اقتصاد و کارآفرینی

کارآفرینی پلی به توسعه 

درباره ی ماهیت و اهمیت کارآفرینی در کشورهای در حال توسعه

زهرا ناگهی
مترجم:
زهرا ناگهی

اگر می پسندید به اشتراک بگذارید

“Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nulla pellentesque libero.”
- Gabby Salamone

کارآفرینی فرآیندی است که شخص یک فرصت کسب و کار را شناسایی کرده، ایده‌ای را مطرح می‌‌کند و سپس روی منابعی که برای آن ایده نیاز است – با هدف به سود رسیدن- سرمایه‌گذاری می‌کند. به بیانی ساده تر کارآفرینی شروع یک فعالیت تجاری جدید است و کارآفرین مالک آن. مهم است که  درک کنیم کارآفرینی اهمیتی فراتر از محدوده اقتصادی و سودآوری دارد.

کارآفرینی علاوه بر اقتصاد نقش مهمی در آموزش و بهبود شرایط اجتماعی ایفا می‌کند. از بُعد زندگی فردی، کارآفرینی زندگی افراد را از طریق سودآوری، حقوق ماهیانه، فرصت‌ها و در یک کلام توسعه فردی بهبود می بخشد.[1]

 

اهمیت کار آفرینی  در اقتصاد

کارآفرینی در اقتصاد به دلایل زیر ضروری است:

ایجاد  فرصت‌های شغلی

زمانی که کسب و کاری آغاز می‌شود فرصت‌های شغلی برای افراد مختلف ایجاد می‌کند. پست‌های مدیریتی، نقش‌های نظارتی یا سرپرستی، نیاز به استخدام کارمندان، از موقعیت‌های اصلی در یک فعالیت تجاری هستند.

هدف توسعه اقتصادی افزایش افراد شاغل است امری که کارآفرینی به آن جامه عمل می پوشاند. هم‌چنین افراد استخدام شده از طریق درآمدشان قدرت خرید بدست می‌آورند. تمام بخش‌های دیگر کسب‌وکار تأثیر شغلی که بوسیله کارآفرینی ایجاد شده است را احساس می‌کنند.

 

 کارآفرینی و تفکر مستقل

کارآفرینی و تفکر مستقل

بهبود نوآوری

کارآفرینی مشوق توسعه ایده‌های نوین است. اکثر دانش‌پژوهان کارآفرینی زمانی که نوآوری را تعریف می‌کنند به ماهیت آن پایبند هستند. این نوآوری توسعه اقتصادی را از طریق ایجاد زمینه‌های جدید درآمدزایی تسهیل می‌کند و به طور هم‌زمان سطح زندگی افراد را بهبود می‌بخشد. مزایای نوآوری برای مدت طولانی وجود دارد زیرا افراد برای منافع اقتصادی بیشتر آن را اصلاح و به روز می‌کنند. این مهم در بخش IT آشکار است.

 

رقابت مثبت

ایجاد یک تجارت جدید، حس رقابت را در صنعت مربوطه برمی انگیزد. صنایع رقابتی تمایل به رشد سریع‌تر دارند، زیرا سازمان‌ها به کیفیت محصولات و سرویس تحویل کالا توجه دارند. اقتصاد یک کشور با گسترش فعالیت های تجاری و توسعه صنعت، رشد می‌کند. در پی آن کسب و کارهای بین‌المللی، اقتصاد جهانی را می‌سازند.

 

افزایش درآمد ملی

اهمیت کار آفرینی برای کشور، نقش آفرینی در افزایش درآمد ملی است. مشاغل از نظر جریان درآمدی و منابع، تولید ثروت می‌کنند که در درجه اول به ملت سود می‌ رساند. کسب و کارهای جدید مشارکت بیشتری در درآمد کشور دارند زیرا در اینجا فرصت برای گسترش وجود دارد. کسب و کارهای قدیمی ممکن است بعد یک مدت دچار رکود شوند. هم‌چنین افزایش درآمد شخصی و اشتغال، به طور غیر مستقیم در افزایش درآمد ملی مشارکت دارد.

 

کاهش واردات

کارآفرینی افراد را برای توسعه ایده‌هایی که به نیازهای گوناگون اشخاص در جامعه پاسخ می دهد،  تشویق می‌کند. به این صورت، حمل‌ونقل  و هزینه‌های مالیاتی کسب و کارهایی که به واردات وابسته هستند متوقف خواهد شد. کشور نیز به لحاظ  مالی به سود می‌رسد و می‌تواند صادرات محصولات داخلی را شروع کند.

 

اهمیت کارآفرینی در جامعه

کارآفرینی از طرق مختلفی به بهبود شرایط اجتماعی منتهی می شود که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

اصلاح استانداردهای  زندگی

استانداردهای زندگی اشخاص به توانایی درآمد آن ها وابسته است. کارآفرینی فرصت‌های شغلی جدیدی پیشنهاد می‌ کند و این اجازه را به اشخاص می‌دهد که استانداردهای زندگی خودشان را از طریق درآمد بیشتر و بهتر کنند. محیط و فرصت‌ها در شرایط زندگی افراد مؤثر است. کدر حقیقت کسب و کارهای جدید فرصت‌هایی به دیگر افراد پیشنهاد می‌کند تا شغلی را شروع کرده و از سرویس‌های حمایتی و محصولات عرضه شده در این شغل بهره جویند. در نتیجه موجب گسترش درآمد و فرصت‌هایی برای رشد اجتماعی _ اقتصادی می‌شود.

 

تغییر اجتماعی

ماهیت نوآورانه کارآفرینی، سطح زندگی اجتماعی را برای بهتر شدن، تغییر می‌دهد. به عنوان مثال، تجارت عرضه انرژی خورشیدی در مناطقی که الکتریسیته ندارند را در نظر بگیرید. نبود برق روی عملکرد این مناطق تاثیر می‌گذارد.

فرضا هیچ تجارتی در شب صورت نمی‌گیرد. شرکت جدیدی انرژی خورشیدی به مردم اجازه می‌دهد تا ساعت کاری خودشان را طولانی‌تر کنند و بازده بیشتری از ساعت فعال خودشان بدست آورند. تغییر عادت‌ها بهترشدن و پیشرفت در همه ابعاد زندگی اجتماعی را تقویت می‌کنند. دیگر مؤسسات همانند مدارس هم از این ابتکارها سود می‌برند.

 

رشد جامعه

منفعت بیشتر کسب و کارها از طریق پروژه‌هایی که متمرکز بر پیشرفت اجتماعی هستند، به جامعه بازمی‌گردد. رشد جامعه از طریق اقدامات ساده مانند فراهم کردن منابع مالی برای شهروندان صورت می‌گیرد. کسب و کارهای بزرگ با مشارکت در پروژه‌های تأثیرگذار مثل بورسیه تحصیلی و فراهم کردن فرصت‌های آموزشی برای محصلین با استعداد نقش خود را نشان می دهند.

 

گسترش فرهنگ کارآفرینی 

فرهنگ کارآفرینی برای جامعه سودمند است، از آن جهت که اشخاص را با تکیه بر خلاقیت تشویق به ایجاد فرصت می‌کند تا اینکه منتظر آن باشند. در حقیقت اشتیاق شخصی یک مسیر فکری مستقل را توسعه می‌دهد. به بیانی روشن تر استقلال فکری و نوآوری آشکارا در موفقیت تاثیرگذار خواهند بود.

 

توسعه متوازن

تجارت فرصت لازم برای توسعه را فراهم می‌کند که در مواقع دیگر امکان‌پذیر نیست. برای مثال، سرمایه یک کارخانه در زمینه اصلاح جاده‌ها برای آسان‌تر شدن حمل و نقل مواد خام و کالاهای آماده، وارد عرصه جاده سازی خواهد شد. اقتصاد رو به رشدی که کسب و کارها آن را تسهیل می‌کنند سرمایه‌گذاران دیگر را هم تقویت می‌کند.

 

اهمیت کارآفرینی در تحصیلات

استقلال

گسترش قدرت تفکر مستقل یکی دیگر از مزیت‌های کارآفرینی در ابعاد فردی است. کارآفرینی در آموزش، دانش‌آموزان را در موقعیت بی‌شماری قرار می‌دهد که به آن ها این اجازه را می‌دهد که به غریزه خودشان تکیه کنند. کارآفرینی، خطرپذیری را تقویت می‌کند. بیشتر افراد تقریبا از خطر پرهیز می‌کنند به همین دلیل است که در سیستم موجود، وابسته باقی می‌مانند. کارآفرینان از سیستم سنتی دوری می‌کنند تا جامعه‌ای متفاوت و بدون محدودیت بسازند.

 

خلاقیت و نوآوری

کارآفرینی دانش‌آموزان را تشویق می‌کند تا ایده‌هایی ناب گسترش دهند که در سودآوری موثر خواهد بود. دانش‌آموزان متوجه می‌شوند که مهارت و استعدادشان به اندازه دانشی که در کلاس بدست می‌آورند، مهم است. در نتیجه هم از لحاظ آکادمیک و هم در بعد خلاقیت رشد می‌کنند. بیشتر آموزگاران از روش‌های آموزش مبتکرانه استفاده می‌کنند تا دانش‌آموزان را در معرض نوآوری دیگران و تأثیر آن قرار ‌دهند.

 

حل مشکلات

کارآفرینی دانش‌آموزان را برای شناسایی و حل مشکلات مختلف تشویق می‌کند. افرادی که دانش‌پژوه کارآفرینی هستند، مهارت‌های حل مشکل را بدست می‌آورند که موجب می‌شود راه‌حل‌ها را زودتر از لحظه بروز مشکل پیش‌بینی کنند. برای مثال، یک کسب وکار تمرکز خود را متوجه آینده می‌کند زیرا این تجارت محکوم به گسترش (بزرگ شدن) در گذر زمان است. مهارت‌ حل مشکلات جدا از محدوده‌ آکادمیک در حوزه زندگی روزمره نیز مفید هستند.

 

مهارت و ذهنیت

سطح‌بندی‌های کارآفرینی، دانش‌آموزان را با مهارت‌های متنوع و ذهنیت کارآفرینی مجهز می‌کند. این دو عامل (مهارت و ذهنیت) اطمینان می‌دهند که این افراد در تمام مدت، خارج از چارچوب فکر می‌کنند. هر شخص در موقعیت کارآفرینی از سنین پایین قرار می‌گیرد تا با فرصت‌های جدید بیشتر آشنا شود. بنابراین احتمال دارد حتی زمانی که با مشکلات روبه‌رو می‌شوند، یک ذهنیت مثبت داشته باشند.

توسعه فردی
توسعه فردی

پیشرفت شخصی

 اگر دانش‌آموزان در مدرسه در موقعیت کارآفرینی قرارگیرند اشتیاق شخصی آن ها از لحاظ فردی رشد خواهد کرد.  برای مثال، این شجاعت را در خودشان رشد می‌دهند تا نظرات خودشان را بدون ترس از شکست بیان کنند. این شجاعت تأثیر مثبتی روی “عزت نفس” افراد دارد. کارآفرینی هم‌چنین قدرت “در لحظه فکر کردن” را تقویت می‌کند که موجب بدست آوردن کنترل فردی در زندگی می‌شود. افرادی که در لحظه فکر می‌کنند، بجای ترش‌رویی در برخورد با مشکلات، شکست‌های خودشان را شناسایی می‌کنند و برای اصلاح آن کار می‌کنند.

 

پانویس


[1]– متن حاضر ترجمه و تلخیصی است از

www.tuko.co.ke Nature and Importance of Entrepreneurship in Developing Countries

 

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا