درباره سرند

در مردادماه سال 94 در رشت با همفکری سپهر ساغری، یلدا دنیایی مبرز و پویا اشکانی نخستین گام در جهت راه اندازی ماهنامه تحلیلی- انتقادی سرند برداشته شد. سرند تلاش می کند با دیدی نو به نقد اندیشه و رفتار جامعه ایران بپردازد. از این رو فرصتی است برای آشنایی و تعامل کسانی که دغدغه توسعه ایران و نقش آفرینی مبتنی بر عقلانیت آن در سطح منطقه و بین الملل را دارند. 

 

 سرند تلاشی است جهت بررسی طرح و بیان اهمیت نقش شهروندان در بهبود فضای زیستی ایشان. سرند می خواهد به بازنگری در اندیشه و رفتار جامعه ایرانی بپردازد. سرند به دنبال واکاوی این مهم است که آیا لکنت زبان علی دایی یا بینی بزرگ مهران رجبی محل خنده است؟ چرا شهروندان به پل عابر پیاده یا گذاشتن زباله در ساعت مقرر بی اعتنایی می کنند؟ چرا در گفتار دختر و پسر فرقی ندارد مهم سالم بودنشان است اما در عمل حتی دوچرخه سواری دختران هم محل بحث است؟ چرا بین دنیای ذهنی و عینی ما فاصله وجود دارد؟ چرا در همه زمینه ها خود را صاحب نظر می دانیم؟ چرا در حد حرف به گاندی می مانیم و در عمل استالینی رفتار می کنیم؟ چرا همیشه خود را حق به جانب می دانیم؟ چرا به منافع فردی بیش از منافع جمعی توجه می کنیم؟

از طرفی قصد نداریم تا ذکر مصیبت کنیم به ترتیبی که موجب خستگی و تکدر خاطر مخاطبان گردیم. بلکه با دیدی فراخ تر از تلاش، امید و چشم انداز هم صحبت خواهیم کرد تا نشان دهیم به رغم همه مشکلات و سختی ها، می توانیم اگر بخواهیم. سرند تلاش می کند با دیدی نو به مسائل مزمن جامعه بنگرد. کوتاه سخن آن که سرند کیستی جامعه ایرانی را به نقد نشسته است با این حال خود را دانای کل و مبرا از لغزش نمی داند. از این رو نقد مخاطبان نکته سنج و نظرات ایشان را ارج می نهد و بدون این مهم اقدام خود را ناقص می داند.

 

تیم سرند

زهرا ناگهی
مترجم
فاطمه احمدی (مهستا راد)
نویسنده
سمیه امیری
مترجم
لیلا راسخ
نویسنده
سپهر ساغری
مدیرمسئول و سردبیر
سپیده سعادت کیا
عکاس
زهرا طلایی
مترجم
نسیم داودی پناه
نویسنده
زینب برومند
نویسنده
آیدا رمضانی
نویسنده
دکمه بازگشت به بالا