تا ۱۹۲۵ میلادی (۱۲۸۹ تا ۱۳۰۳ خورشیدی) متولدین دوران جنگ جهانی اول، که به گفته تام بروکاو[4] برای خودخواهی جنگ نکرده اند بلکه دلایل ملی و دفاع از مردم را در نظر داشتند. آن ها بعد از جنگ نیز به بازسازی کشورشان فکر می‌کردند. این دوران در کشور ما هم‌زمان بود با آخرین سال‎های سلسله قاجار و به قدرت رسیدن رضاخان.

 

نسل خاموش[5]

متولدین ۱۹۲۵ تا ۱۹۴۵ میلادی (۱۳۰۴تا ۱۳۲۴ خورشیدی) که در بحبوحه جنگ جهانی دوم و بحران اقتصادی به دنیا آمدند. آن‌ها مجبور بودند برای داشتن زندگی بهتر، پرتلاش، منظم، صرفه‌جو، محتاط و محافظه کار بوده و برای بر هم نخوردن آرامش نسبی‌شان، تغییر و ریسک را کنار بگذارند. این افراد را نسل خاموش می‌نامند زیرا همیشه مطیع بوده و اطاعت از دستورات را دلیل بر آرامش می‌دانستند. این دوران در کشور ما مصادف با حکومت پهلوی (رضا شاه و پسرش) دسته‌بندی می‌شود.

 

نسل انفجار جمعیت[6]

متولدین ۱۹۴۶ تا ۱۹۶۳ میلادی (۱۳۲۴ تا ۱۳۴۲ خورشیدی) که به دلیل افزایش جمعیت پس از جنگ جهانی دوم، به این نام خوانده می‌شوند. تقریبا تعداد زیادی از افراد ثروتمند دنیای حاضر، مردمان این نسل هستند که اوضاع نابسامان بعد از جنگ به آن ها یاد داده بود تا برای خودسازی و بهبود شرایط زندگی‌شان بیشترین تلاش ممکن را در پیش بگیرند. برای نمونه استیو جابز و بیل گیتس افراد شاخص این نسل هستند. آن ها می دانند که ریسک‌پذیری، کارآفرینی و خلق کسب‌وکارهای جدید، بهترین روش ادامه حیات است.

 

نسل ایکس X

متولدین ۱۹۶۳ تا ۱۹۸۰ میلادی (۱۳۴۲ تا ۱۳۵۸ خورشیدی) که بزرگترین اتفاقات سیاسی جهان (شکستن دیوار برلین و پایان یافتن جنگ سرد و انقلاب‌های مردمی) را به چشم دیده‌اند. تغییر برای آن ها چیز عجیبی نیست و به حضور در محیط‌های پر استرس عادت کرده‌اند.  آن ها همواره سخت کار کرده اند تا تناسب لازم میان کار و زندگی را فراهم کنند.

نسل اینترنت
نسل اینترنت

نسل Y

متولدین ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۰ میلادی (۱۳۵۸ تا ۱۳۷۸ خورشیدی) که با نام نسل هزاره‌ها[7] نیز شناخته می‌شوند. این افراد (که در ایران متولدین بعد از انقلاب اسلامی را شامل می‌شود) با فناوری های جدید بزرگ شده اند. فضای مجازی و دسترسی آسان به اخبار و اتفاقات جهان آن ها را به “سرعت” علاقه‌مند کرده است از این رو حوصله انجام کارهای طولانی مدت را ندارند.

 

نسل Z

متولدین سال ۲۰۰۰ میلادی تا امروز (۱۳۷۸ خورشیدی تا کنون) که در کشور ما با عنوان‌ دهه هشتادی یا دهه نودی شناخته می‌شوند. در حالی که نمی توان به طور کامل درباره شخصیت این نسل صحبت کرد، اما شاهد هستیم که آن ها به طور گسترده‌ای در فضای مجازی، موبایل‌ها، تبلت‌ها و موضوعات جدید غرق هستند.[8]

 

تأثیر تفاوت نسلی در محیط کار

با توجه به دسته‌بندی بالا، حضور سه نسل “انفجار جمعیت”، “نسل X” و “نسل Y” در محیط کار مشهود است. این به معنای همزیستی افرادی است که در سه برهه متفاوت از زمان در مکان‌های واحد به دنیا آمده و هر کدام در پی خواسته‌های خود، پیش می‌روند. در چند سال گذشته، کنستانس پترسون، دکترای روانشناسی و از مدیران مدرسه K-12، نگرانی خود را درباره اخلاق کار و تعارضات میان افراد به طرق مختلفی بیان داشته است. او که مدیر آموزش کنسرسیوم کارآموزی روانشناسی مدرسه است، این باور را با دیگران به اشتراک می‌گذارد که:

“هر نسلی تحت تأثیر رویدادهای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی دوره خود قرار دارد – از رکود بزرگ تا حقوق مدنی و جنبش‌های زنان تا ظهور تلویزیون و فنآوری‌های پیشرفته رایانه‌ای – بنابراین نتیجه می‌گیریم که بستر نسلی نیز ممکن است بر نحوه کار افراد تأثیر بگذارد.”

اختلافات نسلی گاهی ممکن است باعث درگیری در محل کار، به ویژه در میان افراد یک تیم شود. به عنوان مثال، بومرها یا نسل انفجار جمعیت باور دارند که نسل X بیش از حد بی تاب است و مایل به کنار گذاشتن استراتژی‌هایی دارد که بارها بوسیله آن ها آزمایش شده و کارآمد بودن خود را نشان داده‌اند. در حالی که نسل X بر این باورند که بومرها سعی می‌کنند با نصیحت با دیگران سخن گفته و علاقه‌ای به انعطاف پذیری یا تغییر ندارند.[9] اجازه دهید این واقعیت را بپذیریم که تغییر کردن کار سختی است. اما زندگی (و البته کار) با انسان‌ها در وضعیتی که نمی‌خواهند خود را تغییر دهند، به مراتب سخت‌تر است. در جامعه ما هنوز مدیرانی هستند که علاقه‌ای به پیشرفت با روش‌های جدید نداشته و حتی مانع پیشرفت دیگران نیز هستند.

تفاوت نسل ها
تفاوت نسل ها

اسکرام یا دواپس پاسخی به چالش های دنیای جدید

در نظر گرفتن خواسته‌های همکاران، نشان احترامی است که برای آن ها قائل هستیم. برای نمونه ساعات کاری انعطاف پذیر، کارگاه‌های آموزشی و تشویق افراد به پیشرفت، می‌تواند گزینه‌های مناسبی برای تعامل میان مدیران نسل قبل با همکاران نسل بعد خودشان را به همراه داشته باشد. از طرف دیگر نوع نگاه سلسله مراتبی در دو نسل متفاوت است. نسل بومر، رئیس را نفر اول یک سازمان می‌دانست که باید از او تبعیت کرد در صورتی که نسل X و Y علاقه‌مند به کار با مربی‌ها، مشاوران و منتور‌ها هستند تا در حین انجام یک فعالیت، مهارت یا دانش جدید را نیز به دست آورند.

از همین روست که در چند سال گذشته، مانیفست‌های جدید برای مدیریت پروژه‌های کاری (برای نمونه مانیفست چابک) تدوین شده است و روش‌هایی مانند اسکرام یا دواپس[10] پا به عرصه مدیریت گذاشته‌اند تا تعامل میان افراد در محیط کار را به نحو مناسبی، تعدیل بخشند. شکی نیست که همسو نبودن با جریانات روز دنیا، چیزی جز در یک سطح ماندن و درجا زدن را به بار نخواهد آورد. این مهم تاثیر قابل توجه تیم مدیریت منابع انسانی را مطرح می کند.

شناخت روش‌های مختلف تعامل، مذاکره و مدیریت تعارضات بین فردی، از جمله مهارت‌هایی هستند که برای موفقیت در مدیریت استرس محیط کار، ضروری خواهند بود. در نهایت، تفاوت بین نسل‌ها در محل کار برای افراد مضر، پراسترس، دلسردکننده، موجب ناامیدی، سردشدن روابط بین افراد، کاهش احساس تعلق، کاهش پیوند عاطفی بین افراد، نبود انسجام و یکپارچگی بین افراد و نزاع بین آن ها خواهد شد.[11] از این رو شناخت تفاوت‌ها و شباهت‌های بین افراد از نسل‌های مختلف ضرورتی انکارناپذیر است. به بیانی روشن تر کارکنان برای ارائه خدمات بیشتر و مدیران برای بهبود عملکرد سازمان به شناخت بهتر تفاوت‌ها و شباهت‌های بین نسل‌ها نیاز دارند.

 

منابع

www.managementhelp.org  Understand Generational Differences: Guidelines and Resources

www.purdueglobal.edu  From the baby boomer to the post-millennial generations: 50 years of change

www.iberdrola.com  Generational Differences in the Workplace

قمی، مراد مسافری و همکاران (1395) شناسایی گوناگونی ارزش‎های کاری مبتنی بر تفاوت نسل‎ها در محل‎کار، دوره 8، شماره 16، صص 163_188

پانویس ها

[1]– The Center for Generational Kinetics

[2]-Understand Generational Differences: Guidelines and Resources. By: Carter McNamara, MBA, PhD

[3]– Greatest Generations

[4]– Tom Brokaw نویسنده و روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی

[5]– Silent Generation

[6]– Baby Boomers

[7]– Millennium

[8]– From the baby boomer to the post-millennial generations. www.iberdrola.com/talent/generation-x-y-z

[9] -Generational Differences in the Workplace. www.purdueglobal.edu/education-partnerships/generational-workforce-differences-infographic

[10]– تقاضای دواپس www.scrumschool.ir

[11]– قمی، مراد مسافری و همکاران (1395) شناسایی گوناگونی ارزش‎های کاری مبتنی بر تفاوت نسل‎ها در محل‎کار

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا