جامعهزنان

زنان کارآفرین چه چالش‌هایی پیش‌ رو دارند؟

درباره چالش های زنان کارآفرین

نسترن عابدی
نویسنده:
نسترن عابدی

اگر می پسندید به اشتراک بگذارید

من به‌عنوان یک کارآفرین و فعال اقتصادی زن بر فرهنگ‌سازی در راستای ایجاد و تقویت اعتماد به زنان و شایستگی‌های آن ها به‌عنوان یک ضرورت تأکید دارم. وزارت آموزش و پرورش و رسانه‌ها به ویژه صداوسیما می‌توانند در این عرصه فعال باشند و در شکل‌گیری فرهنگ و اعتماد درست نسبت به شایستگی‌های زنان در جامعه سهیم باشند. مشارکت زنان در عرصه‌های سیاسی نیز کمرنگ است، حضور زنان در مجلس کمتر از ۳ درصد و در بخش‌های دیگر در خوشبینانه‌ترین شرایط به یک درصد هم نمی‌رسد و این مساله با عدالت در اخذ مسئولیت‌ها و با در نظر گرفتن شایستگی‌ها و ظرفیت‌های موجود در جامعه زنان کشور همخوانی ندارد. از طرف دیگر شاهد رشد کمی و کیفی بانوان در عرصه فعالیت‌های تشکلی و سازمان‌های مردم نهاد هستیم که اتفاق مبارکی است و باید مورد تقویت و تشویق قرار گیرد
www.ferialmostofi.com فریال مستوفی

اگرچه در حال حاضر زنان بیش‌تر از هر زمان دیگری در زمینه‌های تجاری فعال هستند، هنوز هم کارآفرینان زن با چالش‌های خاصی مواجه‌اند. اگر از میانگین آمریکایی‌ها بپرسید زنی را می‌شناسند که صاحب تجارت کوچکی باشد، احتمالا جوابشان یک “بله”جانانه خواهد بود.[1] طبق گزارش انجمن ملی زنان صاحب کسب و کار در حال حاضر بیش از ۱۱.۶ میلیون شرکت آمریکایی وجود دارد که صاحبان آن‌ها زن هستند. این شرکت‌ها نزدیک به نه میلیون کارمند دارند و مولد ۱.۷ تریلیون دلار ثروت‌ هستند. این اعداد علاوه‌ بر این‌که نشان‌دهنده‌ رشد ۶۰ درصدی کسب‌و‌کارهای ایجاد‌شده بوسیله زنان نسبت به سال ۲۰۰۷ هستند، حاکی از یک رویه‌ اجتماعی بزرگ در افزایش اعتمادبه‌نفس میان زنان صاحب مشاغل نیز است.

کریستی واتسون، مدیر بازاریابی صنایع دستی می‌گوید: “ما وارد دوران توانمندسازی زنان شده ایم. زنان نسبت به پتانسیل‌های خود برای راه‌اندازی کسب‌وکارهای کوچک، آگاه شده‌اند.” لاندین ماجسترویک، مدیر فضای مجازی با این گفته موافق است و این نکته را هم اضافه می‌کند که زنان برای دنبال‌کردن رویاهای شغلی‌شان، بی‌باک‌تر شده‌اند. “این‌طور نیست که فکر کنید این زنان به طور افراطی رییس‌بازی درمی‌آورند و تظاهر می‌کنند. ما مادرانی را داریم که دورکاری می‌کنند، فریلنسرها و زنان تاجری را داریم که قید درآمد تمام‌وقت و ضمانت‌شده‌ خود را زده‌اند تا به کارهایی بپردازند که ریسک‌پذیرترند. دیدن زنان در همه‌ زمینه‌های شغلی طبیعی شده و موقعیت‌های بیش‌تری هم پیش روی آن‌هاست.”

 

وضعیت زنان کارآفرین

درحالی‌که رویه‌ کلی در کسب‌وکارهای ایجادشده بوسیله زنان، خبر از اتفاقات خوبی می‌دهد، اما نمی‌توان گفت همه‌ چیز برای اکثر زنان صاحب مشاغل روبه‌راه و مثبت است. برای مثال در سال ۲۰۱۸ کمتر از شش درصد شرکت‌های ایجادشده بوسیله زنان توانستند به درآمد ۲۵۰.۰۰۰ دلار یا بیش‌تر دست پیدا کنند. ربکا هریس، سرپرست اجرایی مرکز زنان کارآفرین در دانشگاه کاتهام می‌گوید: “وقتی به اعداد معتبر نگاه می‌کنیم، تعداد زنانی که دست به تاسیس شرکت‌ زده‌اند، به صورت تصاعدی افزایش یافته است. اما ۹۰ درصد این موسسات تک‌مالکی هستند و این بدان معناست که فقط ده درصد این شرکت‌ها کارمند استخدام می‌کنند.

این رویه باید عوض شود، چون یک شرکت فقط در صورتی می‌تواند پیشرفت کند که کارمند داشته باشد.” سوال اساسی این‌جاست که چرا بیش‌ترین رشد در میان مشاغلی که زنان آن‌ها را اداره می‌کنند، تنها مختص به تعداد بسیار کمی از این مشاغل و شرکت‌ها است؟ به نظر ربکا هریس برای فهم این قضیه باید دید زنان‌کارآفرین بیش‌تر سراغ چه نوع زمینه‌های تجاری‌ می‌روند. او می‌گوید: “زنان شرکت‌هایی را تاسیس می‌کنند که لزوما صنایع بسیار درآمدزایی نیستند.” او اضافه می‌کند که بسیاری از مشاغل ایجادشده بوسیله زنان در حوزه‌هایی مانند سلامت، خدمات حرفه‌ای و… هستند تا این‌که مربوط به حوزه‌های پردرآمد مانند ساخت‌وساز باشند.

زنان کارآفرین
زنان کارآفرین

 

غلبه بر سه چالش پیش‌‌روی زنان صاحب مشاغل

نداشتن سرمایه

در حالی‌که به‌دست‌آوردن سرمایه‌ موردنیاز برای تمامی کارآفرینان یک چالش جدی است، ربکا هریس معتقد است وام‌گرفتن برای زنان _ خصوصا زنان رنگین پوست _ بسیار دشوار‌تر از مردان است. این وضعیت و عدم‌ اعتماد به زنان در بخش خصوصی بدتر است. در سال ۲۰۱۸ فقط ۲.۲% از سرمایه‌گذاری‌های ریسک‌پذیر بخش خصوصی به استارتاپ‌هایی تعلق گرفت که بوسیله زنان ایجاد شده‌اند. نیکول پومیجی، که قبل از پیدا کردن یک سرمایه‌گذار برای قنادی‌اش بوسیله بانک‌های زیادی رد شده بود، می‌گوید: “گمان می کنم بانک‌ها محافظه‌کار و سنتی‌تر هستند. آن‌ها گارد بیش‌تری برای وام‌دادن به زنان دارند.” با این حال مهم است که به عنوان یک کارآفرین زن شانس خود را امتحان کنید و خودتان را در این موقعیت‌ها قرار دهید. ربکا هریس می‌گوید: “از ریسک‌کردن نترسید. وقتی به چیزی نیاز دارید، باید آن را درخواست کنید. نترسید و بگویید که به پول، کمک و… نیازمندید.”

 

اعتماد به ‌نفس کم

واتسون معتقد است زنانی که اعتماد به نفس کمی دارند و ارزش زیادی برای خود قائل نیستند، به راحتی می‌توانند این خصوصیات را در شغل خود هم منعکس ‌کنند. او می‌گوید: “فهمیدن این‌ که من هم ارزشمندم و دورنگه‌داشتن احساساتم از این قضیه برای من یک چالش بزرگ بوده است. گمان می‌کنم این مهم است که ارزشمندی خودمان را درک کنیم و آن را از شغلمان جدا کنیم.” پومیجی صحبت واتسون را تایید می‌کند و معتقد است که زنان نیاز دارند برای خود ارزش قائل شوند و اعتمادبه‌نفس خود را بازیابند تا بتوانند تبدیل به کارآفرینانی موفق شوند. او می‌گوید: “اگر نسبت به شغلتان بی‌اعتمادبه‌نفس باشید، دیگران این خصوصیت را می‌بینند و مطابق با آن با شما رفتار خواهند کرد.”

 

اشباع بازار

به دلیل این‌که درهای زیادی به روی زنان باز شده تا بتوانند کارآفرینی را دنبال کنند، حوزه‌های مشخصی اشباع شده‌اند و برای مورد توجه قرارگرفتن در میان این حجم از رقیبان، مسیر سختی پیش‌روی افراد است. بهترین کاری که زنان کارآفرین می‌توانند انجام دهند تا چشم‌گیر و متمایز باشند این است که هم‌زمان که سعی می‌کنند خودشان باشند و دانششان را با دیگران به اشتراک بگذارند، هرچیزی را که می‌توانند، در این مسیر یاد بگیرند. ماجسترویک می‌گوید: “به دانسته‌هایتان اعتماد داشته باشید. انگیزه‌ یادگیری داشته باشید و مشکلات را از میان بردارید، چرا که در این مسیر مشکلات زیادی سر راهتان سبز خواهد شد.”

شایان ذکر است که قبل از این‌که هر تصمیم شغلی‌ای بگیرید، باید با یک فرد حرفه‌ای مشورت کنید تا بر اساس شرایط فردیتان به شما توصیه‌های کاری مناسبی ارائه کند.

 

پانویس ها

[1]– متن حاضر ترجمه و تلخیصی است از:

3  Big Challenges Female Entrepreneurs Face Every Day   www.uschamber.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا