اقتصاد و کارآفرینی

جمع سپاری چیست؟

نگاهی به روش تامین سرمایه جمع سپاری

سمیه امیری
مترجم:
سمیه امیری

اگر می پسندید به اشتراک بگذارید

جمع سپاری، به معنی گردآوری مقادیر اندک سرمایه از تعداد زیادی افراد برای شروع یک فعالیت چون راه اندازی کسب و کار است. جمع سپاری از طریق شبکه های اجتماعی و سایت های مربوطه، دسترسی به شبکه گسترده افراد شامل سرمایه گذاران و صاحبان کسب و کار را تسهیل می کند. از طرفی دیگر جمع سپاری به سرمایه گذاران خرد و کلان این امکان را می دهد تا از میان صدها پروژه انتخاب کنند و با مقادیر ولو اندک سرمایه گذاری کنند. Kickstarter، Indiegogo و GoFundMe از پلتفرم های معروف در زمینه جمع سپاری هستند.

بسته به نوع جمع سپاری، سرمایه گذاران علاوه بر اهدای مبلغی از پول خود با انگیزه خیرخواهانه، می توانند در بخشی از سهام شرکت هم شریک باشند. در جمع سپاری که بر اساس اهدا و اهداف خیرخواهانه است شرکت مجبور به بازپرداخت به سرمایه گذاران نیست، با این وجود خیلی از شرکت ها مشوق هایی مانند تقدیم اولین نسخه از محصول را  برای حامیانشان در نظر می گیرند. توجه به این نکته ضروری است که جمع سپاری به جمع آوری پول خلاصه نمی شود بلکه شامل به دست آوردن اطلاعات، کار و یا ایده از تعداد زیادی از افراد از طریق اینترنت، شبکه های اجتماعی و اپلیکیشن های موبایل هم می شود.[1]

 

 جمع سپاری چگونه کار می کند؟

جمع سپاری فرصتی برای صاحبان کسب و کار فراهم کرده است تا صدها، هزارها و یا حتی میلیون ها دلار سرمایه برای پروژه های خود جمع آوری کنند. در حقیقت جمع سپاری یک فروم برای افرادی که ایده ای برای ارائه به سرمایه گذاران دارند، فراهم می کند. یکی از جالب ترین پروژه ها برای دریافت بودجه از طرف فردی بود که قصد داشت یک دستور پخت جدید برای سالاد سیب زمینی تهیه کند. هدف نهایی جمع آوری سرمایه اولیه ده دلار بود، اما بیش تر از 55 هزار دلار از 6911 پشتیبان جمع آوری کرد!! سرمایه گذاران می توانند از میان صدها پروژه ها انتخاب کنند و حتی به اندازه ده دلار سرمایه گزاری کنند. سایت های جمع سپاری هم از درصدی از مبالغ جمع آوری شده، درآمد کسب می کنند.

معرفی چند سایت جمع سپاری

در سال های اخیر بعضی از پلتفرم های جمع سپاری مانند [2]Patreon  و [3]Substack دسترسی به جمع سپاری را به عنوان راهی برای افراد خلاق، هنرمندان، نویسندگان، موسیقیدانان و پادکسترها  ایجاد کرده تا از خلاقیت خود منبع درآمد ثابتی ایجاد کنند. وب سایت های جمع سپاری فردی مانند Kickstarter، Indiegogo، GoFundMe توجه صدها هزار نفر از مردمی را که امیدوار به ایجاد خدمات یا محصولات خلاقانه و اخذ حمایت هستند  به خود جلب کرده است.

 

GoFundMe [4]

تا سال2021 GoFundMe یکی از بزرگترین پلتفرم های جمع سپاری است. از زمان تاسیس GoFundMe در سال 2010 این سایت بیش از ده میلیارد دلار از میان 150 میلیون اهدا کننده جمع آوری کرده است. GoFundMe محبوب ترین سایت برای افرادی است که می خواهند مخارج پزشکی و یا فجایعی چون آتش سوزی خانه، بلایای طبیعی و یا هزینه های اضطراری غیر منتظره را جبران کنند. در حالیکه مجموعه های استار اپی تمایل به استفاده از  Kickstarter دارند.

 

Kickstarter[5]

یکی دیگر از سایت های محبوب جمع سپاری است. Kickstarter در سال 2019 بنیانگذاری شده است و در بیش از 200 هزار پروژه موفق با بیش از 5.7 میلیارد دلارتامین مالی، نقش داشته است. Kickstarter     یکی از محبوب ترین سایت های جمع سپاری برای حمایت از صاحبان ایده کسب و کار است. از Kickstarter نمی توان برای مواردی چون امور خیریه، تشخیص، درمان، پیشگیری از بیماری ها، امور سیاسی، قمار و بخت ازمایی استفاده کرد.

  [6]Indiegogo

Indiegogo به عنوان یک سایت جمع سپاری در ابتدا به صورت ویژه بر روی افزایش سرمایه برای فیلم های مستقل شروع به کار کرد اما یک سال بعد از آغاز کار خود در سال 2007، سایر پروژه ها را نیز پذیرش کرد. Indiegogo به عنوان یک پلتفرم انعطاف پذیرتر نسبت به Kickstarter شناخته می شود. زیرا به سرمایه گذاران این امکان را می دهد که از بین  مدل جمع سپاری ثابت و انعطاف پذیر یکی را انتخاب کنند. این احتمالا مهم ترین تفاوت بین دو پلتفرم است.

Kickstarter سرمایه ها را فقط زمانی که به هدف نهایی جمع آوری سرمایه رسیدند، در اختیار مدیر پروژهقرار می دهد در حالیکه Indiegogo به کمپینرها اجازه می دهد قبل از رسیدن به هدف جمع سپاری نیز از سرمایه استفاده کنند. به عنوان یک کمپینر استفاده از جمع سپاری انعطاف پذیر کم خطرتر و آسان تر است. با این وجود بدون در نظر گرفتن مقادیر جمع آوری شده، کمپینرها بایستی به تعهدات خود وفادار باشند. از طرفی برای یک سرمایه گذار، جمع سپاری ثابت جذاب تر است. هزینه پلتفرم جمع سپاری از 5 تا 12 درصد است. قبل از انتخاب یک پلتفرم مواظب ساختارهای جریمه ای آن ها باشید.

 

مزایا و معایب  جمع سپاری

مشخص ترین مزیت جمع سپاری برای یک استارت آپ یا فرد امکان دسترسی به گروه ها، سرمایه گذاران و حامیان مالی بزرگتر و بیشتر است. علاوه بر این، خیلی از پروژه های جمع سپاری بر اساس پاداش هستند. سرمایه گذاران ممکن است در  تولید یک محصول جدید مشارکت کنند و یا اینکه برای جمع سپاری خود هدیه دریافت کنند. به عنوان مثال، سازنده یک نوع صابون جدید ساخته شده از چربی خوک، ممکن است چند قالب صابون رایگان برای سرمایه گذاران ارسال کند. در نمونه ای دیگر بازی های ویدیویی تامین سرمایه شده در جمع سپاری ها، اغلب نسخه هایی از بازی را به عنوان هدیه برای سرمایه گذاران ارسال می کنند. محبوبیت جمع سپاری بر اساس سهام نیز در حال توسعه است زیرا به شرکت های استارت اپی این امکان را می دهد تا سرمایه خود را افزایش دهند. از طرف دیگر ایراد بالقوه جمع سپاری می تواند تخریب اعتبار شرکت شما باشد و یا اینکه در بعضی پلتفرم ها اگر به هدف جمع سپاری خود نرسید، مبالغ دریافتی به سرمایه گذاران شما باز خواهد گشت و چیزی دریافت نخواهید کرد.

Oculus VR
Oculus VR

مثال هایی از جمع سپاری

خیلی از سرمایه گذاران و کسب و کارها در Kickstarter موفق شدند. برای مثال Oculus VR یک شرکت آمریکایی است که در زمینه محصولات نرم افزاری و سخت افزاری واقعیت مجازی فعالیت می کند، از طریق سایت Kickstarter تاسیس شد. در سال 2012 موسس Palmer Luckey یک کمپین Kickstarter برای جمع آوری سرمایه برای تولید هد ست های واقعیت مجازی برای بازی های ویدیویی، راه اندازی کرد. در نهایت کمپین 2.4 میلیون دلار جمع آوری کرد که ده برابر بیش تر از هدف سرمایه گزاری اولیه 250000 دلاری بود. در مارس 2014، فیس بوک و حالا  Meta، Oculus را به ارزش 2.3 بیلیون دلار خریداری کرد. مثال دیگر شرکت M3D است، شرکتی که بوسیله دو دوست تاسیس شد که پرینترهای کوچک سه بعدی تولید می کردند. David Jones و Michael Armani در سال 2012، 4/3 میلیون دلار برای پرینتر میکرو سه بعدی خود جمع آوری کردند. پرینترهای کوچک سه بعدی با گستره ای از جوهرهای با دوام سه بعدی در حال حاضر در فروشگاه های معتبری چون آمازون در دسترس اند.  

 

پانوشت ها

[1]– متن حاضر ترجمه و تلخیصی است از: Crowdfunding  www.investopedia.com

[2]– Patreon  www.patreon.com

[3]– Substack  www.substack.com

[4]– GoFundM  www.gofundme.com

[5]– Kickstarter  www.kickstarter.com

[6]– Indiegogo www.indiegogo.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا