اقتصاد و کارآفرینی

نوآوری ضامن بقا

درباره ضرورت نوآوری در کسب و کارها قسمت اول

نویسنده
نویسنده:
آزاده بهوندی

اگر می پسندید به اشتراک بگذارید

نو یا تازه عبارت از چیز یا کسی است که با اشیا یا افراد موجود و شناخته شده تفاوت دارد؛ به عنوان مثال شعر نو به شعری گفته می شود که با اشعار موجود و اشعاری که مردم به آن ها عادت کرده اند، متفاوت است. بنابراین، نوآوری عبارت از فراهم آوردن چیزی است که در مقایسه با ساخت های ذهنی حاصل از عادت، متفاوت باشد. به سخن دیگر، نوآوری یعنی فاصله گرفتن از عادت. اما هر نوع فاصله گرفتن از عادت و الگوهای ذهنی موجود، نمی تواند نوآوری واقعی تلقی شود بلکه این فاصله گرفتن باید در حدی باشد که به شدت جلب توجه کند. اگر بخواهیم این فاصله یا تفاوت را به زبان علمی بیان کنیم باید بگوییم که نوآوری یعنی انحراف پیدا کردن از الگوهای ذهنی موجود
حمزه گنجی، نوآوری چیست؟ نوآوری های آموزشی، پاییز 1381، دوره 1، شماره 1

پیش از این گفته می‌شد کسب و کارهایی که “حفظ موفقیت” جزو اهداف بلند مدت آن ‌هاست، نیازمند نوآوری هستند اما امروزه با شرایط دشواری که در آن قرار داریم باید گفت سازمان‌هایی که خواهان “بقا” هستند، نیازمند افزایش فعالیت‌های نوآورانه اند. زمانی که شما در فضای رقابتی و اقتصادی ناپایدار قرار دارید، باید با استفاده از نوآوری، جایگاه خود را در بازار تثبیت کنید.

از طرفی نوآوری بر عملکرد مالی بنگاه تاثیر بسیار زیادی دارد. در عین حال انگیزه‌ مالی، قطعا جزو اولین و مهمترین اهداف شما برای ایجاد کسب و کارتان بوده است پس نمی توانید قدرت نوآوری را نادیده بگیرید. به جرات می‌توان گفت که در مدیریت همه‌ بخش‌های مالی و بازاریابی، عملیات، منابع انسانی، تحقیق و توسعه و مدیریت اطلاعات، آنچه شرکت‌های موفق را از ناموفق جدا می‌کند “نوآوری و خلاقیت” است. با علم به این موضوع قصد داریم در سلسله یادداشت‌هایی به مقوله‌ نوآوری بپردازیم.


نوآوری چیست؟

تعاریف متعددی از نوآوری ارائه شده است. در تعریفی ساده نوآوری، بکارگیری ایده‌های نوین ناشی از خلاقیت است که به صورت یک محصول یا خدمت نمود پیدا می‌کند. شومپیتر اقتصاددان برجسته‌ اتریشی نوآوری را “برهم زننده نظم موجود و تعادل اقتصادی برای ایجاد نظم و تعادلی جدید” معرفی می کند.

برای انجام نوآوری می‌توان پنج مرحله را طی کرد تا عدم قطعیت کاهش و موفقیت حاصل از آن نوآوری افزایش پیدا کند. اولین مرحله شناسایی نیاز است. زمانی که بین وضعیت فعلی و وضعیت مطلوب فاصله باشد یعنی نیازی وجود دارد که هنوز تامین نشده است.

مرحله‌ بعد شکل دادن ایده‌های جدید و تازه است. با استفاده از تکنیک‌هایی می‌توان در سطوح مختلف ایده‌های نو ارائه کرد. سومین قدم ارائه‌ طرحی است که مستند و مکتوب باشد و ایده‌ نوآورانه‌ ما را تایید کند. تصمیم گیری چهارمین مرحله از این فرآیند است که معمولا قسمت سخت تر آن است چرا که در این جا نیاز به تایید مدیر برای تغییر و انجام نوآوری داریم و تغییر آن چیزی است که مدیران در برابر آن مقاوت نشان می‌دهند.

هرچه ارائه‌ طرح در مرحله‌ قبل قانع کننده‌تر و مستند‌تر باشد کارمان در این قسمت راحت‌تر خواهد بود. آخرین مرحله مرحله‌ تخصیص منابع و اجراست. حال باید نیروی متخصص را انتخاب کنیم و منابع مالی و هرآنچه که نیاز داریم تهیه کنیم تا فرآیند نوآوری به بهترین نحو انجام شود.

 

مک دونالد؛ یک نوآوری‌ موفقیت آمیز

شهرت نوآوران به جهت عملکرد محصولاتشان و نوآوری ایجاد شده بوسیله آنان است. برای مثال مک دونالد بزرگترین رستوران زنجیره‌ای جهان که حتما نام آن را شنیده اید (شاید هم غذا‌های خوشمزه‌ اش را امتحان کرده اید!) در سال 1940 در ایالات متحده‌ آمریکا تاسیس شد. نوآوری در مدل سود، شبکه، ساختار، فرآیند و برند منجر به موفقیت قابل توجه این رستوران شده است.

نوآوری مک دونالدز در مدل سود این بوده است که “زمین را خریداری و شرایط را برای احداث رستوران فراهم می‌کند و دارندگان امتیاز نمایندگی آن نیز اجاره‌ ثابت ماهیانه و یا اجاره در قالب درصدی از فروش ماهیانه پرداخت می‌کنند. دارندگان امتیاز همچنین مبلغی به صورت ماهیانه بر اساس عملکرد فروش پرداخت می‌کنند.”۱ از طرفی خلاقیت و نوآوری در تبلیغات مک دونالد نیز حایز اهمیت است. در سال ۱۹۶۰ کمپین تبلیغاتی مک دونالد آغاز شد و فروش این شرکت را بسیار بالا برد.

Ray Kroc موسس و مغز متفکر مک دونالدز اعتقاد زیادی به تبلیغات داشت و آن را یک نوع سرمایه گذاری می‌دانست. با این رویکرد تبلیغات نقش موثری در توسعه و پیشرفت مک دونالدز داشته است. تصویر زیر پوستر هوشمندانه‌ای از مک دونالد که در آن از تصویر سبزیجات تازه استفاده شده و یک اتاقک انتظار ایستگاه اتوبوس که به یک یخچال تبدیل شده است.

ضرورت نوآوری
ضرورت نوآوری


دو تمرین برای ‌وارد شدن به دنیای نوآوری

محل تردید نیست که نوآور و خلاق بودن یک ویژگی مثبت است. نکته‌ای که وجود دارد این است که اگر احساس می‌کنید به اندازه‌ کافی خلاق نیستید و توانایی ارائه‌ نوآوری را ندارید می‌توانید آن را به دست آورید. فراموش نکنید که شما چه به عنوان مدیر و چه کارشناس یک بخش نیازی ضروری به این ویژگی دارید.

گاهی با خواندن تجربه‌های نوآورانه‌ افراد مانند خواندن لیستی از استارتاپ‌ها، موتور ذهن شما کم کم روشن می‌شود. پس روش‌هایی وجود دارند که نوآور باشیم. نوآورانه فکر کنیم و خلاقانه عمل کنیم! یکی از تکنیک‌هایی که می‌‌توان استفاده کرد درگیر کردن ذهن و طراحی چالش‌های فرضی برای آن است. به طوری که در زمانی محدود مجبور شویم برای حل یک مسئله راه حلی ارائه دهیم. در ادامه دو تمرین آورده شده است. این تمرین‌ها قدم‌‌های بسیار کوچکی هستند تا به دنیای نوآوری وارد شوید:

تمرین شماره‌ یک: از نظر شما ویژگی‌های یک کفش راحت چیست؟ با استفاده از ۳ عکس ویژگی‌های مورد نظرتان را نشان دهید. برای مثال در یک پژوهش تعدادی از مشتریان یک کارخانه‌ مبل سازی، راحتی و نرمی مبل را با استفاده از عکس تعدادی پَر نشان دادند. عکس‌ها و ویژگی‌های کفش راحت و مناسب شما کدامند؟

تمرین شماره‌ دو: مشکلی در پیرامون خود را در نظر بگیرید. 2 دقیقه زمان بگیرید و هر تعداد راه حل می‌توانید برای آن بنویسید. هرچه بیشتر بهتر! بعد از آن به لیست راه حل‌های خود نگاه کنید. تصور می کردید در مدت ۲ دقیقه چند راه حل برای یک مشکل پیدا کنید؟!

آن‌ها را ارزیابی کنید و راه حل نهایی انتخاب شده را عملی کنید. اگر تمرین‌ها را به صورت گروهی انجام دهید نتیجه جالب تر می‌شود. برای این که بدانید در چه حوزه‌ها و بخش‌هایی از کسب و کارتان می‌توانید نوآوری انجام دهید خواندن کتاب ده گونه‌ی نوآوری نوشته‌ی لری کیلی و همکاران را به شما پیشنهاد می‌کنیم. این کتاب بوسیله انتشارات آریاناقلم ترجمه و چاپ شده است. خواندن مثال‌های نوآورانه‌ در این کتاب یکی از تمرین‌هایی است که به شما برای ارائه‌ نوآوری در کسب و کارتان کمک می‌کند.


در یادداشت بعدی قصد داریم یکی از انواع نوآوری و نحوه‌ بکارگیری آن در کسب و کار را معرفی کنیم.”نوآوری اجتماعی”که اگر آن را بشناسید و به کار بگیرید هم از سود مالی آن نفع می برید هم به حل مشکلی که تاکنون حل نشده باقی مانده، کمک می‌کنید.


منبع:
۱- کیلی، لری. ده گونه نوآوری. وطن دوست بابک. تهران انتشارات آریانا قلم ۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا