اقتصاد و کارآفرینی

کارآفرینی از دیدگاه نوآوران

نگاهی به آموزه های کارآفرینان (قسمت اول)

زهرا ناگهی
مترجم:
زهرا ناگهی

اگر می پسندید به اشتراک بگذارید

در قسمت اول کارآفرینی از دیدگاه نوآوران نگاهی می اندازیم به دیدگاه جمعی از کارآفرینان برجسته جهان در مورد کسب و کار.[1]

 

مارک کادیگان، مدیرعامل شرکت تهیه غذا اِلا، از بازتعریف واژه عالی در کسب و کار می گوید

مارک کادیگان مدیرعامل شرکت تهیه غذا الا در انگلستان است که در زمینه‌ تهیه‌ غذا برای نوزادان و کودکان فعالیت می‌کند. مارک تشریح می‌کند که چرا “عالی بودن” برای یک کسب و کار کافی نیست و این “عالی بودن” در کسب و کار همان معنی همیشگی را نمی‌دهد. “گفتن این جمله که شرکت شما شرکتی عالی است به اندازه کافی خوب نیست. اصلا قابل قبول نیست. فکر نمی‌کنم یک مدیر عامل با گفتن جمله “من یک شرکت عالی را اداره می‌کنم” بتواند موفق شود. اگر یک شرکت عالی رو اداره می‌کنید، مسئولیت شما این است که کاری کنید سایر شرکت‌ها مسیر شما را دنبال کنند. ما در یک دنیای پر از مشکل هستیم، با مشکل گرم شدن کره‌ زمین با خودخواهی انسان‌ها و اینکه فقط مراقب خودشان هستند، نمی‌توانیم از این مشکل رهایی یابیم. ما نیاز داریم تا به شرکت‌های دیگر کمک کنیم و منبع الهام آن ها باشیم.

 

لوگان کریستوفر، بنیانگذار امپراطوری گمشده‌ گیاهان دارویی، در مورد میزان تاثیرگذاری شرکا صحبت می‌کند

لوگان در مصاحبه ای، “چرایی” پشت تصمیم خود برای ثبت‌نام امپراطوری گمشده‌ گیاهان دارویی در جنبش  1% از فروش سالانه برای محیط زیست را به اشتراک گذاشت. “خوشحالم که این تصمیم گرفته شد. زمانی که با این جنبش آشنا شدم، فکر کردم چیز جالبی است، باید حتما انجامش بدهیم. یک نوع تصمیم‌گیری سریع بود… به خود می‌بالیم که نقشی در این جنبش داریم. از همین طریق از خیریه‌های متفاوتی حمایت کردیم. شرکت الاینس پاچاماما[2] یکی از همان شرکت‌هایی است که شخصا با آن کار می‌کنم. با آن ها به جنگل‌ بارانی آمازون سفر کردم. کاوش در آن قسمت از جهان و فهمیدن اتفاقاتی که در آنجا اتفاق می‌افتد واقعا بی‌نظیر است. این سیاره قصد رفتن به جای دیگری را ندارد، اما اگر همه چیز همان مسیری را طِی کند که ما می‌رویم، در نهایت می‌توانیم به جای دیگری برویم. بنابراین پیدا کردن خیریه‌هایی که واقعا می‌توانند تأثیر بسزایی در این زمینه‌ها داشته باشند، بسیار مهم است.”

 

توماس کوارتون، مدیرعامل و بنیانگذار اطلس‌گو، درباره‌ اینکه چرا به همه‌ جواب‌ها نیاز ندارید، صحبت می‌کند

توماس کوارتون کارآفرینی جوان و مشتاق از بلژیک است که اکنون در سان‌فرانسیسکو ساکن است. توماس در حال کار با گروه اطلس‌گو است، آن ها انجمنی از تغییردهندگان پرتلاش ایجاد کرده اند. توماس در این مصاحبه اطلاعات زیادی به اشتراک گذاشت. او درباره‌ اهمیت داشتن یک دیدگاه و راهبرد مشخص بحث کرد و زمانی را صرف تجزیه و تحلیل موفقیت‌ها و شکست‌ها کرد. همچنین به طور دائم یادآوری می‌کرد که لازم نیست تمام جواب‌ها را داشته باشید.

“به عنوان یک بنیانگذار، به خصوص زمانی که شرح‌حال استیو جابز را می‌خوانید و مثل من یک آدم ساده‌لوح و زودباور هستید، فکر می‌کنید جواب همه‌‌ مسائل را نیاز دارید، درست است؟ فکر می‌کنید که باید یک بینش کامل داشته باشید، مردم درباره‌ این بینش صحبت می‌کنند که باید داشته باشید. همین مسئله فشار زیادی را به شما وارد می‌کند. شما [اغلب] فقط یک بچه هستید که چیز زیادی نمی‌دانید… اما واقعا به پرسیدن سوال‌های خوب نیاز دارید و با توانایی پرسیدن، همه چیز ساده و راحت می‌شود، درست نیست؟ از مصرف‌کنندگان‌تان آنچه را بپرسید که خودشان می‌خواهند، از مشتریان‌تان آنچه را بپرسید که آن ها می‌خواهند و به آنچه که می‌گویند توجه کنید،  واقعا توجه نشان دهید، آگاهانه و هشیارانه سؤالات بیشتری بپرسید. آن ها جواب‌ها را دارند. آیا این روش همه چیز را آسان‌تر نمی‌کند؟”

 

کیت یاکوباس، بنیانگذار محصولات نظافتی ملیورا، در مورد اینکه کسب و کار ابزاری برای حل مشکلات اجتماعی و محیطی است، صحبت می‌کند

کیت یاکوباس مهندس محیط‌زیست است. اگرچه با توجه به علاقه‌ او به محیط زیست و انگیزه‌ مهندسی‌اش برای برطرف کردن مشکلات، انگیزه‌ پیدا کرد تا مشخص کند کدام مواد شیمیایی به طور بالقوه برای محیط زیست مضر هستند و چه مواد زیان‌آوری را می‌تواند از مصرف شخصی خود حذف کند. این کار او را به محصولات خانگی هدایت کرد و منجر به تأسیس محصولات نظافتی ملیورا شد. این شرکت بوسیله کیت و همسرش مایک، اداره می‌شود. کیت با هدف صحبت درباره‌ تولیداتی که ضایعات و پس‌مانده‌ ندارد با ما گفتگو کرد.

“ما مهندسان مشکلات را برطرف می‌کنیم. اساسا مهندسی همه‌چیز است، وسیله‌ای را پیدا می‌کنید که خراب است، آن را تعمیر می‌کنید، یا وسیله‌ای را پیدا می‌کنید که فکر می‌کنید می‌تواند بهتر از این باشد و آن را بهتر می‌کنید. این کاملا کاری است که دوست دارم انجام دهم. همانطور که در این کار باتجربه‌تر می‌شدم، فهمیدم که این فقط یک چکش نیست یا فقط یک نوارچسب نیست که بتوانید مشکلی را با آن حل کنید. شما در واقع می‌توانید از تجارت به عنوان یک ابزار استفاده کنید و این برای من بسیار جالب بود… من واقعا ایده‌ استفاده از تجارت به عنوان یک ابزار و متمرکز شدن بر روی مشکلات اجتماعی یا محیطی را دوست دارم.»

 

دِیو اسپندورفر، مدیرعامل جانجی، درباره‌ استفاده از دویدن برای شروع کسب و کاری که بر تغییرات مثبت تأثیر می‌گذارد، صحبت می‌کند

دیو، “جانجی” را در سال 2012 وقتی که دانشجو بود به همراه یکی از هم‌گروهی‌های خود تأسیس کرد. با تأمل درباره‌ احساس رضایتی که هر یک از این دو نفر از دویدن دریافت کردند، تصمیم گرفتند کسب و کاری را شروع کنند که ارتباط آن ها با ورزش را حفظ کند و همچنین لذت و شادی که از آن دریافت کرده‌اند را با دیگران اشتراگ بگذارند. دیو و همکارش با توجه به خطراتی که راه‌اندازی یک کسب و کار دربردارد معتقد بودند که در حال انجام کار بزرگی هستند که ارزش آن همه خطر را دارد: تأثیرگذاری. آن ها تصمیم گرفتند تا شانس خود را در ایجاد تجارتی که به نظر آن ها درست‌ترین است و بیشترین یکپارچگی را دارد، امتحان کنند.

“شما آمارهای مربوط به دفعات شکست افرادی که کسب و کاری را شروع‌ کردند، دیده‌اید. اگر قصد داریم تا کاری را شروع کنیم، می‌دانیم که باید کاری کنیم تا تغییرات مثبت در جهان را تحت تأثیر قرار دهد. می‌خواستیم راهی پیدا کنیم تا از دویدن به عنوان نیرویی برای بهتر کردن جهان استفاده کنیم، زیرا دویدن این پتانسیل را دارد که زندگی ما را بهتر می‌کند.”

شرکت جانجی
شرکت جانجی

جیم اسگود، مدیر عامل و رئیس کلین کانتین، در مورد اهمیت صریح بودن در مورد رسالت و هدفی که دارید، صحبت می‌کند

کلین کانتین از همان ابتدا با تمرکز بر ایجاد و ارائه‌ راه‌حل‌هایی برای حذف پلاستیک‌های یکبار مصرف، الگویی از کسب‌ و کارهای پیرو از “ارکان سه‌گانه توسعه پایدار” (به اختصار TBL) بوده است. در زمان همراهی جیم با گروه کلین کانتین، این شرکت در سال 2012 به یک شرکت معتبر B تبدیل شد و به مشارکت‌های گسترده در جنبش جهانی 1% از فروش سالانه برای محیط‌زیست ادامه داد، این در حالی بود که فروش سه برابر شده بود و سود حاصل از آن به طرز چشمگیری افزایش یافته بود.

“هدف و رسالتی که دارید را واضح بیان کنید، اصول اولیه و بنیادی آن را مشخص کنید، آن ها اولویت‌های اصلی هستند که تصمیم‌های [استراتژیک] را آسان می‌کند، البته زمانی که به ارزش‌ها و اصول اخلاقی خود وفادار باشید، تصمیمات بزرگ و پیچیده به راستی آسان می‌شوند. موارد کوچکی که هر روز به خاطر آن ها ناراحت می‌شویم و بسیار بی‌نتیجه است را باید کنار بگذاریم.»

 

پانویس ها

[1]– نوشتار پیش رو ترجمه و تلخیصی است از:

www.growensemble.com   50 Social Entrepreneurs Changing the World

[2]– جهت کسب اطلاعات بیشتر بنگرید به   www.pachamama.org

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا