اقتصاد و کارآفرینی

صنعتی شدن و نیازهای غذایی

درباره جهان صنعتی و چالش تهیه وعده های غذایی (قسمت دوم)

زهرا طلایی
نویسنده:
زهرا طلایی

اگر می پسندید به اشتراک بگذارید

امروزه شاغل بودن زنان، یکی از مسائلی است که در اجتماع مطرح است و زنان به علل گوناگون به کار روی می‌آورند و حتی مجبورند علاوه بر مسئولیت‌های خود در خانه و تربیت فرزندان، مسئولیت‌های اجتماعی را نیز بپذیرند. در اینجاست که ما با قشری به عنوان «زنان شاغل» روبه‌رو می‌شویم. افرادی که در دو سمت جامعه و خانواده تلاش می‌کنند. با این حال پذیرش این تغییر چه از سوی مردان و بعضا از سوی برخی زنان چندان ساده نیست و آن را برابر با تضعیف نقش های سنتی زنان چون آشپزی می دانند
www.borna.news اشتغال زنان یکی از محورهای مهم توسعه در جامعه

شاید در نگاه اول صحبت از تهیه وعده های غذایی کمی عجیب برسد با این حال نمی توان منکر تاثیر آن بر روابط بین اعضای خانواده شد. بویژه آنکه زنان در تلاش برای غلبه بر مشکلات عدیده خود به کار و استقلال مالی و طبعا سیاسی آن می اندیشند. پیامد آن اختلاف بین نگاه سنتی و متجددی است که در یک ظرف نمی گنجند. با این حال شرایط زندگی در دنیای مدرن به گونه ای است که نیازهای غذایی را بیشتر از گذشته کرده است. نیازی هایی که محدود به سه وعده غذایی شهروندان نمی شود. بلکه ورزشکار بودن، ابتلا به برخی از بیماری یا برخورداری از شرایط خاص و همچنین نگهداری از حیوانات از مهم ترین این چالش ها است. با این توضیح در قسمت دوم “صنعتی شدن و نیازهای غذایی”، راه حل های دنیای مدرن را بررسی می کنیم.[1]


Pete’s Paleo بهترین سرویس سفارش غذا برای رژیم پائولو[2]

یکی از راه‌های راحت برای دسترسی به غذای بهداشتی، استفاده از سرویس سفارش غذایی مخصوص رژیم پائولو است. این سرویس، منوی متنوعی از غذاهای طبیعی رژیم پائولو دارد. هر وعده بسیار تازه و خوشمزه است و از مواد اولیه موجود در هر فصل در اکثر غذاها استفاده می‌کند. در این منو غذاهای چون استیک دامن[3] با کلم‌پیچ، موسیر و سیب‌زمینی فینگرلینگ یا مرغ چیلی و برنج سیاه دیده می شود.

 

Real Eats بهترین سرویس سفارش غذا برای افراد با سلایق غذایی متفاوت[4]

این سرویس به‌راحتی امکان دسترسی به انواع غذاهای تازه و خوشمزه را در اختیار شما می‌گذارد. هر وعده غذایی در بسته‌بندی خلا قرار گرفته و برای استفاده تنها کافی است به روش کیسه پزی[5] بجوشانید یا برای آماده شدن سریع‌تر می‌توانید از بسته خارج کرده و در ماکروفر گرم کنید. کیسه‌های غذایی استفاده شده کاملا بهداشتی و فاقد بیسفنول ای است. با بررسی منوی غذایی، حداقل دوازده نوع غذا برای وعده‌های ناهار و شام پیشنهاد شده است؛ سه غذای پیشنهاد سرآشپز و نه غذای متناسب با هر فصل. با انتخاب انواع صبحانه مغذی و مقوی مانند اوت میل بلوبری همراه با شیره افرا یا خوراک هاش سرخ شده (که میان وعده‌ای عالی بین صبحانه و نهار محسوب می‌شود)، لیست غذاهای سفارش خود را تکمیل کنید. می‌توانید مواد پروتئینی و مخلفات همراه غذا را به‌تنهایی سفارش دهید تا خودتان وعده‌های غذایی را آماده کنید. نکته‌ منحصربه‌فردی که درباره‌ این سرویس وجود دارد، ارائه انواع مختلفی از مخلفات غذایی مانند اسموتی ها، ساندویچ‌ها، پنیر، هوموس و سایر مواد دیگر است. این سرویس به تنوع و کیفیت مواد غذایی توجه زیادی کرده و مواد غذایی موردنظر شما برای صبحانه، ناهار و شام را ارائه می‌دهد.


Magic Kitchen بهترین سرویس سفارش غذا برای سالمندان[6]

برای سالمندان پایبندی رژیم غذایی ممکن است سخت باشد و گاهی آشپزی برای یک یا دو نفر ممکن و کارآمد نیست. اگرچه این سرویس صرفا مخصوص غذاهای آماده سالمندان نیست، غذاهای آماده‌ای را ارائه می‌کند که برای سالمندان مفید است. از جمله غذاهای کم سدیم که بوسیله متخصص تغذیه و با در نظرگرفتن نیازهای غذایی سالمندان، آماده شده است. هنگام بررسی منو تنها انتظار غذاهای ساده و بدون نمک و ادویه را نداشته باشید. غذاهایی مانند بیف بوگونیون، مرغ آنچیلادا و پنیر با سس توماتیلو باعث تنوع در این منو می‌شود. امکان سفارش صبحانه و انتخاب دسرهای شیرین نیز وجود دارد. علاوه بر غذاهای مخصوص سالمندان، این سرویس غذاهایی مخصوص افراد دیابتی، غذاهای مخصوص بیماران کلیوی، غذاهای کم کالری و غذاهای بدون گلوتن را نیز در منو ارائه می‌دهد.

 

BistroMD بهترین سرویس سفارش غذای رژیمی[7]

برنامه‌ریزی انتخاب وعده‌های غذایی راهی آسان برای شروع رژیم کاهش وزن است. لیست غذاهای این سرویس بوسیله متخصص تغذیه به‌گونه‌ای طراحی شده که به شما در فرایند کاهش وزن کمک کند و ویژگی‌های بدون گلوتن بودن، مفید بودن برای قلب و افراد دیابتی را نیز داشته باشد. برنامه غذایی برای خانم‌های که در سنین یائسگی هستند نیز وجود دارد که غذاهای مناسب رژیم این افراد را ارائه می‌دهد. به‌طورکلی، هر هفته بیش از صد و پانزده دستور غذایی وجود دارد که به شما در ادامه دادن رژیم غذاییتان کمک می‌کند، بدون اینکه از این مسیر خسته شوید.


 
The Good Kitchen بهترین سرویس سفارش غذا مخصوص خانواده‌ها[8]

این سرویس با تاکید بر استفاده از مواد اولیه‌ای که مستقیما از مزارع خریداری می‌شود، با هدف حفظ محیط‌زیست و سلامت راه اندازی شده است. با نگاهی کلی به منوی این سرویس، وعده‌های غذایی خوشمزه‌ای از جمله خوراک بال مرغ با طعم چیلی و لیمو، ساندویچ اسلوپی جو و سیب‌زمینی کبابی و سبزیجات بلافاصله موردتوجه قرار می‌گیرد که افراد بدغذای خانواده را نیز راضی می‌کند. با این‌حال، بیشتر وعده‌های غذایی منطبق با رژیم پائولو هستند.

Epicured بهترین سرویس سفارش غذای بدون گلوتن[9]

بسیاری از سرویس‌های سفارش غذای آنلاین، غذاهای بدون گلوتن نیز ارائه می‌کنند اما Epicured به طور خاص این نوع غذاها را ارائه می‌دهد. تمام غذاهای منو بدون گلوتن، با میزان کمی FODMAPS[10] است و حتی منوی غذایی مخصوص افراد با حساسیت گوارشی بالا نیز وجود دارد. Epicured بهترین سرویس سفارش غذا مخصوص افراد مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر، بیماری کرون، کولیت یا حساسیت سلیاک و غیر سلیاک (حساسیت به گلوتن) است. اگرچه شرایط ذکرشده امکان دسترسی به غذاهای آماده را محدود می‌کند، این سرویس به شما کمک می‌کند به راحتی غذاهای آماده مخصوص رژیم غذایی خود را سفارش بدهید. در مورد طعم غذاها نیز نگران نباشید زیرا آشپزهای برگزیده میشلن[11] غذاها را هر هفته آماده می‌کنند.


Fresh n’ Lean بهترین سرویس سفارش غذای تازه[12]

درحالی‌که بسیاری از سرویس‌ها، غذا را به ‌صورت منجمد تحویل می‌دهند، این سرویس برای حفظ طعم و بافت، تنها غذاهای تازه را تحویل می‌دهد. مواد اولیه غذاها ارگانیک، غیرتراریخته و بدون مواد نگه‌دارنده هستند. هر سینی غذا در بسته‌بندی خلا قرارگرفته و به مدت هفت تا ده روز در یخچال قابل نگهداری است. اگرچه شما با فریز کردن می‌توانید آن‌ها را به مدت شش تا هشت هفته نگهداری کنید. این سرویس انواع برنامه سفارش غذایی را متناسب با رژیم غذایی شما ارائه می‌کند، از جمله غذاهای رژیم کتوژنیک، رژیم وگان (یا رژیم وگان با میزان پایین کربوهیدرات)، رژیم پائولو و غذاهای پروتئینی. شما می‌توانید هر زمانی برنامه‌ غذایی خود را تغییر دهید یا اشتراکتان را لغو کنید. یکی از نکات مثبتی که در این سرویس وجود دارد، امکان حذف حداکثر سه ماده اولیه، به‌خاطر طعم یا حساسیت غذایی، از غذا است. امکان حذف رایج‌ترین مواد آلرژیک از غذاها نیز وجود دارد.

 

Trifecta بهترین سرویس سفارش غذا مخصوص ورزشکاران[13]

ورزشکاران رژیم غذایی و میزان کالری مخصوصی نیاز دارند که ممکن است بوسیله سرویس‌های رژیم غذایی معمول رعایت نشود. اگر غذایی که بعد از ورزش می‌خورید احساس گرسنگی شما را رفع نمی‌کند، Trifecta را بررسی کنید.
این سرویس شامل برنامه های غذایی‌ زیر است: رژیم غذایی کتوژنیک، رژیم غذایی سالم، رژیم گیاه‌خواری و پائولو. مواد غذایی به‌صورت پخته و مرینت شده به شما تحویل داده می‌شود اما خود شما باید با استفاده از آن‌ها ترکیب غذایی مورد علاقه تان را آماده کنید مانند استیک دامن، گوشت آهو یا ماهی کاد همراه با مارچوبه و کینوآ.

 

Nom Nom بهترین سرویس سفارش غذا مخصوص حیوانات خانگی[14]

تا الان به فکر سرویس سفارش غذا مخصوص حیوانات خانگی خود بوده اید؟ قبل از ردکردن این ایده به دلیل عجیب بودن یا صرف هزینه‌ای غیرضروری، سرویس Nom Nom را بررسی کنید. این سرویس غذاهای مخصوصی که بوسیله دامپزشک آماده شده ارائه می‌کند و تنها از مواد پروتئینی و سبزیجات درجه ‌یک استفاده می‌کند. اگرچه نمی‌توان به‌سادگی از راحتی[15] تهیه غذای مخصوص در این سرویس گذشت، مزیت اصلی آن بهبود سلامت حیوان خانگی شما است. طبق گفته مدیران این سرویس، حیواناتی که از این غذاها استفاده می‌کنند بوی بهتر، مدفوع کمتر، پوستی درخشان‌تر و انرژی بیشتری دارند. هزینه‌ سفارش غذا مخصوص سگ و گربه باتوجه ‌به وزن حیوان و میزان اشتراک شما متفاوت است.

 

Provenance Meals بهترین سرویس سفارش دتاکس[16]

اگر به دنبال راهی برای بهبود سلامتی خود هستید، این سرویس غذاهای سالمی برای سه وعده روز به شما ارائه می‌کند. این رژیم غذایی تنها شامل مایعات نیست و شما وعده‌های غذایی مغذی و نیروبخش برای صبحانه، نهار و شام خواهید داشت. هر بسته غذایی شامل نوشیدنی مغذی با پروتئین بالا برای صبح و خوراک‌های گیاهی خوشمزه برای نهار و شام است. تمایل به مصرف شیرینی جات و میان وعده‌ها را با نوشیدن دتاکس دانه‌های چیا و چای‌های گیاهی کنترل کنید. این سرویس در پیداکردن انواع دتاکس برای هر وعده به شما کمک می‌کند و مانع از رایج‌ترین حساسیت‌های التهابی مانند حساسیت به گلوتن، لبنیات، شکر تصفیه شده، مواد غذایی تراریخته، سویا، ذرت و روغن‌های نباتی تصفیه شده نیز می‌شود. همه‌ مواد غذایی به شکل بسته‌بندی‌شده به شما تحویل داده می‌شود تا به‌خوبی رژیم خود را رعایت کنید.

 

پانویس ها

[1]– متن حاضر ترجمه و تلخیصی است از :   The Best Meal Delivery Services For Every Diet & Preference  www.forbes.com

[2]– جهت کسب اطلاعات بیشتر: www.petespaleo.com

[3]– یک برش طولانی و نازک است که از قسمتی بین سینه و شکم گاو بدست می آید.

[4]– جهت کسب اطلاعات بیشتر: www.realeats.com

[5]– روشی در پخت‌وپز است که طی آن مواد غذایی را درون پلاستیک‌هایی که فاقد هوا هستند و درون حمام آب قرار می‌دهند تا برای ۷۲ ساعت و در دمای پایین بپزد. هدف از استفاده از این روش این است که همه‌جای خوراک به طور یک‌دست پخته شود و تفاوتی در میزان پخته شدن میان بیرون و درون گوشت و دیگر خوراک‌ها به‌جا نماند. خوراک حاصله از این روش، بسیار ترد خواهد شد و آبدار بودن و مزه‌دار بودن خود را حفظ می‌کند.

[6]– جهت کسب اطلاعات بیشتر: www.magickitchen.com

[7]– جهت کسب اطلاعات بیشتر: www.bistromd.com

[8]– جهت کسب اطلاعات بیشتر: www.thegoodkitchen.com

[9]– جهت کسب اطلاعات بیشتر: www.epicured.com

[10]–  مخفف “الیگوساکارید ها، دی ساکاریدها، مونوساکاریدهای قابل تخمیر و پولیول ها” است. غذاهای FODMAP انواعی از کربوهیدرات ها هستند، از جمله قندها که به راحتی سیستم گوارش آن ها را هضم می کنند و آن هایی که کوچکترند در روده جذب می شوند.

[11]– ستاره‌های میشلَن (Michelin) بخشی از نظام رتبه‌بندی رستوران‌ها بوده که از راهنمای آشپزی به همین نام گرفته شده است

[12]– جهت کسب اطلاعات بیشتر: www.freshnlean.com

[13]– جهت کسب اطلاعات بیشتر: www.trifectanutrition.com

[14]– جهت کسب اطلاعات بیشتر: www.nomnomnow.com

[15]– به جهت عدم ضرورت مراجعه به فروشگاه‌های غذای حیوانات و حمل بسته‌های سنگین غذا

[16]– جهت کسب اطلاعات بیشتر: www.provenancemeals.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا