جامعهمسائل اجتماعی

وقتی خیانت در می زند!

درباره خیانت بین زوجین (قسمت دوم)

شکیب ضربی
نویسنده:
شکیب ضربی
زینب حجتی
نویسنده:
زینب حجتی
زهرا قدسی
نویسنده:
زهرا قدسی

اگر می پسندید به اشتراک بگذارید

با ورود به عصر مدرنیته نوین، بسیاری از زیرساختارهای اجتماعی و فرهنگی جوامع مختلف دچار تغییرات بنیادین و اساسی شد. فناوری ارتباطات که یکی از محصولات مدرنیته است، بیشترین سهم را در تغییر الگوهای زندگی و رفتاری به خود اختصاص داده است. گرچه بسیاری از کشورها و ملت‌ها سعی کرده‌اند در برابر این انقلاب اطلاعاتی و تکنولوژیک، از خود مقاومت و سرسختی نشان دهند اما هرگز نمی‌توان تاثیر بسزای این عرصه را بر تقریبا تمام ابعاد زندگی بشر کتمان نمود

همانطور که در شماره پیشین ذکر شد، فضای مجازی، بستر مناسبی را برای برقراری ارتباط فراهم کرده است. یکی از اشکال ارتباطاتی که در قالب فضای مجازی رخ می‌دهد، متضمن خیانت به همسر و یا خانواده است که بر آن آثار و عواقب بسیاری و همچنین احکام و قوانینی مترتب می‌شود. بدیهی است که دنیای ارتباطات زندگی بشر را با دگرگونی شگرفی مواجه کرده و باعث ارتقای کیفیت زندگی او شده است، اما در برخی مواقع زمینه‌ساز ایجاد مشکلات اجتماعی نیز شده است که ارتباط در فضای مجازی و شکل گیری خیانت بین زوجین نمونه‌ای از آن است. با این توضیح در قسمت دوم نوشتار “وقتی خیانت در می زند!” به برررسی عوامل موثر بر خیانت در فضای مجازی می پردازیم.

 

عوامل موثر برخیانت زوجین در فضای مجازی

 • تغییر ارزش‌ها

امروزه متاسفانه آزادی و بی‌بند و باری در ارضاء غرایز جنسی باعث شده تا مردان و زنان نسبت به زندگی مشترک متعهد نباشند. تغییراتی که در حوزه دین در جامعه رخ داده باعث کاهش آموزه‌های دینی در خانواده، دوری خانواده از شریعت و کم‌رنگ شدن حریم‌های دینی در روابط خانوادگی شده است. از طرفی قابل تامل است که برخی ارتباط با جنس مخالف در دنیای مجازی را مانند دنیای واقعی، غیراخلاقی نمی‌دانند. از آنجایی که برخی از عناصر موجود در این پدیده مغایر با فرهنگ خودی (ارزش های اسلامی – ایرانی ) است پس می‌توان گفت فضای مجازی می‌تواند آسیب‌های زیادی را به همراه داشته باشد.[1]

 • روابط عاطفی سرد

بررسی‌ها نشان می‌دهد یکی از دلایل گرایش زنان به فضای مجازی، نارضایتی عاطفی است و فضای مجازی، روابط عاطفی و جنسی را سرد و سردتر می‌کند و زن و شوهر را به فضای مجازی سوق می‌دهد. دلیل اصلی که موجب می‌شود فرد به سمت ارتباطات فرازناشویی و خیانت در این فضاها کشانده شود، نارضایتی عاطفی است و شبکه‌های اجتماعی نقش تسهیل‌گر را دارند. تنوع فضای مجازی و اغنا نبودن زنان از لحاظ عاطفی، دو عنصر مهم در خیانت زنان متاهل در فضای مجازی است.

 • تبلیغات غرب

فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی که تحت تاثیر تولیدات رسانه‌ای غرب به وجود آمده است، باعث شده تا سطح توقع از زندگی‌مشترک به خصوص در میان نسل جوان، بالا رود و تحت تاثیر این فضا آنچه باید از زندگی مشترک انتظار داشته باشد به نوعی تحریف شده است. پیام مشترک برنامه های این شبکه‌ها ترویج خانواده‌های بی‌سامان و لجام‌گسیخته در مقابل ساختار خانواده، عادی‌سازی خیانت همسران به یکدیگر، عادی جلوه دادن روابط جنسی دختر و پسر پیش از ازدواج‌، ترویج فرهنگ هم‌باشی به جای ازدواج و عادی جلوه دادن سقط جنین دختران است.

 • ناآگاهی

سواد رسانه‌ای مردم باید ارتقا یابد تا از زشتی‌ها و زیبایی‌های رسانه‌های اجتماعی آگاه شوند. یکی از علت‌هایی که ما استفاده درست از بعضی وسایل را نمی‌دانیم، فرهنگ غلطی است که برای ما درونی شده است و نمی‌دانیم که هر وسیله جدید که وارد جامعه می‌شود باید کاربرد آن در موردی باشد که برای مردم و اجتماع مفید است و نباید همیشه به دنبال جاذبه و سرگرمی باشیم.[2]

 • دسترسی آسان و همگانی

افزایش تولید وسایل هوشمندی از قبیل تلفن همراه و دسترسی به اینترنت در نهایت سهولت، سبب شد تا گروه‌های کثیری از افراد جامعه با سنین مختلف به دنیای مجازی راه پیدا کنند. اینترنت به دلیل ایجاد روابط دوستانه و عاشقانه با سرعت زیاد در زمینه‌های غیراخلاقی، مورد توجه است. اغلب گسترش روابط غیراخلاقی مجازی در عرصه اینترنت در جهت روابط واقعی صورت می‌گیرد. به بیانی دیگر فضای مجازی برای فعالیت‌های غیراخلاقی بسترآفرینی می‌کند و موجب سهولت خیانت در روابط زناشویی و روابط نامشروع می شود.

 

علل نگهدارنده خیانت

 1. تمایل به تجربه کردن هیجان: یکی از علل شکل گیری رابطه فرازناشویی تمایل افراد به تجربه کردن روابط تازه و جدید است. این افراد به نظر می‌رسد افراد هیجان‌طلبی هستند که تحمل زندگی کسالت بار را ندارند.
 2. سلب مسئولیت از رفتار خود و تاکید بر ویژگی‌های همسر: افراد بعد از شکل گیری رابطه برای توجیه رفتار خود و ادامه دادن به رابطه بر عذاب وجدان غلبه کرده و از مرحله چانه زنی عبور می‌کنند و در نتیجه مسئولیت رفتارشان را متوجه همسرشان می‌کنند. در واقع در مورد اینکه همسرشان چگونه باید باشد ایده‌های زیادی دارند اما در مورد اینکه خودشان باید چگونه باشند، ایده ای ندارند.
 3. کسب خلاقیت بسیار در بدست آوردن زمان برای رابطه و پنهان کردن آن: تجربه هیجانات جدیدی مانند هیجان جنسی و ارتباط کلامی مطلوب با طرف مقابل، افراد را برای یافتن زمان برای باهم بودن و پنهان کردن رابطه، خلاق کرده بود.
 4. کسب شجاعت بخاطر کشف ویژگی های جدید در خود: کشف ویژگی‌های تازه در رابطه جدید ضمن خلاق کردن افراد به آن ها شجاعت می‌دهد.

 

پاسخ به خیانت

 1. میل به طلاق: افراد درگیر در تجربه رابطه فرازناشویی دست به مقایسه همسر خود با نفر سوم می‌زنند. کاستی‌های همسر خود را با داشته‌های نفر سوم مقایسه کرده و احساس باخت می‌کنند.
 2. ترمیم آشیانه: برخی از این روابط به کاهش تنش در رابطه اصلی کمک می‌کند و انگار این فرد برای ثبات بخشیدن به رابطه فراخوانده شده است.
 3. تحمل فشار روانی: یکی دیگر از موارد مداخله کننده در رابطه فرازناشویی تحمل فشار روانی به خاطر نگرانی‌هایی است که بعد از رابطه پیش می‌آید. این فشاربرخی افراد را فرسوده می‌کند و به برخی دیگر اجازه لذت بردن از رابطه را نمی‌دهد. با این حال هیجان پنهان‌کاری را بالا برده و به حفظ آن کمک می‌کند. یکی از این فشارها به دلیل نگرانی از افشا و آسیب دیدن خانواده است. این نگرانی هم در مورد والدین، هم فرزندان و هم همسر وجود دارد.

 

پانویس ها

[1]– مزارزیی، یاسین، صمدی، لیلا، سام نژاد، ساره، لقمان نیا، مهدی، (1397)، بررسی تاثیر فضای مجازی بر خیانت فرازناشویی، چهارمین کنفرانس سراسری دانش و فناوری علوم تربیتی مطالعات اجتماعی و روانشناسی ایران، تهران.

[2]– مزارزیی، یاسین، صمدی، لیلا، سام نژاد، ساره، لقمان نیا، مهدی، (1397)، بررسی تاثیر فضای مجازی بر خیانت فرازناشویی، چهارمین کنفرانس سراسری دانش و فناوری علوم تربیتی مطالعات اجتماعی و روانشناسی ایران، تهران.

 

منابع

 1. احمدی، خدابخش (1392)، ﺗﺤﻠﯿﻞ ﻧﻘﺶ اﯾﻨﺘﺮﻧﺖ در ازدواج (ﻫﻤﺴﺮﯾﺎﺑﯽ و ﺧﯿﺎﻧﺖ)، همایش انجمن مشاوره ایران.
 2. افشاری کاشانیان، امید، زهراکار، کیانوش، محسن زاده، فرشاد، تاجیک، اسماعیلی، عزیزاله، (1397)، شناسایی عوامل زمینه ساز خیانت زناشویی در زنان، پژوهش‌های مشاوره جلد۱۸ شماره ۷۱.
 3. درتاج، فریبا، رجبیان ده‌زیره، مریم، فتح اللهی، فیروزه، درتاج، فتانه، (1397)، رابطه میزان استفاده از شبکه های اجتماعی مجازی با احساس تنهایی و خیانت زناشویی در دانشجویان، روان شناسی تربیتی (روانشناسی و علوم تربیتی), 14(47), 119-140.
 4. خرم روز، امیررضا، نصیرزاده، سوسن و ابراهیم نژاد، لیلا، (1400)، پیش بینی خیانت های زناشویی براساس دلزدگی زوجین و اعتیاد به اینترنت، دومین کنفرانس علوم تربیتی، روانشناسی و علوم انسانی.
 5. خدمت گذار، حسین و همکاران، (۱۳۸۷)، بی‌وفایی همسران و روش‌های پیشگیری و رویارویی با بی‌وفایی، تهران: انتشارات قطره.
 1. سلیمانی پور، روح الله (1389) ، شبکه‌های اجتماعی، فرصت ها و تهدیدها، فصلنامه ره آورد نور، شماره31، ص14.
 2. قلی پور، سهیلا، (۱۳۹۵)، بررسی تاثیر رسانه‌های نوپدید (اینترنت، ماهواره و تلفن همراه) بر خیانت عاطفی زوجین و عوامل موثر بر آن، علوم انسانی اسلامی شماره ۱۰ جلد۴ ص ۱۲۶تا۱۳۴.
 3. مزارزیی، یاسین، صمدی، لیلا، سام نژاد، ساره، لقمان نیا، مهدی، (1397)، بررسی تاثیر فضای مجازی بر خیانت فرازناشویی، چهارمین کنفرانس سراسری دانش و فناوری علوم تربیتی مطالعات اجتماعی و روانشناسی ایران، تهران.
 4. ﻣﻮﻻﯾﯽ، ﻣﺤﻤﺪﻣﻬﺪی، (1389) ، ﺷﺒﮑﻪﻫﺎی اﺟﺘﻤﺎﻋﯽ ﻓﺮاﺗﺮ از اﺑﺰارﻫﺎی ﺗﮑﻨﻮﻟﻮژی، ﺗﺎزه ﻫﺎی ﻋﻠﻢ.
 5. نورمحمدی، مرتضی، (1388)، چالش‌های فرهنگ و هویت در فضای مجازی، مطالعات فرهنگ – ارتباطات.

 

11- Clayton, R.B. (2014). “The Third Wheel: The Impact of Twitter Use on Relationship Infidelity and Divorce.  Cyber psychology Behavior, and Social Networking. 17(7). 

12-Dixon. D. C. (2013). Christian spirituality and marital health: a phenomenological study of long-term marriages: a doctoral dissertation in counseling. Liberty univercity.

13- Glass. S. P., & Wright. T. L. (1988). Sex differences in type of extramarital involvement and marital dissatisfaction. Sex Roles. 12. 1101-1120

14- Girgis, S., George, R., & Anderson, R. T. (2010). What is Marriage?. Harvard Journal of Law and Public Policy, 34 (1). 245-287

15- Jeanfronu. M. M. (2009). A qualitative study investigating the deciston-making process of women’s participation in marital infidelih (Doctoral dissertation.

 1. Martin, F. R. (1968). The Miniature Paintings and Painters of Persia, India and Turkey, Landon: Holland Press
 2. L. Gunuge. S., & Snarr. K. A. (1999). Sn Lankan Tamil immigrants in Toronto: Gender, marriage pattems, and sexuality. Gender und immigration.144-162.
 3. Previti,D, P.R12004). 1s infidelity a cause or a consequence of poor manual quality. Journal of Social and Personal Relationships. 27 (21.217-230
 4. L.M., Gallus. K. L. & Durtschi. J. A. (2018). Exploring relationship satisfaction and attachment behaviors in singleand dual-trauma couples: A pilot study. Traumatology. 24(1). 27.
 5. Saleh, M. and Mukhtar, J. I. (2015). Social Media and Divorce Case Study of Dutse, IOSR Journal Of Humanities And Social Science (IOSR-JHSS), 20(5), 54-59.
 6. Song W. Effects on self-efficacy and self-control on the addictive use of intemet. Masters thesis: Yonsei University, 1999
 7. Spanier, G. B., & Margolis. R. L. (1983). Marital separation and extramarital sexual behavior. Journal of Ser Research, 19 (1). 23-

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا