درباره سرند

سرند با دیدی نو به نقد اندیشه و رفتار جامعه ایران می پردازد. از این رو فرصتی است برای آشنایی و تعامل کسانی که دغدغه توسعه ایران و نقش آفرینی مبتنی بر عقلانیت آن در سطح منطقه و بین الملل را دارند. از این رو در مردادماه سال 94 با همفکری و همیاری جمعی از دوستان نخستین گام در جهت راه اندازی نشریه سرند برداشته شد. ساختن آن هم از صفر، کاری سخت و دشوار است اما غلبه بر مشکلات از تلخی این سختی می کاهد. کوتاه سخن آن که گرچه آهسته اما پیوسته، آجر به آجر ساختیم و پیش آمدیم و می دانیم که راهی بس طولانی در پیش رو داریم. ماهنامه سرند ماحصل تلاش جمعی است که دل در گروه مسائل اجتماعی و توسعه ایران بزرگ دارند. می دانیم و اشراف داریم که نقد، بویژه نقد خویشتن، چندان دلپذیر نیست بویژه برای ما ایرانیان که اعتراف به اشتباه و تجدیدنظر در رفتار و گفتار، جایگاه ضعیفی دارد.

 

سرند تلاش می کند پژواک نیک و بد (یا نه چندان نیک و بد) جامعه ایران باشد. سرند تلاشی است در جهت بررسی طرح و بیان اهمیت نقش شهروندان در بهبود فضای زیستی ایشان. سرند می خواهد به بازنگری در اندیشه و رفتار جامعه ایرانی بپردازد. سرند به دنبال واکاوی این مهم است که آیا لکنت زبان علی دایی یا بینی بزرگ مهران رجبی محل خنده است؟ چرا شهروندان به پل عابر پیاده یا گذاشتن زباله در ساعت مقرر بی اعتنایی می کنند؟ چرا در گفتار دختر و پسر فرقی ندارد مهم سالم بودنشان است اما در عمل حتی دوچرخه سواری دختران هم محل بحث است؟ چرا بین دنیای ذهنی و عینی ما فاصله وجود دارد؟ چرا در همه زمینه ها خود را صاحب نظر می دانیم؟ چرا در حد حرف به گاندی می مانیم و در عمل استالینی رفتار می کنیم؟ چرا همیشه خود را حق به جانب می دانیم؟ چرا به منافع فردی بیش از منافع جمعی توجه می کنیم؟

 

از طرفی قصد نداریم تا ذکر مصیبت کنیم به ترتیبی که موجب خستگی و تکدر خاطر مخاطبان گردیم. بلکه با دیدی فراخ تر از تلاش، امید و چشم انداز هم صحبت کنیم تا نشان دهیم به رغم همه مشکلات و سختی ها می توانیم اگر بخواهیم. سرند تلاش می کند با دیدی نو به مسائل مزمن جامعه بنگرد. کوتاه سخن آن که کیستی جامعه ایرانی را به نقد نشسته است. اما خود را دانای کل نمی داند از این رو خود را مبرا از لغزش ندانسته نقد مخاطبان نکته سنج و نظرات ایشان را ارج می نهد و بدون این مهم اقدام خود را ابتر می بیند.

 

تیم سرند

زهرا ناگهی
مترجم
فاطمه احمدی (مهستا راد)
نویسنده
سمیه امیری
مترجم
لیلا راسخ
نویسنده
سپهر ساغری
مدیرمسئول و سردبیر
سپیده سعادت کیا
عکاس
زهرا طلایی
مترجم
نسیم داودی پناه
نویسنده
زینب برومند
نویسنده
آیدا رمضانی
نویسنده
دکمه بازگشت به بالا