اقتصاد و کارآفرینی

کارآفرینی چیست؟

معرفی کتاب کارآفرینی: تعاریف، نظریات، الگوها اثر دکتر محمود احمدپور داریانی

اگر می پسندید به اشتراک بگذارید

گرچه کارآفرینی از پیشینه طولانی برخوردار است با این حال در چند سده اخیر مورد توجه بیشتر و دقیق تر شخصیت های دانشگاهی قرار گرفته است. این رویکرد علمی به مقوله کارآفرینی از یک طرف موجب بررسی دور از احساس این مهم و از سوی دیگر موجب ارایه تعاریف مختلف و متفاوتی از کارآفرینی گردید.

با این تفاسیر می توان گفت که نقصی بر کارآفرینی وارد است که حتی متخصصین امر قادر به جمع بندی و ارایه تعریفی واحد از آن نیستند؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت که حدود و جامعیت مقوله ی کارآفرینی مانع از یک تعریف کلیشه ای و چارچوب مدار شده است. در حقیقت ارایه تعاریف متفاوت از کارآفرینی خود نشانگر چند وجهی بودن آن است.

دکتر محمود احمدپور داریانی[1] از زمره کارشناسان ایرانی است که در کتاب “کارآفرینی: تعاریف، نظریات، الگوها” به بررسی علمی چیستی کارآفرینی پرداخته است. اهمیت این اثر بیشتر از آن جهت است که جدا از بررسی نگرش های مختلف نسبت به کارآفرینی، مخاطب را با حدود و مفهوم کارآفرینی آشنا می کند.

کتاب کارآفرینی: تعاریف، نظریات، الگوها
کتاب کارآفرینی: تعاریف، نظریات، الگوها

ضرورتی که نمی توان به سادگی از کنار آن گذشت. بویژه از آن جهت که بدفهمی از مقوله های مختلف علوم انسانی، که عمدتا وارداتی نیز بوده اند، تا به اینجای امر برای جامعه ی ایرانی پرهزینه بوده است. از این رو ضروری است که دست کم در زمینه ی کارآفرینی تا حد امکان مانع بازتکرار چنین بدفهمی یا کج فهمی از آن شد.

به عنوان نمونه طرح بحث اشتغال زایی و نقد این مهم که کارآفرینی موجب بیکاری است. در حالی که ماهیت و رسالت کارآفرینی با ایجاد تغییرات گره خورده است. به بیانی روشن تر کارآفرینی نه لزوما اشتغال زایی که ضرورتا ارزش آفرینی را محور خود می داند.

از این رهگذر میرزا حسن خان رشدیه با تاسیس مدارس نوین، فعالیت مکتب داران را با مخاطره روبرو کرد یا حتی توسعه حمام های خانگی از رونق گرمابه های عمومی به شدت کاست. بر همین منوال تاکسی ها که زمانی گاری چیان را از صحنه خارج کرده بودند خود بوسیله ی اسنپ و تپسی به چالش کشیده شده اند.

کتاب کارآفرینی: تعاریف، نظریات، الگوها اثر دکتر محمود احمدپور داریانی بوسیله انتشارات ساکو در 278 صفحه و با قیمت 14 هزار تومان به چاپ رسیده است.

 

پانویس


[1]– دانشیار دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا